Zapojeni 4 svetel na 4 vypinace a jednu zasu

Od: Datum: 28.12.13 01:25 odpovědí: 8 změna: 05.01.14 13:48
Zdravim, dnes jsem si namontoval do sklepa v dome 4 svetla a chtel bych je jste zapojit. Nemam nikde ve sklepe krabicku ale pouze jednu zasuvku. Chtel bych se zeptat zda kdyz chci zapojit kazde svetlo zvlast do vypinace a vsechny 4 napajet z jedne zasuvka zda to lze udelat tak ze do vsech 4 vypinacu povedu ze zasuvky fazi a ze vsech 4 svetel spojim zem a nulak (ne dohromady, ale 4 kabely a 4kabely) do sebe a ty pujdou rovnou do zásuvky. Par svetel uz jsem zapojoval ale ne takhle. Pripadne jake je jine reseni. Dik
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.12.13 06:49
avatar

Pravděpodobně se jedná o trvalé zapojení, tak vám radím : udělejte ho pořádně.

Věc se řeší tak, že se přidá krabice, z té se udělá odbočka do stávající zásuvky a druhá odbočka k vypinači světel. Nic složitého. Jestli umíte zacházet s majzlíkem, se špachtlí a se sádrou a máte páru o zapojování drátů, pak si poradíte sám.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.12.13 08:13
avatar
Na to, aby to udělal pořádně, nemá vědomosti.
A chce 4 vypínače! Takže moje obligátní rada:
Nechte to udělat osobou znalou, s potřebnými vědomostmi a praxí! Většinou to bývá elektrikář, občas i šikovný kutil. I ten s vědomostmi a praxí.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.12.13 23:24

Ahoj. Ještě bych dodal takovou drobnost. Světelné okruhy mají jinou potřebu jištění než zásuvky.Tak na to bacha. Aby třeba něco nevyčudilo. Přímo plamenem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 02.01.14 19:56

Zdravím

Jenom bych doplnil předchozí odpověď. Světelné okruhy jsou jištěny 10 A jističem proto, že běžné vypínače mají povolený vypínací proud 10 A. Pokud je zásuvkový okruh jištěný 16 A, pak se musí použít vypínač na 16 A. Ten je ale dost drahej. Bavím se o pevném zapojení. Pokud se světlo zapíná do zásuvky zástrčkou (mám na mysli třeba lampičky), tak jsou tam běžně vypínače třeba na 6 A. A přitom mají lampičky značku české zkušebny. Předpokládá se že v lampičce nebude silnější žárovka. Takže pokud se nepřekročí proud vypínačem (zvlášť pokud by se použila zástrčka), nevidím důvod, proč by se nedalo provést zapojení tak jak píše tazatel. Každopádně bych ale o zapojení požádal někoho znalého elektriky. Jenom doplním. Fáze nesmí být na objímce svítidla, ale na středním vývodu, vypínač by se měl zapínat při stisku na horní část zapínací plochy vypínače, fáze má být na horním šroubu vypínače, nesmí se vypínat nula ale fáze. Fáze hnědá nebo černá, nula modrá a zem žlutozelená.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 02.01.14 20:05
avatar

Jen si dovolím upřesnít, jištění je navrhováno především vůči průřezu kabelů za jističem, i proto je povoleno na zásuvkový okruh napojit vypínač se světlem, tedy za 16A jistič vypínač na proud 10A a žárovku. Je to o tom předpokladu, že světlo nebude odebírat 16A.
Také doplním, že vyhražené barevné označení pro fázový vodič je černá, hnědá i šedá.

Celkově ale rozumná a obsáhlá odpověď! *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 04.01.14 19:22

Zdravím

Zhruba správně. Třeba světlo pod linku se běžně napojuje na zásuvku pod linku. Ale napojoval jsem elektrické topení, kde byl vyžadován jistič 20 A a současně byl vyžadován vypínač. Použil jsem vypínač 16 A a revizní technik to nevzal. Měl jsem dost problém, než jsem sehnal vypínač na 25 A, který by se vešel do KO. Ale je fakt, že tam ten proud opravdu byl. Správně by v okruhu mělo být zařízení, které tam má být. No někdy je to problém, hlavně když se dodělávají staré okruhy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 04.01.14 19:30
avatar

Myslím, že pokud má "speciální" spotřebič vlastní jistič, není požadován vypínač...
... bojler, přímotop, elektrický sporák...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 05.01.14 13:48

Zdravím

To bylo pro vojsko, serverovna. Vojáci jsou stát ve státě a někdy si vyprojektují různé zajímavosti. Jinak máš pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.