Připojení oběhového čerpadla

Od: Datum: 23.09.13 13:00 odpovědí: 5 změna: 23.09.13 19:58
avatar

K novému rozvodu TUV potřebuju připojit oběhové čerpadlo pro spátečku teplé vody (odběrné místo daleko od kotle). Nový kabel od rozváděče nepřichází v úvahu, takže mám v podstatě 2 možnosti: Připojit čerpadlo na světelný obvod, nebo na zásuvku pračky. Zásuvka pračky má samostatný přívod a jištění, je připojena přes chránič. Světlo je společné pro koupelnu a WC a není přes chránič. Čerpadlo i zásuvka pračky budou umístěny společně se zásobníkem a kotlem v místnosti WC. Vím, že ani jedno není úplně čisté. Která možnost je vhodnější?

doplněno 23.09.13 13:19:

rnk - běh čerpadla bude samozřejmě ještě ovládán časovačem a ručním spínáním. Jde mi jen o obvod, ke kterému je to vhodnější připojit.

Mimochodem, jaký rozdíl je mezi "oběhovým" a "cirkulačním"?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 23.09.13 13:10

Pokud jde u TUV a nikoliv topení, tak to není oběhové čerpadlo, ale cirkulační. Dal bych to na zásuvkový okruh pro pračku. Spíše vyřešte, aby vám cirkulace nejela pořád. Ideální je průtokový impulsní spínač, použitelné je i spínání tlačítkem a časovačem.

doplněno 23.09.13 13:26:

No vždyť to píšu. Oběhové je na topení, cirkulační na TUV. Musíte to uvést i při koupi čerpadla. Jsou to jiné typy. Cirkulační musí být bronzové či nerezové, oběhové může být litina (a téměř vždy je).

K té elektrice jste myslím větší odborník než já... Podle mne je to skoro jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.13 18:50
avatar

"...tak to není oběhové čerpadlo, ale cirkulační."

A tohle čerpadlo je teda na topení, nebo na vodu? :D

Od: rnk*
Datum: 23.09.13 19:58

Toto je cirkulační. Jak je vidět i prodejci v tom mají zmatek. Slovník cizích slov nezná odborné názvosloví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.13 14:29

Čerpadlo by mělo mít samostatný jistič,postačí skleněná pojistka. cca 1 A,popř. připojit na světelný obvod = 6 A a provést samostatné uzemnění.Od toho bývá na čerpadle zemnící šroub.Dát to jen na pračku / 16 A/ je riziko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.13 18:20
avatar

S tím samostatným přívodem by to byl právě problém. Dům je po rekonstrukci, jsou nové omítky, s tím čerpadlem se původně nepočítalo. Taky v rozvodnici na další jistič místo není. Těch 16 A pro pračku se mi právě taky moc nelíbí. Světla jsou jištěna 10 A, ale i to je dost. To by se dalo na 6 A snížit. Takže asi budu muset vymyslet nějaké dodatečné jištění přímo u čerpadla.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.