Starý koaxiální kabel vs kvalita signálu

Od: Datum: 31.12.13 16:31 odpovědí: 12 změna: 31.01.14 00:21

Zdravím,
mezi anténou pro kanály 21-60 + zesilovač 21-60 a přijímačem DVBT je použit koaxiální kabel délky 15m, starý cca 20 let, uložený pod omítkou. Je tm.zelený, průměr 6mm, měděný, s dielektrikem prům. 4,7mm z plného čirého polyethylenu. Televize nyní občas kostičkuje. Mám výměnit kabel? Díky za rady a názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.12.13 16:47
avatar

Já jsem u starý matrace po přechodu na digitál vyhodil zesilovač, dal tam symetrizační člen a ejhle, kostičky pryč a obraz jak víno. A to v Krkonoších chytám Prahu a mám rozvod na šest televizí, samozřejmě jak se to postupně rozrůstalo, tak není rozvod tahanej nejkratší cestou, ale některý větve jdou cikcak přes celej barák, takže nejdelší trasa má dobře přes třicet metrů a jde přes rozbočovač. Chytám vše co se v Praze vysílá, na všech televizích. První bych zkusil vyhodit zesilovač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.13 16:55

Urcite kabel i v omitce starne. Jak viditelne se to projevi to zalezi mj. na delce vedeni, typu koaxu a prostredi. Vyhoda digitalu je mj. v oddolnosti vuci zhorsujicim se impendancnim charakteristikam, ktere u analogu zpusobovaly napr. zname duchy. Zde az vyssi degradace vedeni zpusobi viditelne chyby v obraze. Krome chyby koaxu ale muze byt pricina i jina (ruseni, odrazy, prilis slaby nebo i silny signal). Pokud na televizi mate zobrazeni sily signalu, tak tam vetsinou je i chybovost signalu. Bude-li zobrazeny signal slaby a chybovost velka, tak potom mozna i ten koax bude pricinou (vc. anteny). Silny signal a velka chybovost je spise o ruseni. Ale to zalezi pripad od pripadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.13 17:05
avatar
Kvalitní zelený český koax ještě k tomu pod omítkou nestárne. Jestli není fyzicky poškozený, hledejte závadu jinde.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 31.12.13 17:01

Koaxiální kabel nejvíce trpí ve venkovním prostředí, když na něj svítí sluníčko, v obalu jsou mikroskopické trhlinky, kterými do kabelu vniká vlhkost, která může působit korozi a snížení kvality dielektrika. Pokud je anténa na střeše a kus kabelu je venku, mohl by mít velký útlum a snižovat úroveň přenášeného signálu. Ale pod omítkou by měl být stále stejně kvalitní. Ohrožená místa jsou při napojení kabelu u antény, nebo mezi anténou a předzesilovačem, nebo napájení předzesilovače. Zajímavé je, že i zvenčí úplně zkorodovaný zesilovač v krabičce u antény může být stále dobrý a funkční, dokonce i spoje vývodů kabelu pod šroubkem.

Píšete, že televize NYNÍ občas kostičkuje. Takže to je od určité doby? Ještě než budete investovat do kabelu můžete zkusit s anténou pohnout a lépe ji nasměrovat (zapamatovat si původní směr, zkusit to na obě strany a pak raději zase vrátit do původní polohy)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 31.12.13 17:12
avatar

Jak už bylo napsáno, koaxy stárnou, ale především na vzduchu a sluníčku, případně se nalomí častým ostrým ohýbáním.. Starému zelenému koaxu, pevně uloženému ve zdi bych dost věřil, že si své vlastnosti zachoval.
Asi bych také začal vyřazením zesilovače, pokud by to nepomohlo, někde bych si půčil koaxiální šňůru, kterou bych anténu provizorně připojil. Pokud závada zmizí, je to opravdu tím kabelem. Pokud závada zůstane, je nutné hledat jinde...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pes*
Datum: 31.12.13 18:12

Dík všem za odpovědi.
Začalo to zlobit někdy koncem léta. Myslím, že koax mechanicky poškozený není. Je to jediný svod na jednu zásuvku a 1 TVP.
Tak jsem se byl ještě podívat na antenu. Je tovární, typ Yagi, 3direktory/dipol/reflektor z Al trubiček, 21-60, z důvodu ochrany před povětrností je upevněna na půdě pod střechou. Je směrována na vysílač (Cukrák - trasa 10km), resp. na nejsilnější signál z toho směru, to jsem již před časem nastavoval s malou TV a měřením úrovně signálu v SW nastavení kanálů v TVP. V trase jsou jen prkna štítu střechy a jsem trochu zastíněn úbočím blízkého kopce (stíní cca 10° v přímce na vysílač). Výstup z anteny je symetrizován, za antenou je po 30cm koaxu nízkšumový zesil. TEROZ 18db napájený přes výhybku na koaxu, pak těch 15m koaxu a ukončen je koncovou zásuvkou s rozbočovačem TV-Radio, pak již jen 1m koax.šňůry do DVBT přijímače.
Trhá se především 53.kanál (MUX1- čt1,...) je to na hranici - dle TV síla 50% (žlutá), kvalita 50-55% (žlutá). Kanál 41 (MUX2- Barrandov jde jakštakš, někdy taky zlobí. Kanál 59 už nejde skoro vůbec. Tedy čím vyšší frekvence, tím slabší signál. Když vynechám zesilovač, tak je vymalováno (nic nejde).
Když jsem to na podzim měřil s TV na půdě, tak tam bylo poměrně silné rušení v celém pásmu, cca tak 50% signálu. Bez zesilovače byl poměr lepší (cca 30% rušení, ale zase slabý signál a TVP nejde) co ho ale způsobuje nevím (jsem v bytové zástavbě, bez průmyslu, ale cca 500m je vysílač pro všechny mobilní sítě (?).
Tak nevím co s tím, signál do TV je prostě slabý. Antenu na střechu dát nemůžu, není hromosvod. Velké síto (4 dipoly,21-60) tam již bylo a prakticky stejný výsledek. Pak ještě zrušit tu zásuvku a dát to napřímo do DVBT? Někde je ale prostě chyba, je to přece kousek od vysílače. Přijímač DVBT jsem zkoušel vyměnit za jiný, prakticky stejný výsledek. Pomůže výměna toho koaxu? nebo cokoli Vás ještě napadne. Díky.

