Televize po stopadesáte

Od: Datum: 08.05.13 11:29 odpovědí: 22 změna: 29.05.13 20:13

Prosím o pomoc. Obdržela jsem od 82 leté paní 7000,- Kč a že jí mám koupit televizi. Jenže já tomu nerozumím. U některých televizí seřadit programy dle libosti je nad moje síly, pak je tam tolik dírek, že nevím co se tam strká a tak se bojím ať nekoupím zrovna takovou. Paní má požadavek: uhlopříčka do 30", odhaduji do 70 cm, a to kvůli držáku na zdi. Chce si nechat svůj set-top box, možná existuje již zabudovaný?, satelit nemá, jednoduché ovládání. Žádné jiné výstupy či vstupy nepotřebuje, sleduje 3 programy, toť vše.

Může mi nějaký odborník poradit co mám koupit? Věřím, že mě v tom nenecháte a pomůžete mi. Děkuji Uška


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.05.13 12:13
avatar

Mohl bych doporučit tady tuhle, Cena cca 7000kč.

http://led-televize.heureka.c…=LED-televize-produkty-max-25

Dírek má spoustu,ale Vás bude zajímat jen jedna a to antenní vstup.

Paní svůj set-tp box už potřebovat nebude, televize má zabudoan vlastní,takže ji uyde starost s jedním ovladačem.

Jen zastrčíte anténu a při prvním spuštění tv se objeví průvodce se kteým bezprolmů televizi nainstalujete.

Pak už jen ovladač a přepínat programy.

doplněno 08.05.13 12:14:

Jen ještě dodám, že je to uhlopříčka 82cm, tedy 32"...

To bude asi pro ní lepší v jejím věku než ostřit na nějakou 66cm obrazovku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.05.13 14:12
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.05.13 15:39
avatar

Poohlídnul bych se u specialistů,dnes je hodně prodejů v akci,za 7000 se dá koupit i hodně dobrá televize.K ní bych koupil domácí anténu,a tím získá z pozemního vysílání všechny dostupné programy.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 08.05.13 17:26

Nemohu koupit televizi s uhlopříčkou 82 cm neboť paní žije v domově důchodců v jednom malém pokojíku, na stěně má držák na televizi . Mezi zdí a oknem je pouze 73 cm, jiné místo v pokoji na televizi není. Jinak by neotevřela okno.

Datum: 08.05.13 22:06
avatar

Já bych koupil tuhle:

http://www.mall.cz/led-televi…0-79-cm/philips-26pfl3207h-12

Má uhlopříčku 66 cm, velice přehledné dálkové ovládání a u televizí PHILIPS je velmi jednoduché nastavení a ovládání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 08.05.13 22:22

Knírku - prosím, bude nutno u této televize použít samostatný set-top box a nebo je to už v televizi? Já se v popisu v těch názvech nevyznám.

doplněno 08.05.13 22:40:

@bmbx - děkuji za vysvětlení debilního dotazu. Ale už vím, co mám v popisech hledat. Vlastně ani nemusím když trdíte, že už to nové televize mají. Já mám doma televizi přes satelit, takže o tom nemám ani páru. díky

Od: bmbx®
Datum: 08.05.13 22:29

Settobox se jmenuje proto sttobox, že je mimo televizi, proto zabudovaný settobox je nesmysl, v popisu vždy hledejte DVB-T tuner, ale to už dnes mají všechny nové TV.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 17.05.13 20:43

Pokračování - přestěhovali jsme nábytek a paní se vlezla televize s větší obrazovkou než chtěla.(80 cm). U nás v kameném obchodě jsem koupila televizi Sencor SLE3209M4 za moc slušnou cenu 5600,- Kč.

Na prutovou anténu se mi podařilo chytit pěkný obraz i zvuk, ale jede jen ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT sport + 3 stanice rádia. A teď jsem v koncích. Paní měla u staré televize setobox a chytala ještě NOVU a PRIMU. Mohu se pokusit do nějaké dírky zapojit setobox? To je asi blobost. Nebo musím koupi nějakou kartu do TV? A nebo je nedostatečná anténa? A nebo by to mělo jít , jen já to neumím naladit? A nebo?

Prosím, nenechejte mě v tom a poraďte, děkuji Uška

Od: mowla*
Datum: 17.05.13 20:53

Jaká anténa je (byla) zapojena to settopboxu? - zapoj ji do TV.

doplněno 17.05.13 20:57:

Jinak - samozřejmě je možné zapojit i STB (pravděpodobně do jednoho ze SCART konektorů) a pak na TV zapnout patřičný AVvstup a kanály přepínat na STB - ale nemyslím, že by STB naladil více programů, než TV - se stejnou anténou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 17.05.13 22:22

Jaká anténa je (byla) zapojena to settopboxu? - zapoj ji do TV. - zapojila jsem anténu ze staré televize, 2 pruty.

