Mám z ledničky líheň na kuřata

Od: Datum: 14.04.13 08:58 odpovědí: 7 změna: 23.04.13 19:47

Dobrý den, má 8 let starou kombi chladničku Fagor - jednokompresorovou. Před 14 dny jsem stahle chlazení, protože hodně namrzala. Od té doby přestávala chladit. znovu jsem tedy zkusila posunout teplotu k maximu ale lednička stále příliš nechladila (asi před 3 dny). Nějdříve jsem myslela, že je chyba na mé straně - špatné nastavení, dnes mne ale přivítal pěkný zápach z lednice. Začala jsem zjišovat příčinu, a zjistila jsem, že zadní stěna je mírně teplá. Vypnula jsem ji, odmrazila a znovu zapla - cca 2-3 hod. Mrazák, naběhl, zadní strana lednice opět ohřívá!. Nevíte co se děje a co by stála oprava? Nejsem v situaci, kdy bych si mohla kupovat novou lednici, natož předtím vyhazovat za opravu. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.04.13 09:08
avatar

Oprava bude stát kolem 2000 kč a více, nová lednice stojí 4000 kč, tak si zvažte, zdali není lepší nová?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 09:10
avatar

kup novou , za 4tisice mas krasnou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 14.04.13 10:58

Nemáte finance - tak vzít novou na splátky. A ze staré opravdu vyrobit líheň na kuřata*hej*

http://www.chovatelske-tipy.cz/stavba-lihne/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 12:04
avatar

Tyhle jednokompresorové ledničky jsou laciné, ale jakmile se pokazí ventil který přepíná kompresor pro ledničku/mrazák, začne fungovat jen jedna část. Nevím, jak je zrovna ten Vᚠventil provedený a jestli by tedy byla možná jeho oprava doma, spíše se asi musí vyměnit.

Můžná ale máte štěstí a pouze zoxidovaly elektrické kontakty na tom elektromagnetickém ventilu, nebo se třeba povolily - stačí je jen očistit, dotáhnout a ventil zase bude přepínat (pokud je dostupný a není součástí uzavřeného kompresoru). Ovšem to by chtělo vidět, takhle na dálku těžko říct a kdoví kolik si za to řeknout v opravně - i kdyby měli jen vyčistit kontakty. Takže pokud neznáte v okolí nikoho, kdo by se na tu ledničku zezadu mrknul "zadarmo", asi bude lepší koupit novou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paja11
Datum: 23.04.13 19:42

Děkuji moc za odpověď a omlouvám se, že jsem nereagovala. Hned večer jsme odstavili lednici a synek se pokoušel dostat k elektronice. Leč neporadil si ani s deklem - je tam divně zajištěný, nešel mu sundat, aniž by ho rozlámal - nešlo to ani mně. Otrávilo mně to. Nic jsem moc jsem s tím nedělala, abych pravdu řekla. Snědli jsme postupně nejnutnější z lednice - co jsem tedy nemusela hned vyhodit a snažím se žít alternativně bez ní. Popř. namrazím plastové dózy s vodou v mrazáku a přemistím do chladničky - to když je navaříno. Babičky taky lednici neměly a já bydlím ve starým baráčku, chladný kouty se tu najdou, do léta ještě něco zbývá. Stadardně bych tam měla tak 15 ° C, daří se to snížit i na 12°. Odpozorovala jsem, že topení způsobuje především superfrost - zkoušela jsem, co na to termostat, ale je elektronický, nevím, zda reaguje, nic moudrého jsem zatím nevypozorovala. Dnes se mi podařilo "přilákat" exmanžela aby se na to podíval - je vyučený elektromechanik a šikovný, koukal se, ale s problémem také nepohnul. Podle něj je tam málo chladícího média nebo kompresor - zaslechl probublávání. Žádný ventil se nenašel - dala jsem mu přečíst Vaši radu. Lednice - Fagor FC37A. Tak si říkám, že asi nemá cenu používat mrazák zvl᚝ a půjčovat si nakrátko lednici - ta možnost by tu byla, ale ten převoz... . Že bych měla počítat s tím, že co nejříve unikne všechno chladící medium a mrazák dochladí. Na opraváře se dívám skepticky, ale zkusím tam zavolat pro dobré svědomí. Tuším, jaký to bude mít průběh, moc se mi nechce: "Takhle po telefonu... musí to vidět opravář ... kapalina ... 2000 tácy + kompresor + cestovné." Skončim na stejném bodě - objedná se nová lednice, ale bude to dražší.

Ještě pro zasvěcené. V tom baráčku mám podhodnocené jističe a každou chvíli vypadnou - kdykoliv já hlava děravá zapnu dva tepelné spotřebiče najednou, a to právě kuchyňský okruh. Takže ta lednice dostávala docela zabrat. Není to tak dlouho, co mi odešla pračka - podezření na programátor. Je to trošku začarovaný kruh. Dokud neopravím jističe - je třeba zvednout na 16 A, asi se z toho, podle mně, nevymotám.

Datum: 14.04.13 12:46

Nechte si udělat od chlaďaře technickou prohlídku zařízení (pokud k Vám nenajede spoustu kilometrů tak to bude v řádu stokorun) se zjištěním závady a pak se rozhodněte.Může to být prkotina, ale i vážná vada,takhle na dálku Vám nikdo přesně neporadí.

Můžete se jej i telefonicky zeptat kolik za prohlídku účtuje.

Držím palce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paja11
Datum: 23.04.13 19:47

Děkuji za radu, zkusím to. Ale vidím to na nákup nové lednice. Zatím to odkládám a zvažuji, nejsem přítel zbrklých závěrů, ale řešit to budu muset.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.