Profi program na vytvareni el. schemat a DPS

Od: Datum: 22.04.13 20:52 odpovědí: 7 změna: 24.04.13 16:44

Dobry den,

mohl by mi nekdo doporucit profi program na vytvareni elecktrickych schemat a DPS? Shanim neco kvalitniho do firmy a je temer nutne aby mela co nevetsi databazi soucastek. Dekuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.04.13 21:07
Ohodnoceno: 0x

Od: ostin
Datum: 22.04.13 21:19

O Eaglu jsem neco malo slysel a chvili delal, ale nejak me svym konceptem neoslovil. Vim, ze za dob kdy jsem chodil na stredni skolu, tak se pouzivalo mam pocit PowerPCB? Existuje to jeste?

Od: zabu
Datum: 22.04.13 22:36

Mentor je dobrej, ale na jednoduchost jako v Eaglu zapomeňte. Zase umí mnohem víc, než Eagle. Má vazbu na PRO-E, knihovny si stejně budete muset udělat sami. Knihovnu součástek by měli spravovat jeden až dva lidi, podle předem dohodnutých pravidel. Budete hodně dlouho "vychytávat" chyby v knihovnách. Zase si ale ty výrazně větší možnosti taky zaplatíte. Mentor je výrazně dražší. Záleží hodně na tom, jak složité desky chcete navrhovat, kolik jich bude, kolik konstruktérů se SW bude pracovat, jestli potřebujete síťovou licenci atd.

Od: host
Datum: 23.04.13 06:36

Zřejmě vám jde o schémata elektronických zařízení (na DPS).

a) Je dobré mít program, který mají i firmy, kterým zadáte výrobu DPS. Většina amatérů a možná i profi firem používá Eagle ve verzi 4 a v posledních letech verzi 5. Zjistěte si, v jakém programu chce mít předlohu pro výrobu DPS firma, u které si budete výrobu zadávat - to je pro vás asi dost zásadní hledisko.

b) Je dobré mít program, který má dostatečné množství knihoven součástek a možnost doplňování knihoven o nové součástky, případně vytvářeí nových knihoven.

c) Je dobré mít program, který kreslí schémata podle našich norem, nebo nám blízkých. Pro laiky: je rozdíl například v kreslení rezistorů podle naší nebo evropských norem (obdélníček, který vypadá jako rezistor) nebo podle americké normy (zubatá čára)

d) Někdo má rád program lokalizovaný do češtiny.

Je samozřejmě velké množství nejrůznějších programů. Pokud by další text administrátor považoval za reklamu, omlouvám se a smaže ho prosím.

Ferda Mravenec, nověji Formica - jeden z prvních programů pro kreslení schémat a plošných spojů - české provenience, také se ve své době používal Fly a LSD2000, dnes zřejmě nepoužívané, uvádím je jen pro úplnost

ProfiCAD - pouze schémata (ne plošné spoje), pro elektrotechniku, instalace i elektroniku, podobně S-plan (německý - pouze schémata, a Sprint Layout pro plošné spoje)

Eagle - zřejmě nejrozšířenější klasika mezi amatéry i profesionály, možnost doplňovat knihovny o nové součástky

Proteus - profesionální program pro kreslení plošných spojů

Target 3001 - profesionální program pro kreslení schémat i návrch plošných spojů

DipTrace - profesionální program, u nás zřejmě není moc rozšířený

KiCAD - zajímavý, bylo by možné ho zkusit

xxxx - spousta různých amerických i evropských a asijských programů, mnohdy s pro nás (hlavně ve free verzi) omezenou knihovnou nebo aktualizací: Express SCH, Express PCB - zdarma pro zákazníky, PADS PCB, PCB123, Board Maker, PCB Artist, Zenit PCB, Suygiodo, Fido CadJ, EdWin XP, atd, atd... více najdete na specialovaných fórech

Datum: 23.04.13 12:09
Mám Proteus, ta možnost simulace je k nezaplacení.

Od: zabu
Datum: 23.04.13 12:12

Já bych doplnil ještě jeden SW na který jsem zapomněl a to je ALTIUM.

Od: kohoutm2*
Datum: 24.04.13 16:44

Trochu bych prispel. Podle meho zalezi jak moc slozite desky chcete delat a co pritom budete potrebovat
- tahat spoje s urcitou impedanci nebo diff. impledanci?
- delat fan out pro BGA obvody?
- kontrolovat integritu signalu na desce?
- kontrolovat vzajemne delky vodicu vuci sobe?
- kontrolovat EMC?

a mnoho dalsiho. Je to otazka komfortu vs. nakupni ceny. Sepiste si co potrebujete a jak je to pro vas dulezite a podle toho zkouknete, zda to ten dany nastroj podporuje. Spousta veci se da delat rucne i bez prime podpory nastroje, ale zabere to pak cas a neni automaticka kontrola.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.