Pračka jiskří při otáčení bubnu/praní

Od: Datum: 26.12.13 15:00 odpovědí: 16 změna: 22.05.14 16:43

Dobrý den, opět problémek s pračkou whirlpool (hor. plnění) kde jsem nedávno zjistil, že při praní pokud je v koupelce přítmí nebo tma, je zespoda pračky vidět jiskření (rychlé světélkování) při praní (otáčení bubnu) na jednu stranu. Zajímavé je, že na opačnou stranu to nedělá (blikání se neobjevuje). Jak byste postupovali? Už jenom ty kysnu dostat z koupelny 1,5*1,5m je oříšek. Jde o typ běžně známý/používaný AWE ... tak nějak. Jde o vážnou závadu?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 26.12.13 15:22

Těžko takhle spolehlivě určit závadu. Možná je někde uvolněný kablík, který se dře o řemenici, možná je uvnitř jen nějaká servisní LEDka, která je cloněna loukotěmi řemenice.

Osobně si ale myslím, že to není normální stav a doporučil bych opatrnost a brzkou prohlídku servisákem. Pračku stačí někdy jen pootočit či posunout, občas stačí přístup po sundání horního víka a není třeba demontáž zadního krytu nebo dokonce stěhování do větší místnosti ...

doplněno 26.12.13 15:29:

Myslím, že v motoru nemá co jiskřit...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.12.13 15:26

já sem názoru že to bude dělat motor

Od: buss®
Datum: 26.12.13 15:32

A není motor s kartáčky? Ale o tom pochybuji. Nevím jaké jsou schopnosti, ale nebojím se to rozebrat, vyměnit, teď asi budu vyměňovat motor, u staré jsem vyměnil co se dalo.

Od: stan44
Datum: 26.12.13 15:54
Jiskřit může nejspíš něco od motoru nebo poškozený kabel. Převod je přes plastovou pásku, vana pračky je stoprocentně plastová tak o ni buben dřít nebude, ložiska asi taky nebudou jiskřit. Možná jedině špatný tlumič nebo převodové kolo na bubnu o kryt ale to by bylo hodně hlučné, , takže na 90% elektřina-možná třeba nějaké uhlíky/kartáčky na motoru.
Jinak ta boční stěna jde sundat-šroubky jsou ze zadu a spodu, vršek a druhý bok jsou většinou na plastových západkách jen dole je šroubek, , pokud se chcete podívat.
Určitě bych ale vypnul a volal servis-sice vlastní elektrické křeslo hned tak někdo doma nemá ale přesto. :)

Od: mkat®
Datum: 26.12.13 16:14

Ak ma motor uhliky, tak to budu iskriť tie.Asi na jednej strane bude niektory vylupeny.

Datum: 26.12.13 18:28

právě si myslím, že to bude někde kolem uhlíků komutátoru, kde jinde by to taky mholo dělat, že.

Datum: 26.12.13 20:34

Přeji dobrý večer,

stejný problém jem řešila asi před měsícem. Večer peru, nakouknu do koupelny a pod pračkou světýlka. Tak volám do servisu a připadala jsem si jako blbka. Přijel servisák a řekl, že pračky s uhlíkovým motorem prostě jiskří a je to normální. Když jsem se zeptala, proč to nenapíšou do návodu na použití,tak mi servisák řekl, že návody stejně nikdo nečte.

Od té doby neperu večer:)

Zdraví Lucka

Datum: 27.12.13 08:44

díky, taky mě to napadlo, že by to nemusela bát závada jako taková. Pokud se pračka zrovna nepřeplní prádlem, v klídku si spokojeně pere.

Od: kami95
Datum: 26.12.13 21:37

No já bych se spíš bála, aby to nejiskřilo tak dlouho, až to prostě chytne.. Jinak snad existují opraváři, co příjdou k vám domů, ne?

Datum: 27.12.13 08:58

mám tu jednoho opraváře, kterému případně zavolám a zeptám se jej. Výjezd tam a zpět účtují mezi 400 - 500,- byť je to poměrně kousek, prostě režijní náklady.

Datum: 31.12.13 18:55

Zdravím

Pokud je to komutátorový motor, tak uhlíky jiskří vždycky. Směr otáčení který se používá častěji jiskří méně, protože si uhlíky sednou (zabrousi se). O to víc pak jiskří při otáčení na druhou stranu. Na zmírnění rušení do okolního prostoru se používá odrušovací kondenzátor, který částečně svede rušivý proud do země. Kdyby byl vadný, nebo odpojený, mohlo by být jiskření větší. Taky by se do motoru mohla dostat vlhkost. Při poruše komutátoru nebo uhlíků je jiskření extrémní, ale to se projeví i zvýšenou hlučností motoru. Jinak mírné jiskření nevadí.

Od: pop*
Datum: 21.05.14 11:53

Nám taky jiskřil motor při praní ale o dost víc při ždímáni tak jsme zavolali servismana a ten nam zdéli že to je normalni

Od: uhliky
Datum: 22.05.14 12:40

Není to normální, 100% to vím, že to jsou UHLÍKY v motoru. Vyměňte je (nebo si je nechte vyměnit) a bude to v pořádku.

Pokud technik tvrdí, že je to normální, tak bych ho vyrazil z práce !

Datum: 22.05.14 12:43

Ještě doplním, taky jsem je měnil už dvakrát, mám doma v zásobě 10 kusů. Provozem se ta tuha z čeho je ten uhlík, proště okrouhá a až je to na konci, tak to jiskří.

Od: bmbx®
Datum: 22.05.14 12:52

uhlík je z tuhy? Nebo je tuha z uhlíku? :-D

tuha - uhlík - grafit - jedno jest

Datum: 22.05.14 16:43

No však, uhlík je grafit,tuha. Někdo to nemusí vědět z čeho ten uhlík je.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.