Hvězdářské dalekohledy

Od: Datum: 03.11.13 20:22 odpovědí: 11 změna: 05.11.13 22:11
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.13 20:43
Když bude jasná obloha bez mraků nějaké ty bližší hvězdy uvidíš, Měsíc trochu zvětšený taky, ale nečekej od toho zázraky. Já mám hvězdářský dalekohled za asi 7500Kč a žádná sláva to taky není. Ale zase čím lepší dalekohled, tím je taky těžší.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 03.11.13 20:53
avatar

No, v noci třeba hvězdy.

Tyto dalekohledy jsou prostě "větší dalekohledy". Uvidíte více hvězd (i hvězdy slabší), než běžným dalekohledem. Ale nepočítejte s něčím dramatickým, je to "jen" průměr 8 cm, srovnávat se s dalekohledy na hvězdárnách, nebo i s (velkými) dalekohledy nadšenců, nebudete moci. Ale určitě třeba komety apod. budou vidět lépe, resp. budou vidět i některé, které už normálně nevidíme (nebo skoro nevidíme). A určitě budete moci pozorovat Měsíc.

U dalekohledů je důležitý stojan (montáž). Aby se pokud možno nechvěl, protože pak hvězdy lítají sem-tam, a u větších dalekohledů aby hlavně dokázal sám sledovat oblohu. Asi budete překvapen, jak rychle se Země otáčí a jak rychle nalezené hvězdy zmizí z dalekohledu, když je nesleduje.

Na internetu jsou astronomická fóra, kde se řeší i dalekohledy. Zkuste nějaké najít a počíst si tam.

doplněno 03.11.13 20:55:

Jen na okraj: Jestli máte možnost, zkuste se v noci na oblohu podívat dalekohledem pro noční vidění. To je hvězd! :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hvezdik
Datum: 03.11.13 21:25

Jooo co já bych za to dal,kdyby byly ,když mi bylo 17,takovéto dalekohledy.tehdy jsem si ho musel vyrobit sám a nastudovat jak to všechno má být...Důležité je světelnost objektivu,t.j. jak je velký průměr má čočka (u refraktoru) či duté zrcadlo (u reflektoru) v objektivu.Čím větší,tím lépe v závislosti na ohniskové vzdálenosti objektivu.Proto jsou ty obrovské dalekohledy ve hvězdárnách. Ještě dodám,že tzv. refraktor je dalekohled,který má objektiv skleněnou čočku(spojku samozřejmě).To je vlastně ten dalekohled,který roztáhli kapitáni a koukali na moře pře příď plachetnice.Stejný princip.Reflektor má za objektiv zrcadlo.A to duté,t.j. není vypoklé jako to co vidíte na nepřehledné křižovatce,ale přesně opačně zahnuté.A to je ten dalekohled,který máte na odkaze.Konkrétně se jedná o reflektor typ Newton (má z boku okulár) Ještě je reflektor Cassegarain(Kasgrén čti) a tam je objektiv pod zrcadlem v ose dalekohladu.Proč a jak to je udělané tady nebudu rozebírat,protože amaterské dalekohledy jsou z tech důvodů spíše Newtony. Teď hlavní věc.Čím větší je ohnisková vzdálenost objektivu,tím většího můžete dosáhnout zvětšení.ALE! Musí mít k té ohniskové vzdálenosti dostatečně velký průměr.tedy ten objektiv.Jinak tam uvidíte prd.Musíte si uvědomit,že ta malinkatá světýlka,kterým říkáme hvězdy ,dávají strašně málo světla,takže doslova každý foton,který urazil stovky světelných let je dobrý.To není jako se dívat dalokehledem za denního světla. A velký objektiv chytne fotonů více než malý.Je úplně na prd,když tyto běžně prodávané dalekohledy mají okuláry(to jsou ty čočky co máte u oka),kterými zvětší obraz mnohonásobně,když tomu neodpovídá velikost objektivu.taktéž je důležité to,aby šel dalekohled upevnit tak,že s ním bude možno plynule pohybovat shodně s otáčením země,tedy,aby měl tzv. paralaktickou montáž.Pokud si tyto termíny zadáte do googlu,najdete vysvětlení,takže nebudu rozvádět.Pokud by toto neměl,tak třeba pěkně zvětšený obraz Saturnu (mimochodem vděčný objekt.) vám ze zorného pole během několika desítek vteřin zmizí,protože se země otáčí i s vaším dalokehledem. Ten dalekohled na odkaze tu mon táž má realizovatelnou. Asi to dá chvilku práci než jí vyladíte. To zvětšení 450x je samozřejmě na takovýto malý objektiv moc,ale třeba na pozorování Měsíce se to nechá využít. K prohlížení hvězdokup,Mléčné dráhy budete muset zvolit ta mala zvětšení,protože potřebujete hodně světla a hvězdy ho dávají mnohem méně než Měsíc. Nevím zda to pro někoho sháníte či zda se o to zajímáte,ale radím Vám,běžte po co největších průměrech objektivů. Ještě na konec.za žádnou cenu nezkoušejte se tímto dalokehledem dívat za denního světla,protože by vám šlo do oka mnohem více světla než je schopné zvládnout.On stačí i Měsíc.I ten vás bude oslňovat.Myslím,že tam je filtr nebo clona.Doporučuji použít. No a jdu spát. Snad jsem Vám trochu poradil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin00000*
Datum: 04.11.13 18:33

