Základní pojmy digi fotografie

Od: Datum: 18.05.13 11:56 odpovědí: 10 změna: 18.05.13 18:26

Dobrý den,

může mi někdo lajcky vysvětlit pojmy :

1. ISO

2. Hodnota expozice

3. HDR

4. Vyvážení bílé

u digitální fotgrafie? Jde mi o opravdu jednoduché vysvětlení, abych alespoň pochopila o co jde Nepište prosím odkazy na webové stránky to už jsem zkoušela,ale mám z toho zmatek.

Jde mi o to, abych zvládla dobré rodinné fotografie, ale ne vždy asi postačí automatické nastavení.

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.13 12:03

ISO bych nazval takovým umělým zesvětlením fotky. Když má objektiv špatnou světelnost a fotí se za šera, tak aby nemusela být doba expozice moc dlouhá pro pořízení dostatečně světlého snímku, zvýší se hodnota ISO. Ta s sebou ale taky přináší šum na fotografiích.

Vyvážení bílé je "vyfocení" bílého předmětu v aktuálním prostředí a světle. Protože pokud byste nevyvážila bílou v místnosti osvícenou žárovkou, bylo by všechno nažloutlé. Proto (při manuálním nastavení) nastavíte bílou v tomto žárovkovém osvětlení např. z bílé zdi nebo papíru, aby se foťák "zkalibroval" a to co má být bílé bylo bílé, a ne nažloutlé :)

Ohodnoceno: 0x

Od: mowla*
Datum: 18.05.13 12:23

1. ISO - citlivost, čím vyšší číslo nastavíš, tím méně stačí světla pro správnou expozici (tím tmavší scénu lze korektně vyfotit), ale příliš vysoká expozice zvyšuje šum a zrnitost
2. hodnoty expozice - kombinace clony a času, hodnota clony zároveň ovlivňuje hloubku ostrosti (čím vyšší, tím vyšší), ´rychlé´ děje zase ale nejde fotit dlouhým časem
3. HDR - tato ´technika´ vznikla proto, že digitály mají (vůči filmu) malou schopnost zachytit velký dynamický rozsah (rozsah osvětlení objektu), vytvářejí se skládáním několika snímků téhož - ze stativu, snímaným s rozdílnou expozicí)
4. vyvážení bílé - za "bílé" světlo považujeme světlo denní, pokud je scéna osvětlena světlem s rozdílným složením spektra, mění se odstíny barev na fotce (typickým příkladem je scéna osvětlená žárovkou či zářivkou, ale i třeba fotky snímané za východu či západu slunce nebo třeba pod bouřkovými mraky)
Nejlíp všechno pochopíš, když budeš experimentovat (experimentování s digitálem je levné) a zapisovat si podmínky, za nichž jsi fotila. Výbornou pomůckou jsou EXIF data (foťák je automaticky ukládá spolu s obrazovými daty snímku) a pokud foťák má, i histogram.
Všechno jsem napsal velmi zjednodušeně - tak mne, fotografové, nekamenujte. :-D

Ohodnoceno: 4x

Datum: 18.05.13 13:13
Mezi vysvětlením a pochopením základních pojmů je podstatný rozdíl.
Vy potřebujete hlavně POCHOPIT základy..a pak je aplikovat při fotografování automaticky a bez přemýšlení.
Sice nechcete slyšet, že by Vám pomohla četba nějaké knihy..ale je to tak.

Od: aura*
Datum: 18.05.13 14:13

Děkuji vám za odpovědi.

Ano potřebuji to pochopit, nevadí mi číst nějakou knihu, zatím čtu co najdu na internetu,ale mám z toho v hlavě zmatek.

Alespoň už tuším o co jde, ale potřebuje to asi víc času...

Datum: 18.05.13 14:23

Všechny odpovědi jsou zde pravdivé. Jen bych doplnil-při tom studování literatury nestačí jenom číst ale i PRAKTICKY ZKOUŠET.

Datum: 18.05.13 16:28

Tak samozřejmě kvůli tomu čtu,abych zároveň mohla prakticky zkoušet,tak se to alespoň do té hlavy nejlíp dostane. Tak snad to nějak zvládnu,nejde mi o žádné dokonalé fotografie,ale alespoń o slušné...

Datum: 18.05.13 16:47

Čirou náhodou jsem nyní ´narazil´ na tento postarší článek - ale principy focení jsou stále tytéž*), kukni - http://www.photoextract.com/cs/clanky/37.html , řeší zrovna problematiku tvého dotazu...

*) pokud budeš shánět nějakou literaturu (na webu, mimojiné, doporučuju třeba http://www.digineff.cz/ , rubrika Fotografujeme, posléze Editujeme - jen je ten web hodně rozsáhlý a musíš se k potřebné části ´prokousat´), klidně si kup i knihu antikvární - principy kompozice a expozice se u analogů a digitálů - v zásadě, neliší ;)

doplněno 18.05.13 16:54:

A - při začátcích focení se nejprve soustřeď na správné zaostření (s neostrou fotkou v počítači nic neuděláš), pak na dobrou expozici (mírné pod- či přeexponování v počítači upravíš), pak vyvážení bílé (barevné korekce se v PC dělají poměrně dobře). A mezitím si hlídej kompozici - třeba velmi častou chybou ´začátečníků´ je, pokud jde o "rodinnou" fotografii, nafocení malé postavy na příliš velkém a nic neříkajícím pozadí (lépe je fotit z menší vzdálenosti nebo delším ohniskem), ´metr´ nebe nad hlavou, ale uříznuté nohy, focení jednotlivé postavy ´na šířku´ (postava je malá, ale vedle ní jsou zbytečné ´lány´), centrální kompozice (obvykle je ´koukatelnější´ hlavní objekt ve třetinách snímku - Zlatý řez)...

Je toho moc... ;)

doplněno 18.05.13 17:28:

Hlavně ať se daří...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.05.13 17:21

Ufff,ale díky!

Od: bmbx®
Datum: 18.05.13 17:50

Na správné zaostření není vůbec třeba se soustřeďovat jak píše mowla, jednak mají objektivy nějakou hloubku ostrosti a zaostřovací automatika dnešních fotoaparátů je dostatečně spolehlivá a zaostřovat manuálně nemá vůbec cenu. Rozmazané fotografie jsou ze 150% :) pohybovým rozmazáním - zvolením nepřiměřeně dlouhého expozičního času. Expoziční čas musí být zvolen podle ohniska objektivu ve vztahu k pevnosti rukou a taky podle rychlosti pohybu objektu.

Datum: 18.05.13 18:26

Máš pravdu - na ´máznutí´ způsobené zmáčknutím spouště (nebo chvěním rukou - dlouhým časem) jsem neupozornil - stejně, jako na spoustu dalších zádrhelů... :-D Ale divil by ses, jak často (i když digitály mají fyzicky krátké a ne ´moc světelné´ objektivy) dostávám do ´ruky´ fotky, kdy je zaostřeno třeba na hrnek na stole a ne na tvář člověka za ním - a v počítači prostě nepřeostříš.

Proto jsem taky psal - zkoušet a zkoušet... ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.