Pohybové čidlo po týdnu nefunkční

Od: Datum: 28.01.14 14:09 odpovědí: 10 změna: 28.01.14 23:04

Dobrý den, pořídil jsem si před vchod infraspínač Hutermann W180S. Asi po necelém týdnu vypadl jistič z neznámého důvodu, bezproblému šel nahodit, ale od té doby čidlo nefunguje. Vše jsem proměřil, do čidla napětí jde, ale z něho žádné do světla nevychází. Můžete mi vysvětlit jak je to možné, popřípadě poradit, jak toto řešit? Děkuji za rady.
Přikládám schéma, jak bylo čidlo zapojené.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.14 14:15

Můžete ještě prozradit, jaké jste měl připojené svítidlo? To schema je zvláštní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lokol
Datum: 28.01.14 14:22

Původně tam bylo pouze světlo a ten jeden jednopolový vypínač. Toto jsem chtěl zanechat, pouze k tomu připojit čidlo, které jsem napojil na jiný jistič než je světlo.

Jaké to je svítidlo, těžko říci, dům je postavený asi před 30lety, takže žádná novinka. Zkusím vám to popsat: spodek je z keramiky, tzv. kopyto a na to se našroubuje jen skleněný kryt.

Od: zabu
Datum: 28.01.14 15:28

Nejdřív šla do kytek nekvalitní TW žárovka. Nadproudem vypadl jistič, ale ještě předtím to stihlo buď spéct relé, nebo šla do kytek elektronika.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lokol
Datum: 28.01.14 15:29

Čidlo jsem celé rozmontoval a zjistil jsem, že tavná pojistka uvnitř je celá bílá, tedy přepálená. Ale i tak, jak te toto možné, že se přepálila?

Datum: 28.01.14 15:35

Odpověď zabu je v podstatě dobrá, pravděpodobně to byla příčina odporoučení se snímače. Možná to byl vadný kus už z výroby, kdo ví. Klidně bych to reklamoval.

doplněno 29.01.14 11:55:

Ono totiž záleží na více faktorech. Předpokládám, že jste v oblasti elektro tak trochu laik a nevím, jak moc můžeme zabrousit do detailů. To schéma je, jak říkám divné. Jednak nechápu, co Vás vedlo k tomu, tahat to ze dvou jističů a když už tedy, dobře, ale rozhodně to musíte natáhnout ze stejné fáze (stejný potenciál). Máte-li to zapojené například tak, že fáze přes čidlo je z L1 a fáze přes vypínač z L2, tak je to samozřejmě úplně blbě, udělal jste si tam zkrat jak stehno (v okamžiku, když někdo zapl vypínač) a vzal s sebou i senzor.

Pokud máte oba přívody z jedné fáze, i potom mohl vzniknout problém, protože ne každý senzor je určený k zapojení paralelně s vypínačem (bohužel u uvedeného typu se mi to nepodařilo najít). Výrobci to moc často neuvádí.

Pokud to máte ze dvou odlišných fází, tak je chyba na Vaší straně a nový senzor bych radši nechal zapojit elektrikáře. Pokud jste si jistý, že jste v tomto ohledu nepochybil, klidně bych to reklamoval.

doplněno 29.01.14 11:58:

Ze zásady se prostě čidlo tahá ze stejného obvodu, jako původní vypínač a vypínač se pokud možno vyřadí z provozu. Jestli Vám jde o to, si občas trvale rozsvítit, prodávají se čidla (a je jich většina), které mají na sobě k tomu sloužící tlačítko.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lokol
Datum: 28.01.14 15:43

Takže zapojení je správné? Nebo to musí být na jednom jističi?

Od: hujer123*
Datum: 28.01.14 21:07

Čidlo rozsvítilo světlo. Manželce se to nelíbilo, tak ho vypínačem "vypla" a tím vytvořila zkrat mezi fázemi.

Co z toho vyplývá? Manželky mají pramalé pochopení pro genialitu svých manželů.

Prosím tě, más možnost změřit něčím napští mezi těma dvěma jističi? A na voltmetru si nastav rozsah nad 400V střídavých.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.14 23:04
avatar

Takové to kombinace s vypínačem se musí dělat blbuvzdorně, jinak to hold v praxi nejde. Příjde někdo neznalý, klepne po vypínači a už to lítá...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.14 16:31
avatar
Clovece ja bych si tipnul, ze jsi to cidlo odpalil. Pokud to mas napojeno z jineho jistice treba vedle toho. Pichnul jsi to asi pod nejakou rezervu. A ta je nejspis napojena z jinsi faze. A tipl bych ze nekdo zapl vypinac a nahodou ti seplo i to cidlo. No nejpis zkrat mezi fazema. Ale je to jen dohad. Podle planku se to vycist neda. (kdyz by jsi se trefil do fazi a nebylo to timto. Tak by to mohlo byt i ze se nahodou dostala zarovka do zkratu (prdla tak nesikovne) v tom pripade by melo stacit vymenit tu pojistku... ale jsou to opravdu jen dohady...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.14 20:08
avatar

Opravdu kouzelné schéma, přitom stačilo jen "přemostitů klemou kontakt ve spínači(nebo dát místo něj věneček či wago svorku... a čidlo klasicky zapojit.

Napájet čidlo ze 2 různých fází asi také nebude to pravé ořechové. Můžete nakreslit SKUTEČNÉ schéma zapojení, tak jak to máte, včetně barevného značení?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.