Žárovky a zářivky - typy a druhy

Od: Datum: 27.04.13 18:23 odpovědí: 7 změna: 28.04.13 18:18

Poradila by mi nějaká dobrá duše, jak se mám vyznat ve změti různých žárovek, pseudo žárovek, zářivek, úsporek a tak dále.

Že je žárovka vypumpovaná baňka, která dobře svítí, hodně žere a EU ji nemá rád, to vím, malé LED světýlko taky poznám, ale poradil by mi někdo, jaké jsou na trhu další věci, zvlᚍ vím že v těch úsporných existuje asi tisíc druhů a ne všechny opravdu spoří. Čím víc a čím detailněji, tím líp, odkazy na články taky ocením.

Za info předem díky, jen prosím, ať se to tu nezvrhne ve flame o EU a odkladiště urban legends...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 27.04.13 18:28
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.13 19:17

Volil bych značkové výrobky třeba Osram,Philips atd jsou dražší,ale vydrží.V minulém roce jsem měl levnější neznámé značky a katasrofa-vydrží krátkou dobu a ještě občas bouchnou rána jak nikdy-to se mi u značkových nestalo.Žaleží podle finanční situace,ale pokud můžete určitě značkové

doplněno 27.04.13 19:19:

pokud chcete mít jistotu,tak si to chce přečíst časopis DTEST,dá se půjčit v knihovnách nebo to najít na netu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.13 11:14
avatar

- žárovky svítí žhavým drátem ve skleněné baňce.

- zářivky svítí ionizovaným plynem ve skleněné trubce.

- úsporné žárovky nejsou žárovky, ale taky zářivky. Je jich skutečně asi 1000 druhů. Na jejich tvary a patvary moc nehleďte, fungují všechny skoro stejně.

- LED žárovky taky nejsou žárovky. Svítí světlem na rozhraní polovodičů a mají skoro 100% účinnost. Neptejte se mě ale jak vlastně svítí a proč vlastně svítí. To vědí jen mistři atomové fyziky.

- Doutnavky svítí doutnavým elektrickým výbojem mezi dvěma dráty ve skleněné trubici. Doutnavka je například to známé, malé a růžové světlo na některých vypínačích.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Doutnavka

- Neony - příbuzní doutnavek, dlouhé, barevné, skleněné trubice, ze kterých se kdysi dělaly svítící nápisy.

- pak jsou ještě další svítidla kterým se sice říká neony, ale které nejsou neony. Dlouhé ohebné a průsvitné plastové trubky, ve kterých je řada malých LED světel. Uvidíte je například v nočních klubech nebo ve vytuněných autech.

Stačí takové vysvětlení?

Tahle věda a technika není zdaleka tak složitá, jak se možná zdá. Jen se nenechte zblbnout řečmi o úspornosti úsporek. Jejich cena je taková, že spolehlivě převáží úsporu oproudu a životnost je ještě horší, než u žárovek.

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že na takových úsporách necháte gatě.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: revis
Datum: 28.04.13 15:53

Bohužel, po mnohaletých zkušenostech musím konstatovat, že v poměru cena/výdrž vítězí bezkonkurenčně obyčejná žárovka. Nedávno jsem měnil žárovku z roku 1978. Pravda je, že ve sklepě mnoho nesvítila, ale proudové nárazy dostávala několikrát denně. Skoro všechny úsporné zářivky se u mě nedožily 2 let, pak mě reklamace přestaly bavit. Začal jsem se zajímat o úsporu el. energie jinde. V současné době NEDOPORUČUJI nákup JAKÝCHKOLIV alternativních zdrojů svícení oproti klasickým žárovkám, pokud nepoklesne DRASTICKY jejich nákupní cena /Kromě klasických zářivkových trubic, ty vydrží mraky let, a stojí pakatel/. Po vyhrožování EU a následným ultimátem jsem si zakoupil zavčas za bezkonkurenční cenu za cca 8 Kč za kus DOŽIVOTNÍ MNOŽSTVÍ žárovek 60, 75 a 100W a celá EU mě může víte co... No ,naštěstí je ještě seženete...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 28.04.13 16:12

Musí se používat kvalita, já s úspornými žárovkami problem nemám, např. v kuchyni kde se svítí hodně, ale zároveň se často rozvěcí a zhasíná mi vydržela Philips 25W asi 18 let. Když jsem udělal pokus s nějakou levnou, tak vydržela měsíc - příčina závady - po každé přehořelé žhavící vlákno na jedné straně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koudalak*
Datum: 28.04.13 16:06

Druhy už popsali rádcové nademnou, tak jen připojím svůj názor...

Při nákupu zdrojů světla by mělo platit jediné pravidlo - MYSLET!

Do sklepa, kam jdu 5x za týden na 2minuty je nejlepší obyč. žárovka pro svojí cenu a jednoduchost - ta těch předpokládaných třeba deset let by součástky v LED i kompaktní zářivce (úsporce) prostě degradovaly a nemohla by se projevit jakákoliv úspora.

Naopak tam kde se svítí skoro pořád - Lustr v tmavém bytě, nějaká výloha atp, tak tam by se hodili LED světla - ale je tady obrovský nebezpečí, že si za 600Kč koupíte žůžo žárovku, ale ona vám za půl roku odejde do věčných lovišť. Ne snad že byste už odsvítili inzerovaných 50-100 tisíc hodin (což je zřejmě taky jen hodnota vycucaná z prstu) ale prostě proto že je v tom moc částí co se můžou podělat.

Kompromis jsou úsporky - tedy tam kde se svítí ani málo ani moc...

Všude platí, že SE VYPLATÍ PŘIPLATIT SI ZA KVALITU!

Jestli můžu něco doporučit z vlastní zkušenosti, tak určitě Osram dulux ...

Ale samozřejmě proti gustu... Třeba v obýváku mám v lustru 400W obč klasických žárovek prostě proto že se mi jejich světlo líbí a přeci si doma nebudu dělat umrlčí komoru, jen abych "ušetřil".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 28.04.13 18:18

No naštěstí se "tepelné koule" stále prodávají, i když jsou dražší než bývaly žárovky. Ale "zaplať Kalousek" alespoň za to.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.