Jak zapojit lustr

Od: Datum: 03.02.14 15:33 odpovědí: 12 změna: 05.02.14 17:51

Dobrý den potřebuju poradit jak zapojit lustr... ze zdi mi vedou tři dráty a z lustru jeich je osm... nevím jak na to...díky za raduSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.14 15:57
avatar

V lustru je zřejmě několik žárovkových okruhů.Zelenožlutý ze stropu patří na kostru lustru,je tam určitě šroubek hnědé vodiče budou přivedeny na drát od vypinače,modré na zemnící vodič.Drát od vypínače se rozezná fázovou zkoušečkou,při vypnutí vypínače se ztratí fáze.

JABRAKA

doplněno 03.02.14 17:36:

Při zapojení se bez zkoušečky nelze obejít.Pak se samozřejmě snadno zjistí,který drát jde od vypinače.Kdo umí číst,snad si to přečte.

JB

avatar
Upozornění od sys hejkal 03. 02. 2014 16:38:25
Tazatel laik neví, který drát je "od vypínače", a který je "zemnící vodič"
Ohodnoceno: 2x
 
Od: mmiirraass
Datum: 03.02.14 17:32

a kde je kostra lustru?as vypinač je jdnoduchy ne dvojitý

Datum: 03.02.14 15:59
avatar

no nejsem elektrikář ale ten lustr má 4 světla? Pokud ano tak to propojte přes čokoládu,všechny modré s hnědým,všechny hnědé s černým zelenožlutý ke kostře lustru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmiirraass
Datum: 03.02.14 16:15

lustr má čtyři světla bodová...a čokoládu s kolika vstupy?mám trojčokoládu u sebe-... zkoušečku nemám na ozkoušení... a kde je kostra lustru?

Datum: 03.02.14 18:44
avatar

je to klasika lustr. Z každé bodovky jdou dva dráty.propojte je v čokoládě a zelenožlutý připojte k lustru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 03.02.14 16:02

na svorkovnici dej z lustru modrý dráty k sobě a hnědý k sobě, na přívodu zjisti, ve kterém drátu je fáze, u pak připoj na hnědou svorku od lustru. modrou svorku z lustru propojit se zbytkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 16:11
avatar
Zdravim. Podle dratu ze stropu bych rekl ze vypinac je nejspis dvojity. A ten zeleny bude PEN. Pokud tomu tak je ze mas dvouklapku. Tak si treba vyber dva hnede ze svetla a ty dej na cerny dalsi dva hnede ze svetla dej na hnedy. Modry dej na ten zeleny a z nej si jeste vytahni dratek na kostru to je ten sroubecek vedle.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 03.02.14 16:14

jaký je vypínač? není dvojitý? kouknout pod vypínač...mohl by to být také tak,že hnědý i černý jsou fáze z vypínače a zelenožlutý je PEN...v tom případě by hnědé přišly propojit jedna část na hnědý, druhá část na černý a zelenožlutý ten propojit na kostru a na všechny modré.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmiirraass
Datum: 03.02.14 17:33

vypínač dvojitý není..ů

Datum: 05.02.14 17:51
avatar

Pokud není vypínač dvojitý, tak instalace u stropu je připravena na lustrový (dvojitý) spínač, ale v krabici je provedeno jednoduché připojení.

Zelenožlutý je PEN s 99% pravděpodobností (indtalace starší jak 15let)

Pak jsou dvě možnosti.

1. Černý a hnědý je ve spínači spojen a na obou je fáze

2. Fáze je přivedena jen na černý vodič (správná instalace) nebo je na hnědý (neměla by být), ale to chce vyzkoušet.

Potom připojení je následovné:

Zelenožlutý připojit na svorkovnici ke které jsou přivedeny modré vodiče a jeden zelenožlutý vodič na kostru svítidla.

Hnědé vodiče jsou pak připojeny na černý vodič ze stropu. Pokud je na hnědý a černý vodič přivedena fáze, tak světlo rozhodit na dvě větve (nemusím izolovat druhý fázový vodič). Vše se nechá udělat klasickou čokoládou, ale v tomto případě bych volil páčkovou wagosvorku i z hlediska snadnějčího připojení bez nástroje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 16:27
avatar
Já bych zapojil jeden hnědý ze světla samostatně, a další tři spolu. Modré čtyři spolu.
Potom bude v lustru při použití lustrového vypínače svítit jedna, nebo tři, nebo čtyři žárovky. Ta jedna může být třeba jen 25 nebo 40 watová, pro orientaci, další silnější, pro pořádné osvětlení místnosti.
Pokud zapojí dva a dva hnědé, bude mít jen dvě možnosti intenzity. Dvě nebo druhé dvě nebo všechny čtyři žárovky. Ovšem může měnit výkon žárovek...
doplněno 03.02.14 18:09: Doporučuji tazateli, aby si zavolal elektrikáře!
Ten po odmontování vypínače s velkou pravděpodobností zjistí, že do krabice vedou tři vodiče a instalace byla připravena na zapojení lustru. Usuzuji tak jako mnozí před mnou podle barvy vodičů ze stropu. Dokonce najde i svorku kostry svítidla.
Nebude problém zapojit lustr a koupit dvojitý vypínač. Elektrikář bude mít také potřebné nářadí, teda fázovku, a drobný materiál, třeba čokoládu nebo wago svorky.
Jiný problém mohou být ta bodová světla. Ta většinou svítí dolů, pokud nejsou nastavitelná, může se stát, že místnost nebude stejnoměrně a dostatečně osvětlena. Nevíme, jaký ten lustr je, na jaké zdroje světla, ani jejich výkon. Dalším oříškem může být barevná teplota světla. Studené světlo moc pohody nepřidá. Lepší je teplé, jako od obyčejné žárovky.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 18:16
avatar

Já bych na to pozval elektrikáře. Koupili jsme si nový lustr, zapojil jsem ho dle klasického zapojení a nesvítil. Zavolal jsem elektrikáře a koukal jak puk, že takové barevné rozlišení fáze a nuláku ještě neviděl. Naprosto nelogické...prý z Polska.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.