Napětí na solární panel

Od: Datum: 25.10.13 17:51 odpovědí: 14 změna: 26.10.13 11:51

Dobrý den,

potřeboval bych poradit. Zkouším si vyrobit solární nabíječku na Pb akumulátor (6V). Koupil jsem si solární panel (10W, max. napětí naprázdno 11 V). Koupil jsem si také modul (napěťový stabilizátor), který mi ze vstupního napětí udělá 6.8 V. Pokud připojím na výstup modulu napětí z baterie, tak se mi toto napětí dostane i na vstup. Proto by mě zajímalo, co se stane, přivedu-li na solárná panel napětí? Poškodí se?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.13 17:57
Pokud nepřekročíte napětí dané počtem článků (v tomto případě minimálně 11V), tak se nestane nic. Jedná se vlastně o spoustu diod v sérii. Jinak by ani nešlo řadit články paralelně.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.10.13 18:54

"Pokud připojím na výstup modulu napětí z baterie, tak se mi toto napětí dostane i na vstup." - To je nějaká pitomost, takhle to být nemá.

Od: marcel*
Datum: 25.10.13 21:59

Asi jsme si nerozumněli. Přikládám hodně zjednodušené schéma:

http://postimg.org/image/jzef2ndjl/

Použitý modul jsem koupil na ebayi (Step Down):

http://www.ebay.com/itm/200967073436?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Šlo mi o to, že když mi solární panel přestane vyrábět napětí, tak se napětí z baterie dostane na vstup modulu tj. cca. 6.8 V. No a mě jde o to, zda to mám nějak řešit - ošetřit nebo to nevadí. Nevím totiž co mi ten solární panel udělá v momentě kdy na něj přijde toto napětí.

Od: hm®
Datum: 25.10.13 22:13

Toto napětí zřejmě panelu neublíží, ale jednak se tím vybíjí akumulátor a jednak to nemusí dělat dobře tomu stabilizátoru. Popsanému jevu se zabraňuje usměrňovací diodou zapojenou mezi panel a stabilizátor.

Datum: 25.10.13 22:24

Ano, to jsem se take dočetl, ale problém je v tom, že mi usměrňovací dioda snižuje napětí na výstupu o cca. 0.7 V. Proto by mě zajímalo, zda existuje i jiné řešení jak obejít použití diody, aby mi to co nejméně ovlivnilo výstupní napětí stabilizátoru?

Datum: 25.10.13 22:38

Schottkyho dioda má úbytek napětí zhruba poloviční, použij tu. Jinak vzhledem ke zvolené metodě stabilizace už dioda moc nepokazí, ztráta bude dost velká i bez diody (nebo se snad jedná o nějaký kvalitní měnič pro soláry?). A navíc se nebude vybíjet akumulátor, takže co se ztratí přes den, to se ušetří v noci.

Datum: 25.10.13 22:51

Tehnle měniš má účinnost přes 80 %, ztráty moc velké nejsou. Ale nějak nechápu, jak se může z výstupu dostat napětí na vstup. Jestliv ještě ve svých zásobách najdu nějaký z těchto modulů, tak si to změřím.

Datum: 25.10.13 23:24

No ja to měříl a napětí tam bohužel bylo, takže to musím nějak ošetřit. Ale mám i Step Up stabilizator a ten je asi 1x dražší a tam je to ošetřené, ale u tohoto Step Down nee.

Datum: 25.10.13 23:56

Dobrá, teď jsem se podíval a jedná se opravdu o měnič. I když má normálně celkem přijatelnou účinnost, podle všeho nebude udržovat sluneční panel v optimálním provozu. Panel má při každém osvětlení jistý bod optimálního provozu (ten se mění podle osvětlení) a dobrý měnič se snaží udržet panel v tomto bodu. Obvyklý měnič nebo stabilizátor nebere na panel ohled, klidně dopustí provoz panelu mimo tento bod a tím může zůstat velká část energie - nevyrobena. Můžete si něco najít o měničích MPPT. V tomto případě se MPPT nevyplatí, jen jsem chtěl naznačit, že převod nebude optimální a dioda to snad o moc nezhorší.

K přenosu z výstupu na vstup: Podívejte se na vnitřní zapojení IO použitého v měniči. Jsou tam výstupní tranzistory NPN s kolektorem na vstupu IO a emitorem na výstupu IO. Když připojíte napětí na výstup a vstup třeba zkratujete do GND, bude průchodu proudu bránit prakticky jen přechod BE. Ovšem přechody BE nemají dobré závěrné vlastnosti a snadno se prorážejí.

Datum: 25.10.13 23:49

Teď to možná vyzní blbě, ale je jedno jakou koupím schottkyho diodu? Max. předpokládaný proud co může solární panel dát je do 1.5 A.

Datum: 26.10.13 00:20

Úplně jedno to není, přece jen musí ta dioda mít dostatečné parametry. Ale tak první, co jsem našel, je třeba 1N5820 http://www.gme.cz/1n5820-p223-002 , ta má závěrné napětí 20 V, maximální propustný proud 3 A a úbytek napětí při 2 A asi 0,4 V, při nižším proudu méně.

Datum: 26.10.13 11:17

Díky za tip, ale neexistuje jiné řešení jak oštřit tento neduh?

Datum: 26.10.13 11:38

Určitě existuje, jsou spínací prvky, které mají úbytek napětí v sepnutém stavu menší, ale bylo by nutné je nějak řídit a neznám žádné vhodné hotové zařízení (tedy ani jsem ho nikdy nehledal). Ta dioda je jednoduchá a levná, pořídíš ji tak kolem 5 Kč. Nakonec - zkus ji, změř rozdíl s ní a bez ní a dej vědět, jaký ten rozdíl je.

Jo a nejspíš nic nezkazíš, když na vstup měniče (mezi vstup a GND) dáš nějaký větší kondenzátor.

Datum: 26.10.13 11:51

A co mezi měnič a baterii dát nějaké malé relé, napájené přímo z toho panelu? Při snížení výkonu panelu ( U = <9 V (zhruba)) by to tu baterii rovnou odpojilo a při opětovném zvýšení napětí samo samo připojilo.

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.