Příjem TV

Od: Datum: 01.09.13 14:59 odpovědí: 14 změna: 03.09.13 04:46

Zdravím.Potřebuji poradit,zda mohu použít kruhový dipól,původně určený na příjem VKV rozhlasu,na příjem digitální televize?!Předem děkuji všem za odpověď.

doplněno 01.09.13 15:53:

Bydlím na Vinohradech Praha 2.Vzdušnou čarou 1 km od vysílače Žižkov.Teď jsem to vyzkoušel tak to jde v pohodě,ale třeba Smíchov,Pohoda,Telka se seká i když síla signálu a kvalita signálu je na 95%.No a ta nová Tv Art je pouze na 37%(37.kanál).Takže co s tím,koupit anténu na UHF?Zlepšilo,by se to?Děkuji za doplňující odpověďi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.09.13 15:32

No teoreticky ano, ale jen některé kanály TV. Ty na vyšším kmitočtu půjdou chytit těžko, ale možná je chytnete.

Viz: wikipedia: "VKV jsou kmitočty o frekvencích 30 - 300 MHz. Na těchto vlnách se vysílá frekvenčně modulované rozhlasové vysílání a některé televizní kanály (I., II. a III. tel. pásmo)."

Ohodnoceno: 2x

Od: fribble*
Datum: 01.09.13 15:42

Takže pro digitální vysílání šířené na 4 a 5 pásmu je na?

Přes všechny sliby je zatím pokrytí takové, že kromě přímého vyhledu na vysílač se bez kvalitní anteny neobejdete a ani ta nezaručí dobrý příjem všech programů - záleží na tom, kde bydlíte.

Datum: 01.09.13 16:27

https://www.poradte.cz/elektronika/11458-televize.html

doplněno 02.09.13 01:23:

P.S. tak (pokud jste si to už nepřečetl) si ještě pro pobavení můžete zkusit tohle http://zpravy.idnes.cz/ct-dec…px?c=A130901_151502_domaci_hv (doporučuju hlavně reakce nadšených koncesionářů - třeba se tam objeví i nějaký konkrétní nápad, když ne, tak holt ta zábava...)

Datum: 03.09.13 04:46

Jo to jsem četl,ale mě to jde akorát,že to kostičkuje jako prase.Je to 37.kanál a má nejslabší signál za všem programů.Dík též za radu.

Od: fribble*
Datum: 01.09.13 17:21

Ne všechny multiplexy vysílají ze Žižkova, zkuste si něco přečíst http://www.digitalnitelevize.…/dvb-t-v-ceske-republice.html

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.09.13 18:09

Díky za odkaz.Tak je to jasné,co jde z Novodvorské,Ládví a Olšanské nestojí za nic.Stále se to seká.

Datum: 01.09.13 21:01

Někdy je na škodu i velmi silný signál.Zkus chytat jen na kus drátu(60 cm),který do konektoru na konci kabelu připojíš.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.09.13 22:01

Ano to jsem zkoušel,ale to je ještě horší.Nemusí tam být zapojen symetrizační člen z 300Ω na 75Ω?

Datum: 02.09.13 12:28

Pokud je to jen kus drátu tak ne. Ten má 75ohm. Pouze dipól má 300ohm a musí se pomocí sym. členu změnit na 75ohm

Datum: 02.09.13 17:46

Díky za radu,až později jsem si uvědomil,že kolaxiál má 75Ω .

Datum: 02.09.13 19:56

Pokud použiješ náhradní anténu,musíš zase najít nejvhodnější místo.Někdy stačí anténu posunout o decimetry,aby se signál stabilizoval.

JABRAKA

Datum: 03.09.13 00:28

Díky všem za odpovědi.Zítra to ještě vyzkouším.Mě spíše zajímalo,jestli kdybych koupil nějakou anténu na UHF,zda by se zlepšil příjem, oproti výše zmiňovanému kruhovému dipólu určeného na VKV.

Datum: 03.09.13 01:06
Ty kruhové dipóly fungují špatně i na VKV, natož s nimi přijímat signál s několikanásobně kratší vlnovou délkou. Pasivní venkovní UHF anténa je optimální řešení, zda pomůže záleží na podmínkách přijmu (signál je slabý ale kvalitní - pomůže, signál je nekvalitní - nepomůže, leda zkoušet přemísťovat anténu). Zároveň dát pozor, aby se receiver nezahlcoval signálem muxů ze Žižkověže (vysílá ve vertikálu, ostatní muxy v horizontálu, anténu tedy natočíš do horizontálu).
doplněno 03.09.13 15:42: Malá oprava - Žižkov (muxy 1, 2 a 3) a Olšanská (muxy 4 a reg7) jsou ve vertikálu, Ládví a Novodvorská mux 4 a reg7) v horizontálu.

Datum: 03.09.13 04:41

No a já myslel,že vertikálu.Všude píší Praha ve vertikálu.Ale některé stanice vysílají i vertikál i horizont.Takže tedy lepší horizontální polarizace?Signál je na95%(síla signálu) a kvalita na 95% také.Akorát jak jsem psal, tak některé kostičkují i při této síle signálu.Asi to bude opravdu tím dipólem,protože ,když je určen na VKV, tak těžko asi mohu čekat kvalitu na digitální vysílání.Díky všem za váš drahocený čas.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.