Špatná polarita

Od: Datum: 08.01.14 08:05 odpovědí: 11 změna: 08.01.14 10:49

Dobrý den, potřebuji poradit, spletla jsem si strany u baterek a dala jsem to do fotáku, Nikon l 25 coolpix ale problem je ten jak jsem to obrátila zpátky, tak už nejde zapnout, je na to nějaká pomoc? Jsem pitomec že jsem se nepodívala včas. Bohužel už mám po záruční době Budu ráda za jakoukoliv pomoc. děkuji Karča

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.01.14 08:15

Zksute jiné baterie, jednou jsem je taky dal obráceně pak správně a také jsem ho nezapnul, ale jen jsem je tím vybil a jiné šlapaly v pořádku. jinak nevím, zda se foťák mohl nějak poškodit, ale nemyslím si to.

doplněno 08.01.14 08:18:

A ste si jisté, že jsou také nabité? Používáte nabíjecí?

doplněno 08.01.14 08:29:

Já doporučuji používá výhradně nabíjecí. Některé obyčejné baterie se vybijí po pár vyfoceních a někdy jsem je vybil i pouhým zapnutím fotoaparátu. Z hlediska financí je jednozančně lepší používat nabíjecí.

Ohodnoceno: 0x

Od: karca*
Datum: 08.01.14 08:17

honzav88 ani na jiné baterie to nereaguje tak sama nevím

Datum: 08.01.14 08:24

Vydíte skusím dát jiné nabité tady než jsem to otočila tak byla půl článku je možné že se i vybyly.A nabíjecí nepoužívám

Od: hop®
Datum: 08.01.14 08:15

Většina elektroniky bývá proti poodobným omylům chráněna, není chyba v baterkách?

doplněno 08.01.14 08:31:

Zkuste jiné, nemáte po ruce třreba z nějakého ovladače, budíku, rádia?

doplněno 08.01.14 10:22:

Pokud nic nepomohlo, foťák je možná chráněn jinak, na vstupu napájecího obvodu bývá ochranná dioda, která se při přepólování zničí a tím ochrání zbytek elektroniky. Nebývá to složitá ani drahá oprava, ale to už sama asi nezvládnete. Je otázka, jestli se ale oprava vyplatí u staršího fotoaparátu, který dnes stojí okolo 1500,-Kč, možná by pomohl nějaký známý elektrokutil ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.01.14 08:19

hop nevím dala jsem tam co tam byly a nic to nedělá.

Datum: 08.01.14 08:21

Kupte obyčejné alkalické tužkovky a zkuste to znovu.

Datum: 08.01.14 08:35

hop vyzkoušela jsem to z baterky, a nic tak asi je foták poškozen

Od: pest®
Datum: 08.01.14 09:02
Napadlo mě. podívat se pod baterie na kontakty a malinko je vyhnout nahoru, jestli se tím jak byly baterie opačné nezatlačily dovnitř a při správném vložení pak nemají baterie kontakt.

Datum: 08.01.14 10:14

pest bohužel ani to toto nepomohlo tak to je záhada

Od: bmbx®
Datum: 08.01.14 10:40

Je to divné, ještě jsem neviděl foťák co by nebyl proti přepólování chráněn hlavně mechanicky, prostě kontakt pro "pupík" AA článku bývá zapuštěn, takže rovná plocha mínusu nemá dotek. hop může mít pravdu, pokud je tam ochrana diodou, tak shořela pojistka, malinká SMD, ale s tím se nikdo nebude namáhat vám jí vyměnit, leda nějaký šikovný kutil :-D

Datum: 08.01.14 10:49

Podle fotek na netu se zdá, že přinejmenším na dvířkách pro baterii blíže pantíkům jsou plastové výstupky, které umožní, aby se mezi ně vešel úzký kontakt plus pólu baterie, ale pokud se baterie chybně otočí, tak ploška mínus púlu by neměla dosednout a k přepólování fotoaparátu by tak nemělo dojít. Spíše jste moc zmáčkla kontakty co jsou v šachtě, baterie jsou teď v ní moc "utopené" a nedosáhnou na kontakty ve dvířkách. Toto je možné odpozorovat, když budete pomalu přivírat dvířka a koukat, jaká je vzdálenost mezi bateriemi a kontakty ve dvířkách.

Zkontrolujte tedy

1. Že baterie jsou OK. Nejlépe použít nové alkalické.

2. Ověřte, že jak jste tam ty baterky narvala obráceně, nedošlo k ohnutí plíšku kontaktu, a to jak na dvířkách, tak především uvnitř bateriové šachty. Pokud ano, lze většinou šroubovákem opět napružit (šroubovákem, nebo třeba pletacím háčkem podeberete napružené plíšky v šachtě a s citem je o cca 2 mm povytáhnete - napružíte ), ale spíš to svěřte někomu zručnějšímu a znalejšímu.

doplněno 08.01.14 10:54:

Ještě je možné, že pokud foťák má kontrolu dovřených dvířek (bývá to mikrospínač, který sepnete dosunutím dvířek do koncové polohy), tak že po narvání baterií opačně se to mechanicky trochu pohlo a on nyní nechce sepnout.

doplněno 08.01.14 11:05:

Na tomto obrázku je dobře vidět, jak mají být napružené vnitřní kontakty. Není to L25, ale L18, ale bude to podobné.

http://www.ifixit.com/Guide/N…pix+L18+Lens+Replacement/3847

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.