Positiv 20

Od: Datum: 21.01.14 17:43 odpovědí: 5 změna: 22.01.14 19:53

Zdravim

Snažim se přejít na vyrobu dps pomocí positiv 20 ale furt se mi stavá že po vylouhování jsou některá místa bez laku a někde je toho laku dost?

Co dělam špatně? Malá vrstva přípravku?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.14 18:47

Přečti si pořádně návod a postupuj podle něho.

Chyb se v postupu dá udělat několik.

Já jsem jednou zkoušel nastříkat fotocitlivou vrstvu, rychle usušit ventilátorem a nasvítit. Taky se mi to nepovedlo.

Takže nastříkat fotocitlivou vrstvu a přebytečný lak nechat stéct na jednu stranu, kde ho odsaješ papírem nebo hadrou.

Potom nechej fotocitlivou vrstvu dost dlouho zaschnout (podle teploty v místnosti) a ideálně v nějaké krabici, aby na vrstvu nesedal prach. Samozřejmě bez přístupu slunečního světla. Já desky zavírám do krabice na několik dnů.

Potom prosvítím předlohu na desku s fotocitlivou vrstvou. Svítím obyčejnou stolní lampou se zářivkou po dobu asi 15 minut.

Vyvolání dělám pomalu, takže mám vyvolávací roztok s nižší koncentrací, než je doporučeno. Pokud vyvolávání neprobíhá, tak pomalu zvýším koncentraci vyvolávacího roztoku. Na to je lepší plošný spoj vydělat z lázně a lázeň pořádně promíchat. Pak pokračovat s vyvoláváním.

Pokud se to hned nepovede, tak ředidlem fotocitlivý lak smyješ a začneš znovu od začátku. Chce to několik pokusů.

Taky je lepší nalakovat větší destičku a ostřihnout ji až po úspěšném vyvolání. Někdy je u kraje destičky silnější vrstva laku, která při nasvícení a vyvolávání dělá neplechu.

Ohodnoceno: 0x

Od: zabu
Datum: 21.01.14 19:11

Záleží na kvalitě, nebo chcete-li na stejnoměrnosti tloušťky. Pro kvalitní nanešení stejnoměrně tlusté vrstvy na celé ploše DPS se dá použit nanášeni při rotačním pohyby desky. Neboli sehnat starý gramofon, z talíře vyndat středící kolík, nebo pokud nejde vundat, udělat podložku silnou na výšku kolíku. Na střed položit DPS, zapnout na nejpomalejší rychlost, a pomalu nalévat přípravek. Chce to praxi. Po chvíli otáčení se udělá krásně rovnoměrná vrstva.
Další důvod může být vysoká, nebo nestejnoměrná teplota leptací lázně.
Na rovinu, já bych to už dneska takhle nedělal. Je s tím spousta práce. Je spousta firem, kde Vám udělají i jednotlivé desky z elektronických podkladů-návrhů z PC. Fakt je, že je to asi pořád ještě nejlevnější.

Datum: 21.01.14 22:48

10dm2 zhruba za 500,-? Trochu moc na bastlení...

doplněno 21.01.14 22:49:

Koukněte na internet na techniku DPS nažehlení toneru. Levné, bez chemie kromě chloridu na leptání a rychlé.

doplněno 29.01.14 08:46:

Ona je na to nejlepší ntiskárna HP 4, 5 nebo 6 s novým tonerem. Pak v programu LJConfig nastavit toner desity od 1 do 5ky 5 ku a pak to sype silnou vrstvu. Vždy jsem tím dělal a neměl jsem problém. Jen se musí dodržet čas žehlení a teploty. Tedy stejně to vychytat podobně jako u fotocesty vychytat expozici.

Datum: 22.01.14 16:51

O to jsem se taky pokoušel ale nic noc taky..

Datum: 22.01.14 19:53

Taky jsem zkoušel nažehlovat a výsledky byly velmi slabé. Všechny cesty jsem musel překreslovat a dolakovat.

Někteří používají starší perové plotry a pomocí laku nakreslí plošný spoj přímo na desku.

Ale nejpřesnější je právě fotocesta.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.