Jak vyměnit ve vysavači ETA 7400 uhlíky?

Od: Datum: 04.01.14 11:06 odpovědí: 11 změna: 08.01.14 10:51
avatar

Vysavač se začal přehřívat, je nadměrně hlučný, ale vzhledem ke stáří na to má nárok. Objednala jsem si v e-shopu nový, ale tenhle bych ráda využívala v dílně jako odsávání k frézce na dřevo. Jak na to?

doplněno 04.01.14 11:38:

Vypadá to, že uhlík je v plastovém pouzdru a tak snadno ven nepůjde. Nejsem sice odborník, ale poučený laik a když se to nepovede, žádná škoda nenastane. Hluk mi zas tak moc nevadí, frézka je daleko hlučnější.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.14 11:14

ano je to uhlík ale nevím jestli seženete ten samý pravděpodobně budou špatné i ložiska

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 04.01.14 11:29

U starších vysavačů ETA se daly uhlíky jednoduše z držáků vytáhnout a zkontrolovat, u novějších bývají vývody od uhlíků připájené k rámečku držáku. Uhlíky správného rozměru do vysavačů ETA se dají koupit, možná s jiným uchycením, které umí šikovný elektrikář upravit a uhlíky zapojit. Pokud je při kontrole vidět, že jsou už hodně krátké, je dobré je vyměnit, jinak ještě můžou dál fungovat. I když se zdá, že ty nové jsou hodně dlouhé a že nepůjdou i s lankem v pružince do držáku dát, vejdou se a s trochou šikovnosti to jde.

Hluk ale bude zřejmě způsobený opotřebením ložisek, někdy deformovanými lopatkami oběžného kola, ale i když jsou někdy hodně poškozené, vylámané, vysavač přesto funguje i když hlučně.

I při výměně uhlíků je třeba dodržovat zásady bezpečnosti práce, síťový šňůra musí být odpojená ze zásuvky (což je naprostá samozřejmost) a dát si ji tak, aby technik na vidlici viděl. Práci musí provádět osoba s patřičnou elektrotechnickou kvalifikací.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fiam®
Datum: 04.01.14 14:13

Škoda času a peněz na opravu staré potvory. Ve zběrném dvoře Vám za pajcku odloží dobrý vysavač, pokud jej hned nemají po ruce už vyzkoušený... K CNC jsem to řešil právě takhle. Za uhlíky a ložiska (bez práce) dáte víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 04.01.14 14:22

Začínám nenávidět lidi co hned chtějí vyhazovat. Ložiska a uhlíky zas nestojí tolik, to už vám všem je opravdu jedno, že i tímto se devastuje příroda? Zbytečně vynaložená energie na recyklaci materiálů, zbytečně vynaložená energie na výrobu nového vysavače co bude mít desetinovou životnost a v neposlední řadě zbytečně zahozená šance mít radost, že si člověk něco sám uschopnil :-D

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fiam®
Datum: 08.01.14 10:45

Klidně můžete nenávidět koho chcete, ale lidi tím nezměníte. Budou se chovat podle vlastní hlavy a vaše "školení" na tom nic nezmění. Stará pravda říká: "Zařiď, aby se poctivost vyplácela a nebude zlodějů!", takže když bude levnější opravovat, nikdo nebude nic vyhazovat.

Doufám, že patronka dá vědět, kolik jej(ji) oprava vyšla a jak je spokojen(a). Jak jsem už napsal, výměna uhlíků není zas tak triviální ani v případě originálů, jak se (mu)ji snažíte namluvit - je velmi malá šance na bezchybnou funkci po výměně uhlíků, pokud součastně nevyčistíte a nevyleštíte komutátor, i když se to občas může i zdařit, životnost stejně není dostatečná. Vím o čem píšu, sám jsem to nejednou zkusil (nejsem opravář!) a to i na mašinkách, které se ještě snažily o co nekdelší životnost, ne těch dnešních (myslím posledních dvacet let), které jsou stavěné na to, aby vydržely tak do konce záruky a pak utrum. Vestavba "kurvítek" do tiskáren, foťáků a pod je jenom výsledkem snahy o prodej nových, "vylepšených" mašinek, ne o maximalizaci užitku pro zákazníka.

Já osobně mu(ji) držím palce, ať se zadaří a vysavač ještě hodně poslouží, sám stejně starej používám u CNC pro odsávání.

Komunisté, církve a jiní "dobrodějové" desetiletí až staletí vychovávali lidi k obrazu svému a prd vychovali, co vás opravňuje myslet si, že zapřísáhlí ekologové a zelení tohle dokážou?! Lidi byli, jsou a budou stejní a pokud chcete od nich cokoliv, musí sami uznat, že je to pro ně výhodné, jinak se nechytáte. Tož tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 08.01.14 10:51

fiam:

patronka patří mezi ty lidi, co mají radost z toho, že se něco povede - na tom nic nezměníte :-D

Ne všechno lze přepočítat na to zdali se to vyplatí, jde taky o dobrý pocit. A některá kurvítka odstraňuji hned po zakoupení - záruka / nezáruka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mkat®
Datum: 05.01.14 14:25
avatar

Uhliky sa daju dobrusiť-pilnikom- na rozmer.A potom nezabudnite vyčistiť komutator .Od nanosou uhlika +preškrabnuť opatrne medzery medzi plochami na komutatore.

Nech vam ešte dlho vydrži k vašej spokojnosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.14 15:06
avatar

Abych mohla brousit, musím nejprve původní uhlíky demontovat a v tom je momentálně největší problém. Zítra by měli dovézt nový vysavač, tak se hned pustím do rozborky a všechno si předem důkladně vyfotím. Dík za radu na očištění komutátoru, to určitě udělám.

Datum: 05.01.14 20:57

ale to by neměl být velký problém. Vytáhněte jenom ten uhlílk(né pouzdro) ten plíšek(jak ukazuje ta šipka)je tam jenom nějak zacvaklej-odjistí te a vytáhnete

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.01.14 21:06

mělo by to tak být jak píše magor, uhlík s pružinkou a vodičem má nakonci plíšek pomocí kterého je to nacvaklé do té "čtverhráné mosazné trubičky"

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.01.14 14:48
avatar

Uhlíky jsou venku, do konce týdne by měly dorazit nové! Jen se mi nepodařilo vymontovat celý motor, takže připájet drátek ke spodnímu uhlíku bude pro moje stařičké ručičky trošku problém. Je tam dost málo místa... Poslední dvě rady mi nesmírně pomohly, díky ♥♥♥


doplněno 12.01.14 14:04:

Vysavač je už zase celý, dala jsem zpět původní uhlíky, protože zas tak moc krátké nebyly ( viz obrázek ), nové stály i s dopravou 220,-, ale ještě se můžou hodit. Našla jsem další dobré rady na netu, jenže už do konce života to asi moc nevyužiju:

http://sos-elektro.webnode.com/news/vysavac-v-domacnosti/

Celé jsem to důkladně vyčistila, znovu umístila ucpávky a silentblok a už není ani tak hlučný. Jako odsávání k frézce určitě poslouží, já zas tak často frézovat nemůžu, to by mne sousedi rychle vystěhovali. Na vysávání prachu mám nový, mnohem lehčí a vůbec nádherný. Děkuji hlavně bmbx® za důvěru, snad jsem ji nezklamala *slunce*

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.