Bimetalový termostat

Od: Datum: 23.11.13 10:27 odpovědí: 4 změna: 23.11.13 19:43

Dobrý den,


chtěl bych se zeptat jestli bude fungovat bimetalový termostat i pro spínání DC 12V.
U většiny termostatů (např. EAW 1KS1R004505AU) je psáno jmenovité napětí 250V AC.
Předpokládám, že princip termostatu je v čistě mechanickém sepnutí/rozepnutí při určité teplotě, takže jmenovité napětí je maximální povolené?
Chtěl bych s ním spínat ventilátory s odběrem cca 10W.

A ještě jeden dotaz.. vratný termostat přepne při dosažení určité teploty a při vychladnutí pod jinou teplotu přepne zpět. Klasický termostat přepne a už se nevrátí do původního stavu? Nebo kdy se vrátí?

Děkuji za odpověď.
Milan


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: tonda89*
Datum: 23.11.13 10:59

Binetal je dvojkov který se při větší teplotě prohne na jednu stranu(zap), a při ochlazení se vrátí zpět(vyp). a je uplně jedno jaké jmenovité napětí tam je. Termostat se jmenovitým napětím 250V snese menší napětí (12V), ale nevydrží 400V.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fribble*
Datum: 23.11.13 11:05

Na termostatech je uvedeno 250 V jako max. možné napětí, nižší můžete spínat vždycky. Jen pozor na vyšší proud při nižším napětí a stejném výkonu. 10W ventilátor můžete spínat bez problémů. Vratný termostat přepne při dosažení nastavené teplota, po poklesu přepne zpět (viz boiler). Nevratný funguje jako tepelná ochrana, po dosažení teploty vypne nastálo a vrátit většinou jde až tlačítkem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.13 19:02
avatar

bezproblémově bude fungovat.

Označení 250V AC na termostatu znamená, že kontakty vydrží střídavé napětí 250 V.

DC 12V znamená stejnosměrné napětí 12V.

Jak správně předpokládáte, klasický bimetalový termostat využívá rozdílné tepelné roztažnosti k sobě snýtovaných kovových pásků. Při zahřátí se bimetal zdeformuje a vypne kontakt. Jak okolní vzduch chládne, chládne i bimetal, deformace pásku se zmenšuje, až se kontakt zase sepne. Tento vynález je starý snad 200 let.

Ale myslím že byste měl trošku upravit zapojení. Ten 12V DC adaptér by měl být zapojený za termostatem a ne termostat za adaptérem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.13 19:43

Takhle malý výkon (proud) bez problémů.

Pokud jde o to, kdy - při jaké teplotě znovu zapne - to se nazývá hystereze a termostat při poklesu o tuto hodnotu znovu zapne. Pokud nezapne, je to pojistka, ne termostat. Uváděný typ má hysterezi asi 30 stupňů, což může být dost.

Na co to má být? Nebyl by lepší třeba pokojový termostat?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.