Rozdil prodluzovacka x kabel

Od: Datum: 23.01.14 08:47 odpovědí: 7 změna: 24.01.14 00:34

Proc je omezeni na maximalni delku prodluzovacky a (snad) neni na delku zabudovaneho kabelu? Myslim, ze je to neco kolem 5m (?) pro prodluzovacku v dome a snad se nedoporucuje prodluzovacka delsi nez 50m venku. Pritom kabely ve stenach nebo v zemi jsou urcite delsi.

Chapu prumer vodice, ztraty napeti vlivem odporu atd. Je mozne, ze ten rozdil je kvuli dratu u kabelu a licny u prodluzovacky?

Ve ktere norme je uvedena maximalni delka prodluzovacek?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 23.01.14 09:12

uvnitř stačí 5m protože se vždy najde zásuvka kam přpnout prodlužku.

Venkovní má několik omezení. Odpor impedanční smyčky, pak nutnost přizemnit výběžek kabelu delšího jak 50, zase s ohledem na impedanční smyčku, pak protože pokud je navinuta na bubnu a zatížena na max. přehřívá se=tvoří cívku, a myslímže to i vnormě ale to sdělí znalejší. nebo opakovat dotaz v diskuzi na elektrika.cz

doplněno 23.01.14 09:13:

jo a jsou jiné požadavky na pevné vedení a pohyblivý přívod!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: adviser*
Datum: 23.01.14 09:32

Celková délka pohyblivého přívodu, včetně použitých prodlužovacích přívodů, nemá překročit 50 m. Pokud potřebujete nutně zřídit delší prodlužovací přívod, musí se u připojovaného spotřebiče zajistit spolehlivé působení ochrany před nebezpečným dotykem. Maximální délku pohyblivých přívodů určuje ČSN 34 0350.

Jinak si projdi obsáhlé a erudované komentáře v odkazech:

http://etm.cz/index.php/compo…oard/?func=view&catid=4&id=28

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16766

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,748.0.html

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že trvalá vedení s pevným uložením mají jiné normy, než pohyblivé přívody, jež jsou určena převážně k provizorním účelům a především jsou vystavena riziku mechanických poškození.

P.S. Pro dotazy na silnoproud je zde rubrika Bydlení/elektroinstalace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 23.01.14 10:22

Ze pevne a pohyblive privody jsou osetreny jinymi normami, pro me neni az tak zajimave, jako elektrikarska podstata toho rozdilu. Zatim to podle dosavadnich odpovedi vypada, ze je to spise otazka bezpecnosti a rizik pouzivani, nez nejake funkce el.obvodu. Mam za to, ze se doporucuje rozbalit cely buben prodluzovacky, prave kvuli tomu zahrivani, i kdyz staci jen cast namotaneho kabelu.

Uvedene odkazy si podrobne prectu.

Rubriku Bydleni/elektroinstalace jsem take uz objevil. Problem je, ze v prvni vrstve se zobrazuje jako "Domacnost a bydleni" a to mi nepripadalo jako dobra rubrika. Admin ale muze tuto moji otazku do spravne rubriky presunout.

Od: 111®
Datum: 23.01.14 10:36

no tak ještě jednou, mimo normy. Pevně uloženávedení nejsou namáhána na ohyb a pod. ael jen elektricky a podel uložení a zatížení se řeší i průřezy vodičů s ohledem na chlazení. Konstruují se proto z pevného jádra vodiče. Přizemňování ochranného vodiče je po 200m a všude na konci vedení bez ihledu na délku od posledního přizemění, ale ne dále jak 100m od posledního přizemění. Tohle se u pohyblivých přívodů nedělá s výjimkou stavebních rozvaděčů napojených na pohyblivý přívod.

Pohyblivý přívod je s ohledem na flexibilitu konstruován ze slaněných vodičů. Délka je omezena s ohledem na nemožnost přizemění (viz výše)a na dodržení smyčky odporu při poruše. Dále je tento přívod namáhán všelijak. Správně mábýt chráněn proti mechanickému namáhání uložením do nášlapných lišt, což se samozřejmě neděje.

Pohyblivý přívod se používá pouzena dobu nezbytně nutnou, pak se odstraní. Dobanezbytně nutná je řekněme jedna směna. Neplést si s životností spotřebiče , jak vídáme v domácnostech. Tady by to mělo fungovat tak, že se při malování vyseká zásuvka na potřebném místa aby se prodlužka mohla odstarnit. Třeba u pračky baměla být jen po dobupraní, pak zrušit..N a takových důvodů je v normách mrak.

Snad to bude jasné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fido*
Datum: 23.01.14 10:37

Adviser má absolutní pravdu.

Jinak laicky v tom rozdíl není. Z praktického hlediska jde o to, že lidi jsou lajdaci a nezodpovědní a proto se ka každou koninu musí něco ustanovit a uzákonit, zvláště když nějaká blb by si tím ohrožoval zdraví.

Když si vyzobíte prodlužovačku o 200 metrech, budete ji mít nataženou v domě a nebude se po ní chodit, nebude vystavená teplu, mrazu, ohybu a bude DOSTATECNE dimenzovaná, tak je to uplně jedno ( sece proti normam ale plně bezpečná). Jenže se počíta s tím, že lidi prodlužky tahají, zavírají mezi dveře, šlapou po nich a občas je něčím polejou, nejlépe ředidlem, tak se ustanovila norma, která ma blba chránit.

Elektrikářská podstata rozdílu je v tom, že když leží na zemi je to pohyblivé, když to zazdíte do zdi je to nepohybliké a už je to pod jinou ochranou :)

Funkčně je to stejné, pokud je to správně dimenzované !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 23.01.14 18:23
Diky vsem za odpovedi. Je to presne to, co jsem potreboval vedet. *palec*
Datum: 24.01.14 00:34

Jen bych doplnil, že prodlužovačku, ač se budete sebevíce snažit, neuchráníte tak jako kabel ve zdi, či v zemi. Možnost poškození může být jak od zvířat, tak i povětrnostních vlivů, a nakonec i od manželky, která o ni v noci zakopne :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.