Datum: 31.12.13 18:37

Tedy kazda TV ma asi svoji kalibraci sily signalu. Ale myslim, ze tech 50 % v sile a kvalite je malo. Ja treba na jiznim okraji Brna chytam rakouske TV vysilace (i kdyz je to rovina) v sile 97 a kvalite 100 na prutovou antenu delky 20 cm umistenou na plechove rimse. Vzdalenost vysilace cca 50 km. Takze ja bych s TV vylezl na pudu a postupne vyřazoval, zařazoval vsechny prvky. Co se tyka toho mobilniho vysilace muze se stat, ze i kdyz pracuje v jinem pasmu, tak muze zahltit vstup zesilovace a ten je potom neucinny.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.12.13 18:39
avatar
Jak napájíte zesilovač? Koax bych dal přímo do stb a ideální by bylo napájet zesilovač přímo z stb. Měl jsem podobný problém a nakonec to bylo rušení napájením. Těch 5v z stb pro napájení zesilovače stačí.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: pes*
Datum: 31.12.13 19:32

Tak jsem zajel ke kamarádovi a půjčil si zbytek koaxu, co s ním dělal nedávno TV rozvody v domku. Nakonec mi vnutil celé klubo, typ Jaeger R36, bílý 6,5mm, bylo ho celkem 90m. Použil jsem to celé bez stříhání a natáhnul jsem ho mezi antenou a DVBT přjímačem a změřil SW v TVP. Myslel jsem že upadnu: signál 80%, kvalita 82% ! signál je stabilní. Tedy evidentně chyba v zesilovači s napájením.
Ještě jsem zkusil zpátky ten zelený koax (15m) a má evidentně větší útlum než 90m bílého, nicméně SW hlásí signál 70-75% (trochu se oproti bílému mění (?) s kvalitou +- 75%. Což je v podstatě dobré, Silvestr pro babičku je zachráněn.
Zítra ještě zkusím, co je se zesilovačem.
Všem Vám moc děkuji za rady a názory a přeji Vám veselého Silvestra a opravdu šťastný a úspěšný nový rok.
Díky !

Od: host*
Datum: 02.01.14 17:25

Jestli ještě není na odpověď pozdě... pokud si myslíte, že by útlum mohl vnášet zesilovač, zkuste ho přemostit nebo vynechat a zkuste jak bude silný signál i bez zesilovače. Taky se podívejte, jak máte anténní zesilovač napájený a umístěný. Jestli je zesilovač u anténa a napájení dole, je tedy napájený po kabelu přes napájecí výhybku, někdy bývá utržený nebo zkorodovaný spoj připojení napájení od zdroje do kabelu.

Na některých settopboxech se také dá vypnout nebo zapnout napájení zesilovače. Nenapájený zesilovač se chová jako útlumový článek. Není to jako kdyby tam nebyl zesilovač, tedy pouze prochozí krabička, ale jako těžko průchodná krabička.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nvy*
Datum: 03.01.14 18:54

Já bych viděl první problém v koaxu. Ten jak popisuješ zelený s pevným dielektrikem byl ta dobrý do 3. TV pásma. Dnes už se vysílá jenom v 4 a 5. pásmu a na to se používá koax s pěnovým dielektrikem, neb má v tomto pásmu menší ztráty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pes*
Datum: 31.01.14 00:21

Tak problém byl vyřešen, došly mi i souvislosti. Na ten koaxiál se tehdy přijímal Cukrák na 1.kanálu a pak byl přidán anténní zesilovač, aby to chodilo i na druhý program, vše v analogovém vysílání, kdy bylo někdy sice dost šumu, ale přestoto se na to dalo ještě dívat a samozřejmě to nevypadávalo jako digitál... Po spuštění digitálu to už byla bída, ještě to na hraně chodilo na 46 kanálu Nova, Prima, Barrandov, na 53 kanálu programy ČT.. občas vypadávaly, 59 kanál už nešel vůbec.

Koaxiál jsem tedy vyměnit za bílý kabel 75 Ohmů s pěnovým dielektrikem v délce cca 25m a vida: televize s DVBT přijímačem běží jen z antény a bez zesilovače v síle 95% pro všechny programy. Takový rozdíl jsem tedy nečekal.

Takže hotovo, závada spočívala v použití nevhodného kabelu s velkým útlumem pro 4. a 5. TV pásmo. Se stárnutím dielektrika na to už ani zesilovač nestačil.

Děkuji Vám všem za cenné rady a za názory.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.