Jak změřit frekvenci 100hz?

Od: Datum: 05.10.13 14:51 odpovědí: 27 změna: 07.10.13 21:10

Dobrý den, dostal se mi do ruky radiomaják z krytu CO, který vysílá na cca. 96,013 Hz. Přemýšlím jak udělat přijímač, popřípadě jak zjistit zda anténa opravdu vysílá. Napadá mě udělat nějakou anténu laděnou na toto pásmo, a připojit ji na osciloskop. Jde mi o nějaký jednoduchý nápad jak podomácku a jednoduše zjistit zda to vysílá. (bez měření na vysílači) Prostě měřením okolo vysílače.

Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jofa®
Datum: 05.10.13 15:02

Dobrý den.

Tak to "píchněte" na osciloskop rovnou, ne?.

doplněno 05.10.13 15:04:

Jo vy máte napsáno bez měření na vysílači, tak to jsem nějak přehlédl. Pardon. Ale toto je nejjednodušší a proč to komplikovat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.10.13 15:37

96,013 Hz. je trošku nízký kmitočet

Od: zabu
Datum: 05.10.13 16:14

Já myslím, že se pletete. Anténu na tak nízké kmitočty, by nebylo možné jednoduše umístit z důvodů jejich velkých rozměrů. Jak jste přišel na to, že je to radiomaják a na ten kmitočet? Nebyla by fotka štítku z toho přístroje? nebo opsat označení?

Datum: 05.10.13 16:22

http://www.jirivanerek.cz/?page_id=207

Přesný popis i foto.

Jinak anténu by neměl být takový problém vyrobit. Když se dokázala vlézt do vysílače, tak se dá udělat taková velikost i na příjem. Jelikož bude vysílač a přijímač pár centimetrů od sebe, teoreticky by stačil i nějaký kousek drátu o vypočtené délce.

Datum: 05.10.13 17:06

No tak jsem to udělal jednoduše. :D :D Anténa by měla vyzařovat nahoru, takže jsem na ní položil drát z prodlužky a konce připojil do osciloskopu. (samozřejmě jeden konec modrého drátu a druhý konec modrého drátu. tj cívka) Jde vidět jak vysílač funguje dle popisu. 6s vysílání 1s pauza a tak pořád dokola.

Datum: 05.10.13 17:51

Když už jsme u toho. :D je 100hz nějak škodlivé? myslím že to vysílá z originálního zdroje asi 3W. Já to mám na spínaný zdroj, ale počítám s tím, že konstruktéři počítali s tím, že může být připojen i silnější zdroj než 5W dynamo. :D

Od: xrx54*
Datum: 05.10.13 18:49

100 hz je bassova frekvence -slysitelna

Datum: 06.10.13 11:01
Ty slyšíš elektromagnetický signál? Tak to jsi asi Supermann...
Na tomto kmitočtu se samozřejmě vysílat dá, jen ta vysílací anténa (vzhledem k délce zlomku vlnnové délky) by měla nízkou účinnost. Příjem je feritovou anténou (magnetická složka signálu).
V této části spektra se ale značným způsobem projevují atmosférické poruchy, příjem by byl dost rušen.

Datum: 05.10.13 18:21

Vysílač je naladěn na nosnou vlnu o tomto kmitočtu.Anténa by měla být polovinou vlnové délky.Proudové(výkonové ) zatížení je dáno vysílacím laděným obvodem,zřejmě s tranzistorem.Podobné vysílače znám i s elektronkami,používané z balonových sond.Tam je ještě na této nosné namodulován průběh atmosférických podmínek.

JABRAKA

Datum: 05.10.13 18:37

Jen pro informaci. Na prodlužce je naprázdno nějakých 80V. Aktuálně mi na to svítí led dioda. Když svítí, tak je napětí okolo 8V. A mám tam kondenzátor, aby ledka nepřestala svítit při 1s pravidelném vypínání vysílače. (samozřejmě je to nevyužitelné z důvodu obrovské ztráty energie mezi anténou a přijímačem(prodlužkou), ale jen si tak hraju. :D

Datum: 05.10.13 18:47

nejde spis o 96,013kHz?pak by slo neco chytit na dlouhych vlnach 180 khz

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.10.13 18:57

Nikde to není na zařízení napsáno, a zde je popsáno že jde o Hz. ( http://www.jirivanerek.cz/?page_id=207 ) Jak přijít na to kde to vysílá? (bohužel čítač doma nemám)

Datum: 05.10.13 19:13

naladit radio na dlouhe vlny a kolem 180khz by melo byt slyset 6vterin signal --druhou harmonickou pak pauza 1 vterinu

ale pozor nektere letecke navigacni frekvence budou blizko a asi je trestne vysilat vykonem vetsim nez asi 1watt

Datum: 05.10.13 19:15

Když máš osciloskop máš časovou základnu. Pusť z trafa sinus 50Hz a pak 100Hz z tvé pí.oviny vysílačky.Musíš mít 2 vlny ane 2000.

