Neviditelné letouny

Od: Datum: 01.04.13 12:38 odpovědí: 5 změna: 03.04.13 10:25

V poslední době se často píše o neviditelných letounech, které američani posílají do Koreje (. Letouny F-22 Raptor ) Zajímalo by mě, na jakém principu je založená tzv. neviditelnost těchto letadel.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.04.13 12:46
avatar

letouny stealth jsou navrženy a zkonstruovány tak,aby jejich povrch co nejméně odrážel radarové paprsky k čemuž také pomáhá i speciální nátěr povrchu letounu+ tomu pomáhá i minimální komunikace! (teda velmi zjednodušeně).

Jeden člověk od příslušného druhu vojsk mi před x lety sdělil toto-normální doparavní je na matnici asi tak jako bůra,vojenské (tenkrát Mig 21,23 a 27 + Su22) asi jako pětiháléř a stealth jak špendlíková hlavička.Toto ovšem bez záruky!Neměl jsem jak ověřit!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 16:07
avatar

no ony ty letouny nejsou zdaleka tak nevidutelné, jak si amíci myslí. Existuje například systém Tamara z někdejší pardubické Tesly, který je vidí úplně jasně a navíc je na obrazovce dokáže barevně odlišit.

Ta letadel neviditelnost spočívá především ve hranatých tvarech a speciálním povrchu, kdy signál z radarů se od letounu neodráží zpět, ale hlavně směrem nahoru. Další finta je v šířce a délce letadla. Jestli rozumíš, jak radar vlastně funguje. Radar funguje tak, že vyšle vlnu, která narazí na letadlo. Naindukuje se do něj. Po letadle proběhne naindukovaná vlna, která se na druhé straně částečně odrazí, proběhne zpátky a pak se zase částečně vyzáří do prostoru. Toto zpětné záření radary zaznamenávají na obrazovce.

Rozměry neviditelných letadel jsou záměrně naladěné na frekvence radarů, kdy vlna radaru se srazí s naindukovanou vlnou a navzájem se ruší. Zpětné záření je proto mnohem slabší. No a taky proto jsou ty neviditelné bombardéry tak malé. Nemůžou mít 100 metrů na délku, protože to by je viděl každý radar.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 16:23
avatar

Systém Tamara, ale i jeho předchůdci, systémy Kopáč, Ramona a i následovník, systém Věra nejsou klasické radary, ale vlastně velice citlivé přijímače radiových signálů. Tedy kdyby letící letadlo nevysílalo žádný signál, tak ho systém neuvidí.

A co se týká velikosti B2, není to až takový prcek, 52 metrů rozpětí hovoří za vše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 03.04.13 10:25

Neviditelnost B2 opravdu spočívá ve tvaru a hlavně speciálním povrchu, který neodráží radarové paprsky. Bohužel z principu funkce a díky technologickým omezením, nelze tuto neviditelnost zajistit v celém radiovém rozsahu spektra. Proto jsou neviditelné pouze pro radarové kmitočty, které jsou standardizovány. Bylo pro amíky velké překvapení, když ruská protivzdušná obrana jejich "neviditelná" letadla viděla na radaru. Rusové nepoužívali a možná dodnes nepoužívají standardní kmitočty používané na celém světě, ale jiné-svoje.

Z toho vyplývá druhá věc. A to je systém Tamara, Vera atd. Není pravda, že Tamara nevidí předměty, které nevysílají. Tamara příjímá všechny radiové signály, v okamžiku instalace každého ze tří přijímačů, si "očuchá" radiové pozadí. Signály od stacionárních vysílačů, atd. A kontroluje si potom pouze změny. Tedy v okamžiku, kdy se objeví ve vzduchu, cokoliv co odráží radiové vlny, Tamara to pozná a ve spojení s úzce směrovými ant. systémy, a znalostí zdroje signálu, je schopna určit s velkou přesností směr odrazu, výšku a rychlost objektu. To, že to umí na mnoho desítkách objektů, v reálném čase je fakt, a množství objektů se liší podle generace.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.