Oprava mikrovlnné trouby

Od: Datum: 23.08.13 11:32 odpovědí: 22 změna: 31.07.16 17:45

Dobrý den , vyplatí se opravovat mikrovlnnou troubu , kterou když zapnu , tak na boku to jiskří. Děkuji

PS: tato mikrovlka stojí cca 1500 Kč

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 23.08.13 11:40

Otázka zní: Co je to za poruchu? Rozebrat.

Ohodnoceno: 0x

Od: marxes
Datum: 23.08.13 11:43

Omylem se do mikrovlnky vložil plechový hrnek a od té doby to zlobí. Co je to za poruchu přesně nevím , prostě když se to zapne , tak to vydává na boku světelné jevy , ale jinak talíř se otáčí , takže nevím kde je problém.

Od: fribble*
Datum: 23.08.13 11:54

Srdečně se rozloučít a sbohem a šáteček - za opravu po zapnutí s kovem uvnitř opravdu nestojí.

Od: bmbx®
Datum: 23.08.13 11:58

fribble:

víš alespoň jakým způsobem se poškodí MW při "zapnutí s kovem"? Asi moc ne jinak bys neradil se z MW rozloučit. Jestli v prostoru trouby něco jiskří znamená to, že je ještě pořád funkční ;)

Datum: 23.08.13 12:22

Nestačí věcně odpovědět na otázku? Je nutné si pokaždé kopnout?

btw já bych se do amatérské opravy mwt taky asi nehnal. Nanejvýš prohlídka, jestli někde nějaký kousek kovu nezapadnul, ale asi bych to nerozebíral. A pokud je už pár let stará, a je to pro vás důležitý přístroj, tak sběrný dvůr a koupit novou, však ta cena není až tak vysoká.

doplněno 23.08.13 17:26:

bmbx: ne, nemyslím si to. Spousta domácích přístrojů spadla do kategorie "spotřební zboží" a jejich oprava je zpravidla nerentabilní. Umím si představit, že za pouhou rozborku a sborku by si servis řekl o nějakou tu stokorunu a to nepočítám samotnou opravu a eventuální náhradní díly, dopravu do servisu, ztrátu času atd. atd. A když uvážíš, jestli mít doma zbrusu nový přístroj (případně s inovovanými vlastnostmi) nebo opraveného starocha kterému se může příště vysypat něco jiného, tak to rozhodování může být docela jednoduché. Nežijeme v předminulém století, kdy děti dědily výbavu po svých prarodičích... nechci řešit, jestli je to dobře nebo ne, ale tak to je.

doplněno 24.08.13 15:37:

bmbx: nejsme v rozporu - i já píšu ve své odpovědi, že vyčištění OK, ale do větší opravy se nepouštět. Opravdu se nemusíš hádat za každou cenu.

Datum: 23.08.13 17:00

jethro:

nemyslíš že rada něco vyhodit, unáhlená a bez zdůvodnění je rada na 3,14ču? :D To je opravdu lepší mlčet. Lidi si zvykli vyhozovat kde co kvůli maličkostem a mnohdy může stačit opravdu málo a může to být zas na dlouho v pohodě. Nezáleží na tom, že třeba jednoduchá mikrovlnka už dnesk není nějak obrovská investice ;)

doplněno 23.08.13 17:57:

jethro:

není řeč o OPRAVÉ, ale o pouhém vyčištění, které může s velkou pravděpodobností pomoci.

Ještě že jsem napsal...mnohdy může stačit opravdu málo...*haha*

Laikovy bych nikdy nedoporučoval aby se pouštěl do nějakých větších akcí, nehledě na to že je mi nanic i z toho co dokáže mnohý profesionál :(

doplněno 23.08.13 18:04:

fribble:

jako mechanik elektronických zařízení bys neměl dělat unáhlené závěry :D

Trochu se zamyslet nad tím co nejčastěji může VIDITELNĚ jiskřit v mikrovlnce a co se hodně stává ohledně mikrovlnek...

Od: fribble*
Datum: 23.08.13 14:17

To bmbx - jako mechanik elektronických zařízení snad něco málo vím. Podle otázky jsem pochopil, že něco jiskří na boku trouby, tedy v elektronice a tam asi bude lepší,když se majitel vrtat nebude a za profi opravu zaplatí víc než za novou.

Datum: 23.08.13 11:54

Prohlédnot pořádně místo jiskření, nejspíš to budou dělat nějaké nečistoty. Sejmout krytku záříče (bývá ze slídy) a prohlédnout z obou stran, případně očistit.

Datum: 23.08.13 16:24

Ano,prohlédni místo jiskření,jak radí BMBX .Pravděpodobně jiskří ve výstupním kanálu,kudy do MW pronikají mikrovlny.Tato dutina bývá oddělena sklolaminátovou destičkou,která se po čase rozpadne a vlhkost vniká dovnitř elektroniky.Já jsem MW s podobnou vadou opravil velmi jednoduše tak,že jsem ustřihl kus stavební perlinky,odpovídající původní destičce a na skle potřel silikonem,aby se udělala homogenní folie.Po odstranění původní destičky jsem na její místo nalepil opět silikonem zhotovenou folii.Nechal jsem to do druhého dne zatvrdnout a MW funguje bez vady.Je však samozřejmé,že v otvoru jsem vše vysušil.

