2 DVB-T antény do jedné TV

Od: Datum: 30.04.13 12:01 odpovědí: 9 změna: 30.04.13 23:35

Dobrý den, Mám dvě shodné antény Emme Esse. Jednu na MUX 1-3 (používám) a druhou na MUX4 - kanál 42 na druhý směr (zatím nepřipojenu, jen vyzkoušenu). Obě zesiluji a slučuji (až zapojím druhou) zasilovačem Alcad AM-356. Ale aby nedošlo ke slučocání celého pásma druhé antény, je NUTNÉ?! nebo VHODNÉ?! před druhou anténu dát kanálovou propust na 42. kanál? Říkám to správně? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.04.13 13:12
avatar

To snad bývalo nutné pro analogovou televizi.Digitální vasílání můžeš sloučit do jednoho vodiče.Ani nepotřebuješ zesilovač,je spíše na škodu.Obě antény se mohou slučovačem připojit ke svodu(nezapomenout na symetrizační člen).Kanálová propust je blbina.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nevik
Datum: 30.04.13 13:25

Zesilovač je nutný, protože to jinak má slabý signál a jelikož je domovní a sám vstupy slučuje, bál jsem se, že sloučím prakticky nevyužité pásmo druhé antény - aby to nemělo vliv na kvalitu.

Datum: 30.04.13 14:38
avatar

Na Kladně přijímáš signál z Rakovníka.Směrovat anténu na Cukrák je pochybné.Dnes je pokrytí dostatečným signálem zaručeno z 98 %území.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nevik
Datum: 30.04.13 15:02

Jak jste prosím přišel na Kladno? Jsem z Budkova, okr. Třebíč

Od: nevik
Datum: 30.04.13 15:03

MUX 4 mám z V. Jeníkova 42. kanál a pokrytí mizerné

Datum: 30.04.13 15:53
avatar

Před chvílí jsem četl o Cukráku.,Tak promiň,jedná se o jiný dotaz.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.13 15:47

Pokud je mizerný signál - a stále existuje spousta míst, kde tomu tak je, obzvlášť u multiplexů 3 a 4 - tak se použití kvalitních antén a aktivních prvků nevyhnete. V tomto se neudála žádná změna oproti analogové televizi. Aneb - kde nic není, ani smrt nebere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.13 18:56
avatar
Většinou je potřeba kanálová vložka, protože by lehce mohlo dojít k tomu, že by signál z druhé antény která by ho přijímala "bokem" přišel do přijímače dřív než silnější signál z první a vzniklo by silné pre-echo. Je potřeba tedy aspoň dodržet základní pravidlo - antény nad sebe a oba koaxiály stejně dlouhé aby se zamezilo fázovým posunům a obě antény se chovaly jako jedna vícesměrová. U tebe sice ta první nebude zřejmě vůbec registrovat slabý signál MUXu4, ale opačně to nebude.
Mimochodem, prodávají se přímo pro tento účel speciální slučovače. Jeden vstup je celé UHF, druhý má trimr kterým lze nastavit libovolný kanál 21 - 69 plus mínus 2 kanály.
doplněno 30.04.13 19:02: A zesilovač se používá pouze v případě, kdy je potřeba slabý ale čistý signál dostat s rezervou nad úroveň -65dBm, od které většina receiverů zpracovává signál bez výpadků.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.13 23:35
avatar

Nutné, vhodné... myslím že ani jedno z toho. "Analogové myšlení" nám ještě říká, že nemáme signály "cpát" násilím do sebe nesfázované, DVB je ale proti tomu velice odolné. Nejlépe tedy vyzkoušet postupně všechny multiplexy, při zobrazení kvality a síly signálu na přijímači, zda se po připojení druhé antény (která zrovna nepřijímá "užitečný" signál) do slučovače (bez propustí/zádrží) tyto parametry nezmění výrazně k horšímu.

Pokud bude tento test úspěšný, dá se sestava tak provozovat (bez kanálových propustí/zádrží), jinak je třeba hledat další řešení. Na závadu by mohla být i vysoká úroveň signálu na jedné z antén, která může zahltit ant. předzesilovač nebo pak vstup přijímače. Na to už je DVB zase možná citlivější než analog. Tam byl přebuzený signál vstupu vidět, v DVB není vidět nic.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.