Nabíječka USB na baterky

Od: Datum: 16.12.13 16:20 odpovědí: 6 změna: 16.12.13 23:21

Vyrobil jsem nabíječku se 6x AA nabíjecími baterkami připojené přes stabilizátor napětí LM317 s výstupem nějakých 6Volt a 2,5Ampér.To jsem pak připojil k mobilu přes konektor, který jsem ustřihnul od nabíječky s transformátorem.

Sice je na nabíječce napsané 5.0V a 350mA, ale bez zátěže multimetr ukazaje větší hodnoty - (700mA).Nokii 5310 jsem tak v pohodě několikrát nabil na plno na jedno nabití baterek AA..

A ted by me zajímalo, jestli bych tak mohl nabít i zařízení přes USB nabíjení jako mobily,tablety,mp3?i když multimetr ukazuje od USB v počítači 5V a 350 mA(bez zátěže) a oproti 2,5A by to bylo příliš a mohlo dojít ke zkratu zařízení...a byl by vhodný nějaký stabilizátor proudu?..můžete poradit?.děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 16.12.13 17:40

Tkto vyrobená nabíječka je plýtvání AA články, relativně velký kus energie jde "do kanálu", chce to pulzní stabilizátor. Jsou dva druhy step-down a step-up, tím step-up lze stabilizovat například ze dvou AA článků na 5V. Oba způsoby stabilizace využíjí téměř všechnu energii z článků. U toho vašeho způsobu jsou dva a "kus" AA článku využito na ztráty stabilizace :(

doplněno 16.12.13 19:22:

Zde je nabíječka hotová a funguje s rezervou na jede AA článek:

http://aukro.cz/micro-napetov…-5v-usb-1221-i3801005306.html

doplněno 16.12.13 19:38:

V tomto případě bych ale použil nějaký větší článek, třeba velký monočlánek D

Ohodnoceno: 1x

Od: lukeos*
Datum: 16.12.13 21:56

a kdybych si chtěl obvod vyrobit tak kterej IO?

Datum: 16.12.13 22:23

On ten stabilizátor je trochu složitější než s LM a vyrábět se asi moc nevyplatí když lze za pár korun koupit celý modul, před lety jsem si na tomto principu vyráběl zdroj k notebooku z 12V autosítě, chodil, měl kolem 50W, ale po druhé bych to už nedělal. Obvodů je spousta, stačí dát do vyhledávače, nezbytnou součástí celého obvodu je cívečka, to může být trochu problém sehnat tu správnou.

Ohodnoceno: 0x

Od: pavelv*
Datum: 16.12.13 22:52

Podívejte se třeba na obvody od Texas Instruments TPS61175. Pokud ale chcete něco s větší účinností, než LM, počítejte s malinkatými obvůdky, na ty těžko plošňák vyrobíte doma a vyrábět ho profesionálně se nevyplatí.

Datum: 16.12.13 23:21

Dělaji se i v normálním provedení s 8 nožičkama a na to není tišťák problém vyrobit. Já jsem tvořil z tohodle obvodu:

http://www.alldatasheet.com/d…f/435477/HTC/MC34063C_08.html

Je použitelný jako step-up i step-down, ale má trochu větší napájecí napětí, takže z jednoho článku by to neběželo...

Od: pavelv*
Datum: 16.12.13 20:22

Myslím, že odpověď bmbx je jednoznačná, jinak co se týče proudu, velice by mě zajímalo jako jste změřil proud USB, doufám, že ne pouhým připojením ampermetru do USB. To se týká měření proudu i jiných zařízení. Nabíječka a vlastně i kterékoli jiné zařízení co spotřebovává energii se tváří jako odpor. To znamená že platí ohmův vzorec. Pokud tedy připojím na odpor zdroj o velikosti napětí 5V bude protékat maximálně takový proud, kolik si to zařízení vezme. Takže pokud USB zařízení budu napájet zdrojem 5V/2.5A bude odebírat maximálně 0.5A, což je limit USB zařízení. Horší by to bylo opačně, kdybych měl zdroj o proudu 0.1A, zařízení ve většině případů bude fungovat špatně, nebo vůbec a bude docházet k přetížení zdroje, který to nemusí vydržet a spálí se. Jinak co se týče měření proudu a zjištění proudového zatížení, je třeba zjistit jmenovitý proud jednotlivých komponent. Budu-li mít trafo s proudem 5A, usměrňovací diody 1A, stabilizátor 2.5A, pak proud ze zdroje nesmí být větší než 1A. Ve skutečnosti bude muset být ještě menší, protože přes diody teče ještě navíc proud co si bere stabilizátor pro svoji funkci. Takže ve výsledku to může být zdroj s cca 0.8A

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.