Datum: 05.10.13 19:13

to xrx54 - asi máte pravdu, protože po větší části světa se "vysílá" 3x 50 Hz řádově v terawatech a anteny na to nemáme :-D . Na dlouhých vlnách se vysílá pro ponorky - tahle frekvence lépe proniká vodou.

doplněno 05.10.13 19:27:

Zřejmě máte pravdu s tou nízkou frekvencí. Ani na vojně jsem se s podobným zařízením nesetkal. Laděnou anténu udělate ztěžka, podle mě by stačila feritová antena s minimálně stovkami závitů, signál z ní zesílit a pak fitrovat RC, detekce, indikace Led nebo ručičkový měřák. Praktické použití dnes je asi nulové.

Datum: 05.10.13 19:16

50hz -10 khz je slysitelne pro vetsinu lidi kamos kovar slysi jen do 6khz

proto doufam, ze to jsou nizke dlouhe vlny a hledalo se to z vrtulniku

Datum: 06.10.13 23:34

mozna by to slo pouzit v nejaky lavine na horach

Datum: 06.10.13 08:49

Předběžně jsem si spočetl délku antény pro příjem frekvence 96 Hz a vyšlo mi 1562 km.

Mnoho zdaru při výrobě. *smich*

Od: bmbx®
Datum: 06.10.13 10:53

figurek, figurek :-D

a co rámová, "feritová" anténa, ta by mohla vyjít lépe, ne?

Datum: 06.10.13 17:17

Říká vám něco rezonanční kmitočet a jiné základní fyz.zákony.

Jak píše kolega výše -strašný km. Jinak pak rezonanční obvod na vstupu(výstupu). Stále jde o L a C. Zvýším li 100x L, mohu na stejný f rez použít menší (100x) kondík.Takže třeba zvedneš indukčnost vst. obvodu 10x, můžeš 10x zmenšit kapacitu ladícího kondíku. Nepočítal jsem to, ale bodou vycházet Farady!

Datum: 06.10.13 23:07

Pokud vím tak zařízení je určeno pro hledání zasypaných osob (žádné kilometry dosahu :-D), 100Hz v cívce odhalím jinou cívkou bez laděných obvodů, pouze napojením na nf zesilovač - v tom bude celé kouzlo :-D

Datum: 07.10.13 08:27

bmbx- nejse o dosah, jde o to vygenerovat 100Hz na anténu ne?, Ale koukám, že jde spíš o fór a ne o podstatu.

Viz výše, pokud nemá cejch časové základny na oscilu tak porovnám s kmitočtem sítě.

Datum: 07.10.13 10:03
Tkzv. "Indukcni smycka" není anténa, běžné se to používalo pro pprenos zvuku do naslouchatek pro nedoslychave v kinech.

Od: reni®
Datum: 07.10.13 10:57

řekl bych že v údaji o frekvenci je použita řádová tečka což není to samé jako desetinná čárka, tudíž je vysílací frc 96,013 kHz

Od: tomin
Datum: 07.10.13 19:00

Je to normální indukční smyčka jako vysilač.Přijimač feritová smyčka.Laděno na 100Hz jako smyčka a nf filtr aby se odlišilo 50Hz.

Když zvednu indukčnost 2x musím snížit kapacitu 4x.(pro stejnou FRQ)Tak tam někdo píše nepravosti.Vše v této oblasti je na druhou.Když snížím indukčnost 2x musim zvýšit kapacitu 4x.

Datum: 07.10.13 20:34

Tomin nauč se základy! Neblbni hlavu lidem-cituji z wikipedie:

Sériová rezonance

RLC obvod na obr. 1 má komplexní impedanci Z=R+j(w L-1/w C)=R+jX. Obvod je v rezonanci, jestliže X=0, tj. w L=1/w C a tedy . Jelikož je w =2p f, je rezonanční frekvence dána vztahem .

Dále pro paralelní:

Mějme paralelní obvod s ideálními prvky R, L, C v jednotlivých větvích (obr. 5).
celková admitance Y=G+j(w C-1/w L)=G+jB, kde B=BC-BL, BC=w C, BL=1/w L. Obvod je v rezonanci právě tehdy, když B=0, tedy w C=1/w L a . Stejně jako u sériového RLC obvodu je rezonanční frekvence dána vztahem .

Kde máš ty tvoje čtverce a kvadráty? Je tam odmocnina ,aby R bylo jen reálné číslo a ne nějaká jalovina, jinak by se nejednelo o f rez!

Od: tomin
Datum: 07.10.13 21:10

Jseš bohužel teoretik.Udělej si oscilátor.Třeba Colpitse,nebo Clapa a vyzkoušej jak je to s indukčnostma a kapacitama ve vztahu

ke změně frekvence.Doporučuji elektronkový.Možno i Hartley.Nebo laboratorně to dipni na rezonančním obvodu.Uvidíš jak se to

mění.Učené vzorce jsou prakticky k ničemu.Chce to praxi.Zkus to.Doporučuji.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.