Signály různých frekvencí

Od: Datum: 13.01.14 19:58 odpovědí: 9 změna: 13.01.14 22:24

Dobrý den,

chtěl bych se poučit, když jsou různé signály vysílány na různých frekvencích. Jaké jsou různé rozdíly? Co je hlavní rozdíl nebo co by měl eletrikář znát?

Nevysvětlí mi to někdo nějak polopatě? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 13.01.14 20:05
Huh? Co jsou "ruzne rozdily"? O jakych frekvencich mluvis? Muzes uvest nejaky priklad, protoze z te otazky opravdu neni moc jasne, na co se vlastne ptas?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 13.01.14 20:09
avatar
Nevim, jestli jsem pochopil dotaz, ale rozdil je treba v dosahu, nizsi frekvence "dosahnou" dale,.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.14 20:14
avatar

Je třeba upřesnit dotaz. Frekvence to je opravdu velký pojem. Stím se můžeme setkat od laserů, přes rozvodnou síť, případně přes klepání na dveře, když se někdo nemůže dozvonit..., a dalších milionjedna věcí :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.01.14 20:31
nizsi frekvence "dosahnou" daleTohle sice muze platit pro vzduch nebo pro vodu, ale obecne bych na to nevsadil. Napada me hned nekolik pripadu, kdy vyssi frekvence projdou dale do prostredi.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jelly
Datum: 13.01.14 20:33

Pardón, mám na mysli frekvence vysílání rádia, antén, rozhlasů, hlásičů a podobně.

Děkuji

Od: luke237
Datum: 13.01.14 20:40
Zkus hledat "sireni radiovych vln". Obecne plati, ze nizsi frekvence se siri na delsi vzdalenosti (mensi utlum ve vzduchu) a lepe se ohybaji pres terenni nerovnosti (kopce, viz Huygensuv princip). Dlouhe vlny (rozhlas) se napriklad risi na velke vzdalenosti podel zeme, kdezto stredni vlny se siri hlavne odrazem od jedne z vrstev atmosfery, atd. Je kolem toho cela veda. Zalezi, co za elektrikare jsi a jak podrobne to potrebujes znat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.14 21:02
avatar

Analogové vysílání není vysíláno přímo,ale modulací nosné vlny o různých frekvencích.Vcelku se dá říci,že jsou běžné nosné dosažitelné za použití antény,která je "naladěna " na příslušnou vlnovou délku,nebo jinak kmitočet.Signál se pak musí v přijímači demodulovat a zesílit.Následuje reproduktor.Televize fungovala v podstatě dříve na podobném principu.Muselo se použít daleko vyšších frekvencí,aby se přenesl dostatek informací.Tato technika byla závislá na kvalitě přenosového prostředí.U digitální televize je odstraněn vliv přenosového prostředí,ale zase se obrazový signál přenáší pomocí nosné vlny.Je tu ale možnost přenášení daleko většího množství informací-.

Je to dost zjednodušené,a možná tím nepřesné.Pokud bys chtěl toto prostudovat,odkazuji sem:

http://www.musilek.eu/fyzika/pdf/T52p-teze.pdf

JB

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 13.01.14 21:03

Elektrikář by měl znát zhruba rozdělení frekvencí podle jejich užitných vlastností od nízkofrekvenčních signálů (kmitočtů ve slyšitelném pásmu do 20 kHz), vysokofrekvenční kmitočty pro rozhlasové vysílání s dělením na střední, dlouhé a krátké vlny a pak vysílání na velmi krátkých vlnách od frekvence v řádově desítkách až stovkách MHz a pak ještě vyšších frekvencích v řádu GHz. A k tomu jako praktik jaké přijímače (nebo i vysílače) jsou pro tyto frekvence typické, jaké kabely se pro ně používají a jaké antény (celá široká kapitola, ale stačí se dívat na střechy, balkony domů, na vaše domácí přijímače, včetně vnitřku mobilního telefonu, malé antény autorádia nebo velkých antén různých tvarů). K tomu i šíření těchto vln v prostoru, směrování antén, atd. Toto je velmi hrubý zjednodušený výklad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jelly
Datum: 13.01.14 22:24

Děkuji, musím to více nastudovat ještě.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.