JABRAKA

Datum: 23.08.13 21:20

Ahoj. Moje bývalá drahá polovička onehdy taky odpálila eMVéčko a její táta elektrikář si do ní nechal odkudsi poslat cosi elektronického a po namontování tato maká ještě teď. Stálo to asi 600 Kč. Práce samozřejmě zdarma.

Datum: 23.08.13 21:27

Jestli nevíš, jak se závada projevovala, co ji způsobilo a co vše bylo vyměněno, tak tvůj příspěvek nemá absolutně žádnou cenu.

Datum: 23.08.13 23:02

Ahoj! Á pan chytrej. Jestli v tom dotazu na závadu bylo zmiňováno, že tam jiskří po vložení kovového nádobí, znamená to, že tam bylo odpáleno cosi , co se dá opravit když se to umí a když ta trouba stála třeba asi 5 litrů jako ta naše, vyplatilo se ji opravit a né hned ji vyhazovat, jak radili mnozí. Jestli jsi tohle nepochopil, tak jsi to všechno četl zbytečně, tzn. nemělo to pro tebe cenu.

Datum: 23.08.13 23:44
Hele ty frajere, mikrovlnka se dá zničit různými zpúsoby. Může být vadná řidící jednotka (jestli tam vůbec nějaká je), ale třeba i jen špatný kontakt nebo někde porušená izolace, přece jen je tam přes 2 kV... Zničit se dá i MOT a magnetron...
Kdyby jsi pořádně četl ty, tak bys věděl, že ta trouba stála 1.500 Kč, tedy jediné, co se na ní vyplatí opravit, je uvolhěný kontakt nebo přelomený kabel nebo přepálená pojistka. Například výměna magnetronu by už neměla smysl.

Datum: 24.08.13 07:56

Já předpokládám, že pokud v mikrovlnce něco viditelně jiskří, tak je to nejspíš v prostoru ohřevu a ne v prostoru elektroniky která je zakrytá. Jiskření je na boku a tam je ústí zářče magnertonu. Toto ústí bývá kryto slídovou nebo laminátovou krytkou. Ta krytka nemá žádný jiný účel než ten, aby se nedostaly prskající kusy potravin do prostoru zářiče. Pokud na krytce něco ulpí může to způsobovat zkrat pro mikrovlny a začne to jiskřit. Stačí to pořádně očistit a je po problému. Sám jsem takovou mikrovlnku viděl. Fuguje už dalších 5 let bez problému. Jediná větší závada byla když vynechával motor otočného talíře, nový motor stojí do 250Kč.

Pro jethro a spol. - spotřební - nespotřební, to se snad pořád vyplatí, ne? ;)

Od: marxes
Datum: 24.08.13 11:35

Dobrý den , děkuji za rady , zkoušel jsem očistit místo kde to zlobilo , ale když zapnu mikrovlnku , tak jede ale neohřívá. Na to slouží zmáčknout tlačítko micro a jakmile ho zmáčknu tak na boku to jiskří a i tam byl plamen . Zatím jsem ji očistil jen ze vnitř a kryt jsem zatím neotvíral.

Datum: 26.08.13 00:14

S největší pravděpodobností bude stačit vyměnit tu slídu na boku mikrovlnky. Měnil jsem to u dvou mikrovlnek a pořád jedou. Destička stála cca 50 ,-

Od: paveljura
Datum: 27.10.15 16:35

Kde jste tu destičku koupil?

Od: pavelj
Datum: 27.10.15 16:36

Kde jste tu destičku koupil?

Datum: 27.10.15 19:51

Pavle,ta destička je z tenkého skelného laminátu,když odešla a uvnitř komory to hořelo,použil jsem síťku - perlinku ze zateplení a potřel ji sanitárním silikonem.pak jsem ji na očištěnou plochu přilepil.je potřeba,aby v ní nezůstaly otvory-.

Tato oprava bezpečně funguje a mám ji vyzkoušenou po 2 roky.

JABRAKA

Datum: 01.11.15 20:43

Datum: 26.08.13 08:12
Když tam byl i plamen tak to znamená že jsou tam optavdu zbytky jídla a je to potřeba vyčistit důkladně i z druhé strany, nebo vyměnit za novou.
doplněno 27.10.15 17:03:

Já kupuji náhradní díly hlavně zde:

http://www.ame.cz/Mikanitove-desky-_g40520999_10699.aspx

mají velký sortiment všeho, od praček, přes klasické VHS, řemínky k magnetofonům, až k CCFL trubicím...

Od: dagmarka1
Datum: 31.07.16 17:45

díky všem za tuto diskuzi.

mikanitovou desku jsem objednala za cca 190kč, na ame.cz, vyjde na opravu tak deseti mikrovlnek*smich*je 30x20cm, všechno funguje.opravdu zbytky něčeho uvnitř komory, kde to hořelo.

díky moc, jste skvělí !

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.