Stmívání zářivek - jde to?

Od: Datum: 26.08.13 20:53 odpovědí: 4 změna: 26.08.13 23:43

Dobrý den.

Chtěl bych si koupit zářivky, ale chtěl bych je stmívat nejlépe na dálkové ovládáni. Mohu koupit jakoukoliv zářivku a pak jí stmívat a nebo musí být zářivka stmívatelná? A poradíte jakou a jaké dálkové stmívání?

Nebo si mám raději koupit led pásek či led hadici?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 26.08.13 21:05

Zářivka jakákoliv. Elektronický předřadník stmívatelný pro každou zářivku - pěkně drahé a vzhledem k nástupu LED asi krok stranou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.08.13 22:15
avatar

pamatuju na články (pro laiky, ne odborné), kde se mj. jasně psalo, že obyčejné úsporky (tj. zářivky) se nedají použít pro stmívání; na to se vyrábějí nějaké speciální (tuším, že cena byla cca 600 korun, je to ale už pár let);

co se regulátorů týče - pozor na to, že některé typy zdaleka neumí stmívat až tak, kdy stará žárovka už ukazuje jen slabě žhnoucí vlákýnko (mimochodem už jen kvůli tomu je klasická žárovka pro stmívání lepší), prostě i při minimální hodnotě je ještě dost velké světlo (asi jsou to takové ty nejlevnější s tím točícím kolečkem); já jsem si po smutné zkušenosti s takovým modelem koupil náš dotykovej a dálkovej regulátor DR2-SD, a ten teda taky umí tlumit na minimum (mimochodem, tak jsem se kouknul, a firma ještě existuje... http://www.elektrobock.cz/cs/…osvetleni/category.html?cid=3 )
(ono na to maximální tlumení jsou asi úplně nejlepší takový ty prastarý, co v sobě asi mají nějaký reostat, ale ty se vyráběly ještě tak za socialismu, ovladač pochopitelně nemají)
k tomu ovladači - má to i stinnou stránku - pokud vím, tak vypínače reagují na jakýkoliv ovladač (ovladače se k nim snad ani neprodávají), a ten můj reaguje i při úhlu 90° - takže jestliže v místnosti regulujete něco jiného a máte dýl zmáčknuté tlačítko (hlasitost např.), začne se vám současně rozsvěcet/stmívat - dost hloupý (můj vypínač teda nereaguje hned, což je dobře, ale celkem to snižuje smysl dálkového ovládání; nevím jestli nějaké vypínače reagují hned - toho bych se dost bál, pokud bych v místnosti používal ovladač na něco dalšího)
(malá technická poznámka - dnešní ovladače mají v sobě pojistku (takovou ampulku podobnou autopojistce - když praskne žárovka, může prasknout i pojistka (anebo praskne sama) - je dobrý je mít v zásobě, jinak nesvítíte),
třeba už o ovladačích tohle všechno víte, no ale pro jistotu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.08.13 22:44

pokud se jedná jen o trubici tak ta nemusí umět nic, musí to umět předřadník. Pokud se jedná o úsporku, která předřadník obsahuje tak pak musí být úsporka označena jako vhodná pro stmívání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin1965*
Datum: 26.08.13 23:43

Přesně tak, jak píše rv a bmbx. Je nutný předřadník, a ten je pěkně drahý (dle mých informací asi kolem 7 tis.) Stejně mě to nedalo a udělal jsem kdysi pokus ztlumit úspornou žárovku - zářivku. Milá zářivka prdla a byl jsem o padesát korun lehčí.

doplněno 26.08.13 23:46:

A teď si ještě nevzpomenu, jestli k tomu předřadníku musí být nějaké speciální zářivky, nebo stačí ty obyč.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.