100V rozvod a spousta reproduktorů

Od: Datum: 30.01.14 15:55 odpovědí: 6 změna: 30.01.14 23:02
avatar

Ahoj, mám sice maturitu z elektro oboru a trochu se stydím, že si s tímto nedokážu poradit sám, ale měl bych prosbu, protože se 100V rozvodem nemám dosud zkušenost.

Potřebuji do 100V zvukového rozvodu připojit 4 celky po 24 reproduktorech o nízkém výkonu (kolem 0,5W na reproduktor), zatím neznámých parametrů (ještě nemám vybráno).

Moje otázka zní, jak je to s výpočtem impedance ve 100V rozvodu (pravděpodobně s využitím převodního transformátoru)? Berme 24 reproduktorů jako jeden celek s jedním transformátorem, předpokládejme impedanci reproduktoru 8Ω. Jaké bude nejrozumnější zapojení?

Druhý požadavek je, aby u těchto 24 reproduktorů (jakožto jeden celek) šla upravit hlasitost. Existuje možnost jednoduché plynulé úpravy hlasitosti již zesíleného signálu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.14 16:31
avatar

Tyto impedance se dříve používaly na ozvučení obecních rozhlasů.Zesilovač výkon převedl do výstupního transformátoru,vedení přivedlo do tlampače,v němž byl reproduktor a opět transformátor.Stejně tak fungoval i rozhlas po drátě.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.01.14 17:02
avatar

přesně jak píše Jabraka. Na 100 V rozvodech byly namontované elektrostatické reproduktory, ty známé hlásné trouby, které dnes už nikde neuvidíte. Musíte vymyslet reprobednu, vzít její impedanci a podle ní spočítat trafo. Ale pozor, reproduktory nemůžete skládat jak se vám zachce a jak vám padnou do ruky, aby vám vyšel výsledný odpor. Spočítat a dobře postavit reproduktorovou soustavu je docela problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mkat®
Datum: 30.01.14 17:32
avatar

Mysli že pri 100V rozvode nebude problem v impedancii reproduktorov,ale vo vykone zosilovača.Tam musi byť zapojene vystupne trafo .Ak maš možnosť pozri si skrinku rozhlasu po drote.Tam je trafo ktore sa cez prepinač prepina(odbočky vinutia )a tym aju reguluješ vystupny vykon na reprak.Takto to vyzera v bedni rozhlasu po drote. http://www.repromania.net/tes…sla-reprosoustavy-ars-243.php

Toto ste si istotne prečitali. http://sk.wikipedia.org/wiki/Rozhlas_po_dr%C3%B4te

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 30.01.14 19:34

Zdravím.

U 100 V rozvodů šlo především o to, aby se mohlo na dráty navěsit určité množství výstupních reproduktorů. Tekže zesilovač (u nás) býval většinou se dvěma a nebo čtyřma elektronkama EL34 (50 nebo 100 W) s výstupním transformátorem se 100 V výstupem při max výkonu. Na sloupech nebo v bedýnce domácího rozhlasu byl reproduktur s převodním transformátorem 100 V / 4 nebo 8 nebo 16 Ohm. Hlasitost v domácích rozhlasech se upravovala přepínačem (buď z odboček transformátoru a nebo odporovýma kombinacema). Pokud si dobře vzpomínám, tak to bylo navržený po 6 dB, ale to si nejsem jistej. Jelikož 100 V je efektivní napětí, z Ohmova zákona si můžete zpočítat jakou impedanci musí mít reproduktory (nebo jejich kombinace), pokud by jste nepoužil oddělovací trafo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: necovim*
Datum: 30.01.14 22:36

Elektřinou se zabývám 50 let. Maturoval jsem ve svých 50 ti letech v oboru ELEKTRO (bez trojky) ... a mj. jsem měl i vyhl.č.50/78Sb. §6,7,8 ... a dále jsem strávil na Vysoké škole celých 15 let, jako technik ... poradím: "nech to prosím na odborníky v profesi" ...(jde i o bezpečnost a zdraví) ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 30.01.14 23:02
avatar

Myslím, že tazatel @mikihans má maturitu z oboru také, dokonce se mu podařilo ji získat o "pár týdnů" dříve, pokud se týká věku - snad tedý ví, co je elektřina. Pokud jste chtěl nabádat k opatrnosti, mohl jste to udělat jednodušeji...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.