Je k něčemu stabilizator obrazu u fotáku?

Od: Datum: 11.01.14 16:42 odpovědí: 9 změna: 12.01.14 08:47

Dobrý den, kupuju kompaktní foták v ceně okolo 3tis, a rád bych se zeptat, jestli mám vzít raději se stabilizátorem obrazu, nebo to nemá cenu řešit, jestli ho mít bude nebo ne? Samozřejmě se dívám i na jiné parametry, nežli jen tady na toto..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 11.01.14 17:02

Stabilizátor je dobrá věc když při focení se budete třást nebudete mít rozmazaní foktky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 11.01.14 17:07
avatar

Ano, je. Když se fotí na delší čas (řekněme 1/60 vteřiny a delší), tak se může stát, že budou fotky "stržené", rozhýbané. Prostě během snímání obrazu se foťák pohne a obraz je rozjetý. Tento jev je ještě výraznější, když použiješ zoom. Stabilizátor tomuto pokažení fotek má zabránit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 11.01.14 23:33

hm:

žádné řekněme :-D

existuje docela dobré pravidlo, které 100% funguje za předpokladu, že nemáte parkinsonovu nemoc.

Fotografie se nikdy nerozmázne třesem rukou, pokud se použije čas odpovídající převrácené hodnotě ohniska objektivu ne kinofilm (35mm formát) nebo objektivům na tento formát přepočítaných.

Takže například - pokud budu fotografovat s ohniskem objetktivu 500mm, tak bez stabilizace nerozmáznu třesem rukou záběr exponovaný na 1/500 sec. a výše, pokud budu fotit ohniskem 25mm, tak to bude expoziční čas 1/25 sec. a výše.

Stabilizátor umožní prodloužit čas zhruba o 3 EV, to znamená o 3 "časy" delší. V praxi to znamená, že pokud bez stabilizátoru mohu "bezpečně" fotit například na 1/200, tak se stabilizátorem mohu prodloužit na 1/25 sec. ( 1/100 je o jedno EV, 1/50 je o druhé EV a 1/25 je třetí EV)

EV = expoziční hodnota (value), krok o +1EV znamená skok na dvojnásobek citlivosti, o jednu clonu (která pustí dvojnásobek světla) nebo jeden čas který je dvojnásobně dlouhý, -1EV je vše poloviční...

doplněno 11.01.14 23:43:

ra252:

jsou i elektronické stabilizátory co opravdu stabilizují - u fotoaparátů je to multiexpozice, má velkou výhodu v tom, že se nerozmázne ani objekt, který je v pohybu, to optický stabilizátor nedokáže.

U videokamer může být elektronický stabilizátor proveden pohybem aktivního snímacího pole na čipu který je fyzicky větší než je velikost záběru - je stejně dobrý jako optický.

To co máte na mysli je zvýšení citlivosti čipu (ISO) a tímpádem je možné použít kratší čas a to opravdu stabilizace není, něktré firmy to tak ale nazývají a je to marketingový podvod na laiky co neví co je expoziční čas, clona, citlivost...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.01.14 08:30

Šlo o nejlevnější kompakty, tam elektronický "stabilizátor" moc neumí. Pokud jde o uváděné pravidlo, platilo pro podstatně těžší aparáty. Dnešní lehoučké miniatury jsou mnohem háklivější.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 12.01.14 08:47

ra252:

pravidlo platí pořád, jen lidi neumějí fotoaparáty správně držet a absence hledáčků správnému držení taky nepřispívá. Pravidlo pro těžší fotoaparáty, které se ne tak snadno rozklepou v rukou je o něco "měkčí", nehledě na to, že to pravidlo platí +/- několik EV pro každého jinak podle toho jak má pevnou ruku a jak umí fotoaparát držet.

Já jen reagoval na ...řekněme...od hm

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.01.14 18:45
avatar

Záleží na tom, jak budete foťák používat. Jestli na klasické rodinné a přírodní foto a nebo fotky, kde použijete delší čas...noc a pod.I když dneska ten stabilizátor s cenou moc nesouvisí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.14 20:28

Nerozhýbat fotku se stogramovým foťákem chce cvik. Berte radši se stabilizátorem. Ale optickým, ne elektronickým. Elektronický není stabilizátor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.14 00:37

Máme fotky ze dvou skoro srovnatelných foťáků-kompaktů, z nihž ten, co nemá stabilizátor má zhruba každou 6tou fotku "roztřesenou" či jinak špatnou. Ten se stabilizátorem má špatných možná o polovinu méně. S tím bez stabilizátoru se proto snažíme ve stejných situacích udělat o něco více fotek, ale u velké karty to není vubec žádný problém. V jiných odpovědích jsou jistě zajímavé informace, ale aspoň my jsme kompakty kupovali právě proto, abychom ohniska, časy expozice atd memuseli řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.14 08:12
avatar

Není snadné dělat fotky bez stabilizátoru, zvláště když fotíte na větší zoom. Mrkněte se na obrázky. První fotka je stabilizovaná, druhá nestabilizovaná.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.