Myčka vyhazuje proudový chránič

Od: Datum: 29.01.14 23:26 odpovědí: 11 změna: 31.01.14 21:02

Dobrý den,
prosím potřeboval bych poradit s opravou myčky Ariston LD87,stáří 8let.
Po zavření dvířek myčky,vyhodí proudový chránič.
Jsem absolutní amatér,ale protože opravář,který je v našem městě jediný,mně s Ariston myčkou poslal k šípku,rozhodl jsem se podívat na střeva.Přišel jsem na to,že motor oběhového čerpadla je zaoxidovaný a rezavý.Po domontáži jsem přišel na to,že těsnění u hřídele je rozpadlé.Sehnal jsem úplně nové čerpadlo,ale po instalaci došlo při zavření dveří opět k vyhození proudového chrániče.Rozebral jsem i mechanismus dveří,kde je spínač,který dle měřáku(pípa při sepnutí)je ok.prosím poraďte.
Moc děkuji.
Petr.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 29.01.14 23:56

Dobrý den, moje odpověď bude hloupá, ale přesto. Na to, že jste v oboru amatér, jste si asi dovolil až dost. Někde tam je zkrat a je jen otázka času, kdy to "koupíte". Skoro bych řekl, že do 8 let staré myčky a této značky už nemá cenu investovat. Koupil bych si novou a od kvalitnějšího výrobce. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.01.14 11:02

Když si koupíš novou, tak ti zdechne po 2 letech (příp. po konci záruky - tzv. plánovaná životnost aneb kurvítko).

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 30.01.14 00:19

Petře, asi někteří místní kolegové rádci budou mít touhu mne zabít., ale přesto řeknu názor svůj i mého revizáka.

Některé spotřebiče prostě není dobré zapojovat přes chránič, protože vlivem přirozené vlhkosti ve spotřebiči dochází k různým přechodovým odporům a ke svodům, které chránič vyhodí, jinak je spotřebič naprosto funkční a bezpečný. Jde o kotle, bojlery, pračky, myšky...

doplněno 30.01.14 00:21:

*myčky, samozřejmě, myši a mišky to překoušou taky ale asi někde jinde...:-D

doplněno 30.01.14 00:21:

*myšky *zed*

doplněno 30.01.14 20:09:

@fido: běžná zkoušečka je pro mne třeba vadaska, pokud měříme napětí mezi fází a ochranným vodičem, tak je běžné, že chránič vypadne. Je to jeho funkce, elektromagnet ve zkoušečce má pravděpodobně větší odběr, než je 30mA...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 30.01.14 08:36

Hope, sice máte prvdu, ale taky bych se nedivil, kdyby Vás za tuhle odpověď někdo něčím majznul po hřbetě.

Od: fido
Datum: 30.01.14 09:10

HOP: dnes už podruhé s Vámi souhlasím !

Některé chrániče jsou tak citlivé, že vyhazují i zkoušečku. A přesto je zkoušečka v pořádku.

Od: bmbx®
Datum: 30.01.14 10:31

Není ochrana myčky proudovým chráničem trochu nesmysl? Myčka a jiná podobná zařízení jsou chráněna ochranným vodičem a tam v případě jakékoliv poruchy pracuje běžný jistič. Proto nesouhlasím s ben, i když se něco stane tak i bez proudového chrániče nelze od něčeho takového něco "koupit". Dávám za pravdu hopovi, k nějakým proudům u takových zařízení může docházet a vůbec nic nebezpečného to nemusí znamenat.

doplněno 30.01.14 11:16:

pista23:

je logické, že proudový chránič když už má vypadnout, tak vypadne právě v okamžiku zavření dveří, kdy bezpečnostní spínač dveří zapne celou myčku pod proud, tam závada rozhodně není a ani bych jí tam nehledal (rozebrání toho mechanizmu bylo úplně zbytečné). Prostě někde v myčce bude malý svod, na který proudový chránič zareaguje a musel by se systematicky hledat. Odpojit postupně jednotlivé komponenty myčky s jednoduchou izolací (motor, topné těleso...) a změřit svod. Ale když nedochází k vyhození jističe jako závadu myčky bych to opravdu nepovažoval.

doplněno 30.01.14 11:21:

magdon:

za takovou odpověď by hopa mohl majznout po hřbetě jen totální elektrikářský antitalent :-D

Ohodnoceno: 2x

Od: pista23
Datum: 30.01.14 17:08

Díky moc za rady.Nejhorší na tom je,že se to poprvé stalo zničeho nic.Myčka byla vypnutá,dveře zavřené a během dne to vypadlo.Postupně jsem přišel na to ,že je to myčka...

Datum: 30.01.14 17:41

Mně něco podobného udělal a chvíli i dělal kávovar (překapávač),pak mi manželka sdělila,že trochu přelila vodu,nechal jsem asi týden stát a zase funguje dobře (půl roku od té příhody).Prostě asi závadička jak píše Bmbx ve druhém příspěvku!

Datum: 31.01.14 10:40

Osobně se domnívám, že v celém systému elektrického rozvodu myčky je místo, kde dochází vlivem stáří izolace, nebo nepatrné vlhkosti k úniku elektrického proudu na vodivou kostru myčky. ta je chráněna proti nebezpečnému dotykovému napětí hlavně chránícím vodičem, připojeným na kovovou kostru myčky a chrání obsluhu před úrazem elektrickým proudem. Takový únik, i když nepatrný a nebránící normálnímu provozu myčky by mohl nastávat buď u motoru, nebo u topného tělesa, případně u čerpadla. Tyto velice nepatrné úniky okamžitě zaznamená proudový chránič a vypne celý přívod do pračky. Ostatní obvody jako např. programátor a jiné, by problém dělat neměly. Pokud by byl únik proudu velký a nebezpečný obsluze, ochranný vodič by jej svedl k jističi proudu a myčku by odpojil od sítě. Proudový chránič máte instalovaný jen pro myčku, nebo je instalován jako hlavní ochranný prvek pro celý byt, (dům) u hlavního jističe?

Od: pista23
Datum: 31.01.14 20:08

Díky moc chlapi za rady,
dneska myčka fičí jak za mlada.Nakonec jsem ještě pročistil všechny ele.vývody,vyfénoval střeva a propájel desku plošného spoje v čelním panelu.Jo a spadnul mi kámen ze srdce
Ještě jednou díky.

Od: hop®
Datum: 31.01.14 21:02

Pokud je vlivem vlhkosti svod (tedy odpor menší než nekonečný) mezi ochranným vodičem a nulákem, nehrozí ŽÁDNÉ nebezpečí a přesto chránič vybaví a odpojí...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.