Kdy použít přepěťovou ochranu

Od: Datum: 09.10.13 14:04 odpovědí: 7 změna: 10.10.13 23:05

je nutná přepěť.ochrana k notebooku, když jede na adapter?

díky Pavel


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 09.10.13 14:13
avatar

Dobrý den, přepěťová ochrana není nutná, ale velmi vhodná pro veškerá elektrická zařízení, které jsou připojené do el. sítě - tedy i adaptér k NTB. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.13 14:23

Záleží co myslíte tím "nutná". Na běžné síti nutná není, ale v případě mimořádné události na síti může (ale nemusí) závadě zabránit. Takře spíš než nutná bych řekl, že je vhodná.

Je prakticky jedno, jestli provozujete notebook na adaptér, nebo lasické PC. Prostě příliš vysoká špička na síti může poškodit obvody zdroje. Ten v závislosti na způsobu poškození pak může teoreticky poškodit i to, co je z něj napájeno. Osobně ale přepěťovou ochranu nikde nepoužívám. Nějaká základní už je součástí většiny zdrojů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.10.13 18:04

Přepěťová ochrana nutná není, ale stejně ji používám, člověk nikdy neví...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.13 19:32
avatar

přepěťová ochrana je nutná především tam, kde jsou elektrické dráty tažené nad zemí, na sloupech. Při úderu blesku může ve vedení vzniknout přepěťová špička, která dokáže poškodit citlivější obvody. Adaptér není překážka, ten si tu ránu odnese první.

Takže vám radím, pořiďte si zásuvku nebo šňůru s přepěťovou ochranou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.10.13 22:50
avatar

Když je bouřka (uhodí blesk...) a máte ten nesmysl zastrčený v zásuvce, tak zhoří nejen ta kvalitní přepěťová ochrana z lidlu, ale i to co je vní. Klidně si ji tam dejte, (třeba aspoň vykryje špičky napětí - odpojení indukčních záteží aj. v domě...)

Takováto ochrana nemá smysl, ochrana musí být komplexní - od bleskojistek na sloupu, přes HDS, a kdo ví co ještě až po tu vaši zásuvkovou...

Komplexní ochrana je v ceně desítek tisíc korun...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 13:06
avatar
Obvykle jsou varistory na sloupu ale nejsou samospasitelné...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: olinlitomericko
Datum: 10.10.13 23:05

...přesně jak píše zajixxx © : ty přepěťovky, aby to bylo účinné před bleskem a napěťovými špičkami (způsobené spínáním či odpínáním např. v ulici v domech s el. topením+boilery, kdy sepnou najednou a v blízkosti fabrik s velkými proudovými odběry) jsou potřeba dávat přepěťovky už hned za elektroměrem potom v bytě v rozvaděči a na konci v zásuvce u spotřebiče (a to ještě výrobce přepěťovek garantuje jen 5 metrů účinnosti ochrany). Takže ve výsledku vyhodíš okolo deseti tisíc za tři stupně jemnosti ochran a ještě nemáš jistotu jak dlouho vydrží ta elektronika-konkrétně varistor, jestli ti neodejde za dva či pět nebo až deset let a za přezkoušení jednotlivých stupňů ochran ve zkušebně-spíš u výrobce těchto ochran dávat řádově stovky korun... Kup v počítačové prodejně nějakou vícenásobnou (alespoň 6 zásuvek) zásuvkovou prodlužku s přepěťovkou-většinou dávaj záruku 3-5 let i na případné poškození připojených spotřebičů-ze zákona je to myslím i dáno a máš vystaráno na ty tři roky určitě. Projdi alespoň 3 , 4 ,5 prodejen a nech si něco doporučit, udělej si úsudek jakou nejlíp. Mám osobně už 3 roky od výrobce LOGO (made by people of China) -má prosvětlený vypínač zapnuto-vypnuto a kontrolku porucha a z boku znovuspouštěcí resetovací tlačítko proudové ochrany 10 Amp. zhruba toto v bílé barvě: http://www.alza.cz/eaton-prot…ection-strip-6-fr-d165972.htm Ty tři stovky na elektroniku se vyplatí a kdyžtak se do toho zastrčí televize nebo hifi apod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.