Rozměr fotky

Od: Datum: 10.12.13 19:08 odpovědí: 6 změna: 10.12.13 23:26

Chtel bych ze zeptat jestli mi někdo neporadí?Při rozměru fotky z kompaktu Canon A590 3824x1832 mám fotku přes cely monitor počítače i televize,a ze zrcadlovky Nikon D 3100 při rozměru 4608x3072 mam okraje ořízlé i na televizi čím to je děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.12.13 19:17
avatar

V nastavení formátu fotografie ve foťáku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.13 19:24
avatar

Ladin : to byla inteligentní rada. Pravdivá, ale na PRD

k odpovědi: je to tím, že jedno je širokouhlý formát a druhý ne. A pokud máte monitor širokouhly, třeba HD, tak budete mít širokouhlou fotografili po celé ploše. Pokud si tam ale zobrazíte běžný obdelník ( nevím jak nazvat neširokouhlou), tedy 4:3 tak se vám na HD monitoru okéžou vpravo - vlevo černe pasy, pokud vám to monitor neroztáhne ( což dělává).

Ale většinou vždy, když HD fotku ( nemyslím přesně HD rozměr ale širokouhý) zobrazíte na 4:3 zobrazovacím zařízení, tak máte nahoře a dole pruh. A budte rád, jinak by se vám obličeje a vše protáhlo.

A ted co s tím. Musíte si ujasnit priority. Chcete fotky na monitor nebo na 4:3, budete je jen fotit a vyvolávat? budete chtít klasiku fotky nebo čirokouhle? Umíte si je ořezávat? atd.

Podle toho si ve fotáku nastavte ten správný rozměr. platí to i pro mobiyl a hlavně kamery.

Já volím 4:3 protože to předělávám do klasických DVD tedy PAL video a vždy bude prioritou aby se mi to zobrazovalo hezky na TV.

Vy si zvolte své priority :)

Hezký den a hezké focení ...

doplněno 10.12.13 19:29:

na TV NIC neměnte rozhasil byste si televizi a tedy přesněji programy, měl byste je raztáhlé.

Musíte si propočítat ty čísla a,, aby byly v rozměru 4: 3 nebo naopak 16 : 9 podle toho co chcete.

Jinak platí, že si na to zvyknete, vsichni mají to nastavení jinak. takže jde o zvyk na to koukat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.13 19:20

Vždyť to z těch čísel vidíte. Na canonu jste si nastavil širokoúhlý formát focení který odpovídá širokoúhlé TV/monitoru. (Fotoaparát také fotí na čip 3/2, ale při této volbě vám foťák z fotky uřízne pruh nahoře i dole.)

Na zrcadlovce fotíte na plný čip, tedy poměr stran 3/2.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jester
Datum: 10.12.13 19:25

okraje jsou ořízle z leva a z prava.v te zrcadlovce jdou nastavit jen rozměry a kvalita fotek nic jineho. A na počitači i televizi jsem nic nenastavoval.

Datum: 10.12.13 23:26

Jako že máte ze zrcadlovky fotky 3:2 a ještě navíc jsou pak na monitoru/TV ořízlé? A které, horní, nebo boční? Není to prostě jen tak, že máte napravo a nalevo od fotky černý pruh? To je přece logické, představte si, že máte na šířku dřevěný rámeček 16cm x 9 cm a chcete do něj vložit fotku 12cm x 9cm. Na každé straně vám bude 2cm fotky chybět. Je prostě realita, že drtivá většina čipů fotoaparátů má poměr stran 3:2, kdežto současné TV a širokoúhlé monitory mají poměr stran 16:9. Buď se smíříte s tím, že fotku uvidíte tak, jak jste ji vyfotil, tedy 3:2, nebo ručně či automaticky ( např. v irfanview to uděláte dávkovým zpracováním klidně na celou složku fotek, ale hrozí, že vám to bude ořezávat např. hlavy) budete z těchto fotek dělat výřez 16:9. Některé editory podporují nastavený poměr stran výběru, tak to pak jde velmi rychle.

doplněno 11.12.13 08:03:

Takže okraje nejsou ořízlé. Co je naopak ořízlé jsou fotky z toho Canonu (ořízl je foťák). Pokud samotná zrcadlovka nemá možnost už ukládat ořízlý snímek (a k čemu by to také bylo, zahazovat část obrazu, když je výhodnější mít možnost si vybrat oříznutí/kompozici v klidu sám), tak to můžete dělat sám v grafickém editoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.13 19:21

Zalezi v jakem editoru je to spusteno. Obecne kazdy ma bud v menu nebo pod pravou mysi moznost zvolit Zoom nebo voly Fit to screen, Fit with, Fit high, Fit image, Full size. Zde je asi nastaven Full, takze zkusit Fit image

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.