Děkuji velice pěkná odpověď

Datum: 03.11.13 22:24
Moc použitelné to není. Pokud to má být zrcadlový dalekohled, jako je tento, tak smysluplný je průměr zrcadla nejméně cca 150 mm. (nebo alespoň ten 1141000EQ co tam mají o 500 dráž) Jinak je u menších průměrů (70..80 mm) lepší jít spíše do čočkového dalekohledu.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.11.13 22:33
Zjednodušeně se dá říci, že nejdůležitější u hvězdářských dalekohledů je plocha objektivu, tedy to, kolik pobere světla. A protože plocha roste s druhou mocninou poloměru, tak každý centimetr průměru navíc je důležitý (a stojí peníze) .
Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin00000*
Datum: 04.11.13 18:41

děkuji také velice dobrá odpověď

Od: martin00000*
Datum: 04.11.13 18:47

Jde oto že jsem chtěl vždycky nějaký dalekohled vlastnít a teď nastala ta doba kdy si jej můžu koupit a právě rád bych pozoroval hvězdy a měsíc a právě bych nerad byl zklamaán že vlastně nic neuvidím :(, :(

Datum: 05.11.13 07:47

Je několik objektů, které postupně budete chtít objevovat. Měsíc uvidíte krásně prakticky v jakémkoli dalekohledu. Pak přijdou na řadu planety. Tam není až tak důležitý světelný zisk, jako typ konstrukce, kvalita provedení, parametry objektivu a kvalita okulárů. U planet se budete honit za zvětšením/rozlišením. Ale tyto objekty okoukáte poměrně brzy a dojde na objekty typu mlhoviny, hvězdokupy, komety, proměnné hvězdy.. Tady už je více důležitý světelný zisk. Taky začnou být krom dalekohledu současně velmi důležité světelné podmínky. Pokud bydlíte poblíž nějakého většího města, tak nespíš budete nucen za pozorováním vyrazit někam, kde je obloha méně přesvětlená, jinak uvidíte jen oranžové bláto.

doplněno 05.11.13 07:52:

Jinak základním dalekohledem astronoma je klasický kvalitní (opravdu kvalitní, ne z tržiště, nebo nějaký plasťák za 800) triedr např 7x50 (ideálně straý ruský kovový), nebo 10x60, 20x80.. Ale rozumím tomu, že především v počátku se člověk cítí jako astronom až když si stoupne k něčemu, co zjevně vypadá jako astronomický dalekohled. :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: martin00000*
Datum: 05.11.13 22:11

O tom Ruském dalekohledu jsem přemyšlel dá se koupit za docela dobré peníze a zvětšení je slušné

Datum: 04.11.13 19:32
avatar
Příjde mi, že bude mít tmavý obraz. Pro takhle velkou ohniskovou vzdálenost bych asi zvolil dalekohled s větším zrcadlem, tohle má průměr jak triedr...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.