Oprava LCD monitoru Samsung

Od: Datum: 09.06.13 21:08 odpovědí: 7 změna: 10.06.13 17:44

Dobrý den,

mám monitor Samsung 940BW, který přestal nabíhat (odzkoušeno na více PC). Dioda bliká, ale nechce naskočit. Problém začal asi před měsícem, kdy se obraz na monitoru objevil až dlouho po nabootování systému. Dočetl jsem se, že na vině bude vadný kondenzátor, rozmontoval jsem tedy monitor, ale nic extra jsem nevysledoval, nikde žádný kondenzátor nevytéká ani není nijak moc napuchlý. Viz. 2 fota. V případě, že shledáte z fotek něco co je třeba pájet, pak bych Vás chtěl poprosit o odkaz na nějakou ebook knihu, která se o dané problematice zabývá (k opravě elektroniky nemám žádné vzdělání, jen hledám na netu) a taky nevím jakou páječku si koupit. Bude stačit tato?: http://aukro.cz/pajecka-sada-…-prilezitost-i3313024519.html

Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 09.06.13 21:16

Dobrý den, já Vám neporadím přesně, ale podle fotky si myslím, že ten kondenzátor zcela vpravo je mírně, ale přeci nafouknutý. Snad jsem to viděl dobře. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Od: bmbx®
Datum: 09.06.13 21:38

Taky si myslím, že ten vpravo (je u něj ten černý klikyhák na desce). Elektrolytické kondenzátory nemusí být vyteklé, nebo nafouklé. Můžou být taky jenom vyschlé a to se na pohled těžko pozná.

Datum: 09.06.13 21:44

Tak podle ceny bych vyměnil všechny kousky co jsou tak blízko sebe... ta mašinka na odkazu je ta poslední nouzovka...

Kvalitní spoj neudělá ale fungovat to bude... dporučím normální pájku s očkem.

Kufřík kde je cína, kalafuna, hrot navíc a nějaký hejbátka k tomu stojí cca 300czk..navíc ty hroty jsou na několik let...

Od: jirka456
Datum: 10.06.13 09:37

Děkuji za rychlé odpovědi, mohl bys mi prosím doporučit "normální pájku s óčkem"? Nebo rovnou kufřík kolem 350 kč?

Datum: 10.06.13 11:23

Myšlena byla asi transformátorová (pistolová) páječka s hrotem "očkem" nebo spíš smyčkou z Cu drátu. Je sice trochu dražší ale hrot se dá snadno vyměnit i vyrobit z kusu drátu. Pájení s ní samozřejmě vyžaduje trochu citu, vědět kdy občas vypnout aby se cín nepřepaloval, což je vzhledem k příkonu a velikosti smyčky poměrně rychle se objevující jev. Někdo doporučuje spíš provedení s transformátorem než s měničem, je sice těžší, ale spolehlivější a prý i výkonnější.

Sada, kterou jsi uvedl v odkazu je spíš dobrá jako "krabička poslední záchrany při ztroskotání". Pájčka není nic moc, nejdřív chvíli nehřeje a pak ale zase (nemá regulaci) může cín přepalovat. Hrot černá a cín na něm nedrží a ocínovat ten originální hrot co na ní je je také práce pro trpělivé. Ani co do bezpečnosti není dobrá, jedna vrstva slídy mezi kovovým krytem a topným vinutím z odporového drátu z ní dělá při absenci připojení krytu k ochrannému vodiči el. rozvodu docela dobrý potenciální zabíječ. Prohlášení o shodě jistě chybí.

Jestli pak budeš vyndavat ten kondík, dá se to i bez odsávačky. Postupně ohřívat a lehce vytahovat (střídavě, kolíbat) obě nohy kondenzátoru, dá se tak "vykolíbat" bez destruktivních následků na pl. spoji.

Datum: 09.06.13 22:17

Mel sem stejny monitor a pak jeste jeden o tridu horsi. Na jednom sem vymenil vsechny i jen mirne nafoukle kondenzatory a funguje do dne. Problem by to mohlo vyresit. Mel sem stejnou zavadu.

Ovsem na druhem odesel cely napajeci zdroj a monitor letel do kose. Pri vymene tech kondenzatoru nezapomen zachovat jejich pozici a hodnotu. Fungovat by to nakonec mel. Nebo to hod nejakemu elektronikovi,kutilovi.

Ohodnoceno: 1x

Od: mkat®
Datum: 10.06.13 17:44

Ten jeden modry ,pri tej čiernej fajke.určite vymen.Možno pre istotu aj ten druhy modry.Možno aj ten velky čierny (na ležato).Pri vy mene daj pozor na polaritu.Minus pol na kondenzatore je ten zvisly pruh.Na plošnom spoji je označene plus +.Aj tak skus zohnať niekoho kto ma aspon kus prehlad v tejto tematike. Ak nie tak držim palce ,nech sa dielo vydari.*placni*

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.