Reverzní ventilátor

Od: Datum: 03.02.14 12:34 odpovědí: 11 změna: 05.02.14 15:00

Zdravím,

hledám marně nějaký e-shop, kde jde něco takového sehnat. Jedná se mi o malý ventilátorek cca 80 x 80, nebo podobný. Na rozdíl od běžných typů má jednoduché - ploché lopatky a motor lze přepólovat. Takže může pracovat v obou směrech. Někde se označuje jako reverzní, někde obousměrnný. Jen mi připadá, že o tom nikde ani neslyšeli.

Máte někdo konrétní tip kde koupit?...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.14 12:51

A nebylo jednodušší koupit přepínač (např. tento: http://www.trans-technik.cz/prepinac-reversni-pro-ventilatory-0652022-000) a připojit ho na normální ventilátor?

Tvar lopatek podle mě nehraje tak velkou roli. Jednou to plní funkci "vyfoukání" (odvodu vzduchu), podruhé to vzduch nasává... Ale možná se mýlím.

Ohodnoceno: 0x

Od: 111®
Datum: 03.02.14 12:57

no jaksi z dotazu není zřejmé, na jaký proud ten ventilátor jede, že jestli nastřídu nebo na ss=. Cožje jaksi dost důležité. Protože u střídy se musí posunout mag. pole a teda asi bude potřeba více vinutí..u ss stačí přepólovat.

Od: aigor*
Datum: 03.02.14 13:33

Je mi celkem jedno, jestli ventilátor pojede na AC, nebo DC. Napájení o ovládání si pořeším.

Na normální DC ventilátor NELZE připojit obrácené napájení, alespoň jsem v ruce žádný takov zatím neměl.

Od: bmbx®
Datum: 03.02.14 15:02

111:

u stejnosměrných ventilátorů už dávno nestačí přepólovat, už hodně dlouho jsou v nich použity třífázové synchronní motory i s invertorem, a invertor při přepólování při nejlepším neshoří, ale v žádném případě neotočí sled fází :-D

Datum: 03.02.14 15:07

Co koupit nějaký malý DC motor a k němu modelářskou vrtulku?

Od: aigor*
Datum: 03.02.14 15:34

Zkoušel jste to?

Nechci být nezdvořilý, ale přečtete si prosím otázku. Rozhodně nehodlám vyrábět vlastní ventilátor. Kromě toho modelářská vrtule má velmi daleko od smysluplného využití k ventilaci vzduchu.

V záloze mám řešení, kdy připlácnu dva DC ventilátory proti sobě a mezi nimi přepínat. Ale podobným bastlům se chci vyhnout.

Datum: 03.02.14 16:01

Možná by ses docela divil, co všechno ty motory dokážou (výkon v řádu desítek až stovek W).

Na připevnění vrtule a výrobě držáku nevidím nic složitého...

Datum: 03.02.14 15:41

Napadá mě dát dva otočené na sebe (že se bude druhý proudem vzduchu volně protáčet by nemělo vadit).

Nebo si upravit elektroniku běžného ventilátoru. Ale to v tom druhém směru to kvůli tvaru lopatek bude o něco horší, navíc to chce sehnat typ s pevným uložením v kuličkových ložiscích, aby uložení nevadil tlak na druhou stranu. Předpokládám, že pro úpravu chodu by u jednodušších typů mělo stačit přepínačem/relátky prohodit vinutí cívek statoru. U složitějších i přepínat hallovy snímače, pokud jsou použity. Ale je to hraní.

Datum: 05.02.14 02:03

Zdravím.

Nevím jestli jsem dobře pochopil otázku, ale pokud jde o otáčení na obě strany a nezáleží na napětí, použil bych automobilový ventilátor. Třeba od chladiče a nebo od topení. Dají se sehnat levně na autovrakovištích. Viděl jsem u Vietnamců i malé ventilátory na palubní desku které se dají zapojit do autozásuvky.

Datum: 05.02.14 12:41

"Jedná se mi o malý ventilátorek cca 80 x 80, nebo podobný.."

Od: bmbx®
Datum: 05.02.14 15:00

Ventilátorek z fenu, je poháněn 12V DC motorkem, kteému lze změnit smysl otáčení přepólováním. Při menším napětí by mohl ještě dostatečně fuňet aniž by to dělalo kravál.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.