Fotovoltaická elektrárna - jde to ještě?

Od: Datum: 08.09.13 14:15 odpovědí: 10 změna: 08.09.13 21:08

Mam dotaz. Chci si postavit na zábradlí v panelovém domě fotovoltaickou elektrárnu cca.550W. Mohl by jsem tuto energii prodávat do sítě. Chtěl bych ostrovní systém a kdybych měl byterie plné tak přez nějaký měnič pouštět do sítě. Jde to nebo ne. Jestli jo jaké povolení. (Dodavatele máme ČEZ)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.09.13 14:25
avatar

Na dodávání do sítě zapoměnte rovnou.

Nejsem si jist že FV panel bude mít dostatečný osvit, při tomto umístění.

Máte tam dostatečnou plochu?... čili při ideálním osvitu alespoň 5m čtverečních?

Povolí vám správce paneláku toto nainstalovat? ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: josefkrk
Datum: 08.09.13 15:43

proč bych měl zapomenout dodávat do sítě?

Osvit panelů je dostačující a mohl by jsem mít klidně paneli i u sousedů (za menší poplatek)

a se správcem jsem domluvenej protože jsem chtěl ostrovní systém, ale napadlo mě že by mohl být připojen do sítě. Jeden systém bude ale určitě.

Datum: 08.09.13 15:02
Hmmm, to vám závidím. To už pak místo práce budete jen sedět a ten panel v pohodě uživí vás i celou vaši rodinu. :)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.13 16:24
avatar

Zdravotní pojištění

Provozováním fotovoltaické elektrárny se stáváte osobou samostatně výdělečně činnou - OSVČ a platí pro vás tedy povinnost přihlásit se do 8 dnů u své zdravotní pojišťovny. Stejná povinnost je spojena i s ukončením samostatné výdělečné činnosti.
Výrobce elektřiny, jako OSVČ je povinen ze své výdělečné činnosti platit zdravotní pojišťovně, u které je pojištěn, pojistné zdravotního pojištění. Osoba samostatně výdělečně činná je povinna platit pojistné i v případě, kdy již platí pojistné jako zaměstnanec a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů nebo v případě, kdy za tuto osobu platí pojistné zdravotního pojištění stát.
Výše pojistného činí 13,5% z vyměřovacího základu za rozhodné období. Vyměřovacím základem pro OSVČ je 50 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu vynaložených výdajů na jeho dosažení, zajištění a udržení. OSVČ je povinna nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podle zákona o daních z příjmů podat daňové přiznání, předložit všem zdravotním pojišťovnám, u kterých byla v daném kalendářním roce pojištěna, přehled o svých příjmech a výdajích vynaložených na jejich dosažení, zajištění a udržení, zaplacených zálohách na pojistné, vyměřovacím základu a pojistném vypočteném z tohoto vyměřovacího základu.


Sociální zabezpečení

Výrobce elektřiny se pro účely pojistného na sociální zabezpečení považuje za osobu samostatně výdělečně činnou. Zahájení výkonu samostatné výdělečné činnosti je výrobce elektřiny povinen oznámit místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení nejpozději do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla samostatná výdělečná činnost zahájena. Za den zahájení se považuje den uvedení elektrárny do provozu.
Pro placení pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen "důchodové pojištění") je rozhodující, zda podnikatel vykonává samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní nebo vedlejší. Osoba samostatně výdělečně činná, která vykonává hlavní samostatnou výdělečnou činnost (tedy podnikání je pro ni zpravidla jediný zdroj příjmů), má povinnost platit pojistné na důchodové pojištění vždy.
Pokud vykonává svoji činnost jako vedlejší, je účast na důchodovém pojištění závislá na výši dosažených příjmů po odpočtu výdajů - daňový základ. Pokud daňový základ dosáhl rozhodné částky podle § 10 odst. 2 zákona o důchodovém pojištění, je osoba samostatně výdělečně činná povinna platit pojistné na důchodové pojištění. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na důchodové pojištění je částka, kterou si určí, ne však méně než 50 % daňového základu. Rozhodnou částkou pro rok 2010 je 56.901 Kč a pro rok 2011 je 59.374 Kč.
Pojistné na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti činí 29,2 % z vyměřovacího základu.


Daň z příjmů

Udělením licence podle energetického zákona a zahájením provozu elektrárny se provozovatel stává poplatníkem daně a má povinnost se registrovat u místně příslušného správce daně ve lhůtě do 30 dnů následujících po dni právní moci rozhodnutí o udělení licence. Příjmy z výroby elektřiny jsou považovány za příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 odst. 1 písm. c) zákona o dani z příjmů. Sazba daně z příjmů fyzických osob v roce 2010 činí 15 % ze základu daně. *jasne*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.09.13 17:20

Pokud bych nechtěl dodávat do sítě, tak to ale neplatí ne?

doplněno 08.09.13 17:44:

Díky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.13 17:38
avatar

Vyplatí, třeba na ohřev TUV nebo topení. Jenže - FV panely mají do stálého zdroje energie hodně daleko, je to pochopitelně závislé na jejich osvitu. Není to úplně jednoduchá záležitost

nějaké info třeba zde :

http://forum.tzb-info.cz/1256…v-vody-fotovoltaickymi-panely

Ohodnoceno: 1x
 
Od: josefkrk
Datum: 08.09.13 19:20

Dopr*ele to je složitý.Tak je rozhodnuto ostrovní systém nikam se nic oznamovat nebude.

Datum: 08.09.13 20:13

Vás asi musí mít sousedi rádi, když si v paneláku děláte co chcete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 08.09.13 20:34

Ostrovní systém se vám nevyplatí. Budete jen prodělávat. Fotovoltaika funguje jako tunel z kapes spotřebitelů do kapes provozovatelů. Takže buď se zařadíte do řad solárních baronů a tedy v podstatě zločinců a nebo vás čekají jen ztráty. Poud nechcete, aby váš zisk hradili vaši sousedé ve své faktuře elektřiny, tak si to raději rozmyslete.

Podle mne není daleko doba, kdy si lidé uvědomí kdo jim zdražuje elektřinu a začnou na panely létat kameny. Nikdo pak nebude zjišťovat kdo má ostrovní systém a kdo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 08.09.13 21:08
na mypower.cz jsou nadšenci, kteří mají zkušenosti. Studujte a pak se rozhodněte. Já studoval a šel do toho i přes to, že bez zeleného bonusu je návratnost za sto let. Mám přes 5 kw instalovaného výkonu, aby to bylo aspoň na platbách za elektřinu poznat.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.