Odstranění vlhkosti - sáčky s kuličkami

Od: Datum: 20.10.13 23:06 odpovědí: 9 změna: 21.10.13 08:34

Zdravím, u různých součástek a nejen tam, se vyskytují takové pytlíčky naplněné kuličkama. Na co tam jsou? Moje představa je, že jsou tam aby pohlcovali vlhkost.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 20.10.13 23:22

Dobrý den, myslím, že Vaše představa je správná - pohlcování vzdušné vlhkosti. Zdravím!

doplněno 20.10.13 23:29:

Nevím, zda to pomůže, ale nemělo by to snad vadit. Jenom nevím, jaká je životnost těch sáčků, resp. účinnost.

doplněno 20.10.13 23:46:

Asi by bylo lepší ty sáčky ponechat v krabičce a občas je ohřát a tu vlhkost z nich odpařit. Ale, když bude ta krabička dobře uzavřena, tak se tam vlhkost moc nedostane. Takto funguje řada venkovních zařízení a rozvodů.

doplněno 20.10.13 23:54:

Ta vlhkost se tvoří (sráží) změnou teploty venkovní a vnitřní. Pokud bude stejná, tak by se tvořit nemusela.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.10.13 23:26

A dalo by se toho využít i jinde? Konstruuji jedno zařízení do krabičky co bude venku. Když krabičku vzduchotěsně uzavřu, bude se mi tam srážet vlhkost a to elektronika nemá ráda. Co když tam přidám ten pytlíček, pomůže to něčemu?

Datum: 20.10.13 23:40

Teď jsem o tom něco načetl, sáčky se regenerují zahřátím na 120°C, takže si myslím, že by postačilo takto zahřátý sáček dát někdy přes den do té krabičky. Krabičku musím nejprve upevnit a už poté zavřít, takže tam uzavřu venkovní vlhkost

Datum: 20.10.13 23:51

Ano to vím, původně jsem chtěl udělat u zařízení vyhřívání, ale pujde-li to takto budu jedině rád.

Datum: 20.10.13 23:27

Ano, je to na vlhkost a jmenuje se to silikagel

http://cs.wikipedia.org/wiki/Silikagel

Ohodnoceno: 2x

Od: rnk*
Datum: 21.10.13 00:49

Je to silikagel. Pohlcuje to vzdušnou vhkost nikoliv vysráženou vodu a funguje dokud se nenasytí vlhkostí. Pak se musí regenerovat zahřátím. Takže pokud ta krabička nebude zcela vzduchotěsná, tak to bude jen dočasné řešení.

doplněno 21.10.13 01:27:

jedině vyhřívání. POdstatné je udržet to nad rosným bodem. Vzdušná vlhkost nevadí.

doplněno 21.10.13 11:47:

Buď lak na DPS.

Nebo hermeticky utěsnit. Anténní zesilovače se amatérsky dělaly do krabiček z pocínovanéko plechu (z konzerv) s keramickým průchodkami. Bylo to celé zapájené a hermeticky utěsněné jako konzerva. Nikdy nebyl problém.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.10.13 01:03

Bude to krabička IP68, vzduch je ale řidčí než voda, tak nevím co to udělá. Jak by se to nechalo řešit jinak?K¨Krabička bude vystavena všem povětrnostním vlivům, nějaké druhé zakrytí stříškou není možné.

Datum: 21.10.13 07:13
Bych se te vlhkosti tolik nebal.
Bezne se elektronika venku nechava v plastovych "gevis" krabickach.
Pokud se udelaji spravne pruchodky na kabely a dobre se krabicka zavre tak to nemuze nic udelat.
Samozrejme pokud to ma byt nejaka super citliva elektronika, tak by to chtelo resit.

Od: bmbx®
Datum: 21.10.13 08:34

Kdysi jsem měl mobil který, se mi vypínal. Nosil jsem jej v kapse u kalhot a pokud sprchlo tak se mi často stávalo, že jsem jej vytáhl z kapsy vypnutý. Další případ co se mi stal v nedávné době, venkovní digitální teploměr s průhledným displayem za okno, nikdy na něj nepršelo, ale občas zmizel údaj o teplotě. V obou případech se jednalo o vlhkost působící na elektroniku a v obou případech pomohla ochraná vrstva laku naneseného na DPS.

Silikagel existuje i barvený, má výhodu, že lze poznat zdali je vyčerpaný. Čerstvý je modrý a nasycený vlhkostí je růžový. Po zahřátí je se zase pěkně zabarví do modra. Na učely ochrany elektroniky před vlhokostí vidím pouze pokud je zabalená ve skladě.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.