Chlazeni LED čipů

Od: Datum: 19.11.13 11:30 odpovědí: 4 změna: 19.11.13 13:21

Dobrý den. Koketuji s myšlenkou předělání některých světel na LED svépomocí. Řeším chlazení LED čipů. Je nějaký požadavek, jak veliký by měl být chladič podle charakteristiky čipu? Například pro tento http://dx.com/p/dpd-9w-w-20-9…d-cob-led-module-9-11v-205913?

děkuji za odpovědi

doplněno 03.06.14 14:56:

našel jsem k tomu nějaké čtení. http://vaelektronik.cz/led_chlaz.html

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.13 11:33
Stačí napsat na ebay heatsink led 10w a vyberete si.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.11.13 12:17

ok, dobrý nápad ale mě spíše zajímá nějaké exaktní určení, jaká je třeba potřeba plocha podle W popřípadě jiné veličiny

Datum: 19.11.13 12:51

Spočítat to úplně jednoduché pro laika není. Je tam docela dost parametrů, jako cílová max. teplota čipu, tepelný odpor čip - pouzdro - chladič, prostředí chladiče (uzavřená/otevřená bedna, aktivní/pasivní/dokonstrukce chlazení, max. okolní teplota..) Záleží i na konkrétním provedení chladiče, rozložení tepelného dporu v hmotě chladiče (konec může být chladný a část pod čipem horká).. Takže se to buď poctivě navrhuje, hrubě odhaduje podle zkušeností, nebo něco mezi. Pokud chcete docílit rozumné životnosti u led z celkem pochybného zdroje. Tak bych ji provozoval na cca 75% nominálního příkonu a chladič kupoval naopak cca o 50% větší.

Od: zabu
Datum: 19.11.13 13:21

Výpočet nutné chladící plochy byl kdysi v takové malé, žluté knížečce, myslím, že se to jmenovalo elektrotechnické výpočty. Podíval bych se, ale už jsem ji dlouho neviděl, asi bude ještě od stěhování někde na půdě v krabicích.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.