Činitel jakosti Q

Od: Datum: 23.10.13 16:42 odpovědí: 1 změna: 23.10.13 20:02

Zdravím,

mam prosbu ohledně problému s protokolem měření. Jedná se o měření na rezonančním obvodu. Jediné co z celé úlohy nevím je jak vypočítat "Činitel jakosti Q". Mam tam ukázáno jak počítat ale vždy mi vše výjde špatně prosím poraď te zde přikládám postup výpočtu jak ho mam naznačen...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 23.10.13 20:02

1. Rezonanční obvod má nějaký rezonanční kmitočet fo - čti ef nula. Při měření jste v rezonanci naměřili nějaké napětí na obvodu, nebo nějakou velikost amplitudy na obrazovce osciloskopu.

2. Rezonanční obvod má nějakou šířku pásma, která se uvádí pro pokles o 3 dB, což je pokles na 70,7%, protože to je odvozeno od strany pravoúhlého trojúhelníku s přepnou dlouhou 1, opravdu se bere jedna, jednička. A podle Pythagorovy věty jsou strany trojúhleníku s přeponou dlouhou "jedna" dlouhé "odmocnina ze dvou" - to je na delší vysvětlování, ale ber to jako fakt. Podívej se na tvar rezonanční křivky. K poklesu na 70,7 % (nebo na odmocninu ze dvou děleno dvěma, což je totéž) dojde na obou stranách křivky, tedy na kmitočtu f1 nižším než rezonanční kmitočet a na kmitočtu f2 vyšším, než je rezonanční kmitočet. Vzdálenost mezi těmito kmitočty je šířka pásma, označuje se B (čti bé). Velké Bé, protože malé bé je značka útlumu. Může se napsat, že B=f2-f1 nebo ještě lépe v absolutní hodnotě, protože to je rozdíl dvou čísel, většího od menšího.

Vy jste šířku pásma zřejmě měřili tak, že jste ladili generátor na jednu i na druhou stranu od rezonančního kmitočtu (na nižší i na vyšší kmitočty) a hledali, při kterém kmitočtu, přesněji při kterých dvou kmitočtech, dojde k poklesu velikosti amplitudy měřené na obrazovce osciloskopu nebo velikosti napětí na měřeném obvodu na 70,7% vzhledem k velikosti napětí nebo amplitudy při rezonančním kmitočtu. Nebo pokud jste lépe vybaveni, při kterém kmitočtu došlo k poklesu u 3 dB.

3. Jakost rezonančního obvodu se uvádí jako poměr rezonančního kmitočtu fo k šířce pásma B. Píšeme Q=fo/B . Je to bezrozměrné číslo, jakost nemá jednotky.

4. Příklad: laděný obvod na kmitočtu 100 MHz má šířku pásma 1 MHz (k poklesu o 3 dB dojde při kmitočtech 99,5 MHz a 100,5 MHz). Jakost obvodu Q=100/1 = 100. V čitateli i jmenovateli musí být stejné jednotky, zde MHz. Kdyby se to převedlo na Hz, vyjde to samé.

5. Odkazy: hledej klíčová slova: Q, Quality factor, jakost Q, rezonanční obvod, resonant circuit, šířka pásma, bandwidth (band=pásmo, width=šířka).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.