Tepelné rel. + stykač

Od: Datum: 29.10.13 20:37 odpovědí: 5 změna: 30.10.13 13:59
avatar

Čauky, řeším problém...

Vypadává tepelné relé u domácí vodárny, cca 2 krát denně. Problém začal tehdy, když v akumulační nádrži nebyl dostatek vzduchu... Docházelo ke spínaní čerpadla cca každé 3sekundy.( při dlouhodobém odběru voddy)

Nyní již je v nádrži dostatek vzduchu, spínná ca každé 2 minutky, což je OK, ale tepelné relátko (naproudové) vypadává nadále, náhodně, cca 2X deně při odběru vody. Kde je tedy problém? ... Při proměření všek prvků žádný problém není, při sepnutém stykači z něl lezou všechny 3fáze, motor je v pořádku ohmicky ( mezi lib. přívodními fázemi odpor cca 16 ohm)

Tep relátko nadstaveno na 7A ( předtím defalutně na 6A a nebyl problém do viz. uvedené události)

Je tedy možné že to má již tepelné relé (nadproud.) za sebou?

Jaké je pravděpodobnost že je to stykačem ( a nesepne někdy všechny 3F ale jen 2) - při měření spíná perfekně...

Děkuji za ODBORNÉ rady...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.10.13 20:40

Změřit proud klešťovým ampérmetrem, porovnat s štítkovým údajem motoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.13 20:43
avatar

Nelze, štítek 10 metrů dole ve studni, kleštová A-metr není po ruce.

Z tohoto důvodu jsem napsal že odpor(spíše impedance) vinutí je symetrická...

Datum: 29.10.13 22:04

Ten klešťový měřák proudu si někde pujč a změř skutečný proud v každé fázi. A musíš to měřit při vysokém odběru vody, aby čerpadlo často spínalo.

To že nemáš štítek od motoru ještě neznamená, že nemůžeš zjistit hodnoty. Buď máš typ čerpadla a podle toho dehledáš parametry na netu a nebo znáš výrobce, kterého se můžeš zeptat.

Prostě nějak zjistit parametry toho čerpadla.

Pokud je to čerpadlo za dva tisíce korun a máš dost peněz, tak nastav na nadproudové ochraně ještě vyšší proud (7,5A až 8A). Ale riskuješ tím, že čerpadlo spálíš, protože tepelná ochrana možná nevypne a místo toho přepálíš vinutí.

Pokud je to drahé čerpadlo, tak raději kup nový stykač a nový proudový chránič. Tyto součástky máš na dostupném místě, takže není problém je vyměnit a vyzkoušet to. A je to investice možná za 500Kč.

Jenom pro zajímavost: na stykačích jsem četl, že jsou určeny pro spínání 15krát za hodinu. Tvůj stykač spíná 30krát za hodinu.

A dočerpávání tlaku každé dvě minuty se mi zdá taky hodně časté. Neztrácí se ti voda nějakou netěsností v potrubí a nebo přes některý zpětný ventil?

Máš správnou velikost zásobní nádrže na vodu?

Já si představuju, že to čerpadlo by mělo spínat tak 1krát za 10 až 15 minut. Když si budu napouštět vanu, tak sepne častěji, ale jinak si musí odpočinout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.13 13:59
avatar

Samosebou, když se neodebírá voda čepadlo stojí :)

Datum: 29.10.13 22:09
avatar
Spina ti moc casto, pokud to je silnejsi cerpadlo tak dostava dost zabrat pri rozjezdu. Rozhodne je potreba zmerit odber kazde faze a zjistit co to je za cerpadlo a parametry motoru
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.