K doplnění - zase se motám do věcí kterým nerozumím. Já myslela, že STB už neexistuje a ejhle, oni se nám schovaly do každé nové televize*smich*

mowla - díky za snahu, ale tohle je na mě moc, nechápu nic a pokusím se sehnat nějakého chlapa. A nebo počkám na vnuka od paní, který babičku navštěvuje jednou do měsíce a to v den důchodu.

Od: hm®
Datum: 18.05.13 00:02
avatar

Teda je mi taky divné, že by televize nedovedla chytit to, co normálně chytí settopbox. Jsou ty antény na stejném místě, jako dřív, nebo jsou taky přestěhované? Přestěhováním by mohly přijít o signál.

Jak byl dřív propojen settopbox s TV? Třeba by to šlo udělat stejně (ale jestli to bylo anténím kablíkem, asi by se TV musela přepnout na analogový příjem (jestli ho umí) a pak teprve by naladila ten settopbox; to by ale byl kablík SCART lepší). Jinak SCART je takový dvouřadý mnohodírkatý či mnohočudlíkatý konektor. Nejdřív bych ale stejně zkusil vydráždit k příjmu tu samotnou TV.

Jen pozn.: Settopbox je přijímač a dekodér digitálního signálu. Používal se jen proto, že když se začalo měnit vysílání z analogového kódování na digitální, málokdo měl TV s digitálním přijímačem (ale všichni měli s analogovým). Tak aby nemuseli vyhodit TV, pořídili jen ten přijímač (settopbox). Dneska už všechny nové TV digitální přijímač obsahují, tak je pro ně settopbox zbytečný.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.13 05:52
avatar

Set top box k nové televizi je stejně efektivní, jako jezdit autem s rezervou v nádrži a v kufru vozit kanystry. Chytli jste jen multiplex1, dali jste automatické ladění všech kanálů? TV musí chytit to, co set top box, pokud jste připojili stejnou anténu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: opredat
Datum: 18.05.13 09:37

No ono je taky mozne, ze citlivost vstupniho tuneru TV je nizsi nez u STB. V pripade znacky SENCOR je to na 100% známá vec. Takze je mozne, ze co se dalo chytit na dva pruty u STB nepujde chytit na TV.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: opredat
Datum: 18.05.13 09:38

Mela to byt dalsi reakce za "Autor: @hm Datum: dnes 00:02 Předmět: RE (4x): Televize po stopadesáte"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.13 10:04
avatar

To je taky jedna z možností. Pokud by to tak bylo, stačí laborovat s anténou-přemístit, pořídit venkovní atp...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 19.05.13 17:48

Děkuji všem za nápovědu. Pokud někoho zajímá rozzuzlení záhady, tak je zde:

Anténa na stejném místě - u staré televize se settopboxem šlo všechno. U nové televize při nezměné poloze antény šla jen 1,2,24 a sport. Při posunutí antény o půl metru zase šla jen Nova a Prima...-. Neexistuje poloha antény na kterou by šlo chytit vše jako u staré televize se settopboxem.

Venkovní anténu paní nikdo nepovolí a tak půjdu koupit nějakopu lepší pokojovou anténu než je prutovka . Prosím, dá mě někdo tip co mám paní koupit? Díky.

Od: pt®
Datum: 19.05.13 17:51
avatar

Uško, Vy jste moc hodná, že té paní pomáháte, klobouk dolů. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 19.05.13 21:45

pt - hodná nehodná... vždyť pro 82 letou paní je televize jedinný komunikační prostředek a zábava. Má špatné oči a číst nemůže, rodina na ní prdí ... brr je to smutné stáří. I mě se díky zdejším rádcům podařilo pochopit minimum o televizi a doma kdybych si omylem vymazala nastavené programy, tak bych si je nyní zvládla nainstalovat sama. Takže jsme si s bábinkou pomohli obě.


doplněno 28.05.13 22:14:

knirek - původní settop box zapojit nešel, v to jsme ani nedoufalla a vyřešila to pokojová anténa za 400,- Kč a super. Na program ČT 1.2.------ má příjem 100%, na NOVU ... příjem 96%. Paní je moc spokojená a já nakonec taky, že jsem to dotáhla do konce, díky.

 

Datum: 28.05.13 21:53
avatar

To je proto, že v prvním případě chytáte 1,2,24 a sport z jednoho vysílače a po přemístění antény chytáte Novu apod z vysíláče jiného. Setopbox zabudovaný v televizi má tedy nižší citlivost, než setobox původní. Holt daň za značku SENCOR.

Můžete klidně použít původní setobox, ten si vystačí se slabším signálem a je schopen naladit oba vysílače z jednoho místa. Nebo koupit aktivní pokojovou anténu a signál z vysílačů zesílit. Pak je jedno, kde anténa bude umístěna.

Je to celkem jedno jakou značku koupíte, pokud původnímu setoboxu stačil prut, signál bude dostatečný a poslouží všechny aktivní pokojové antény.

Tady máte antény seřazeny dle ceny:

http://www.mall.cz/pokojove-dvb-t-anteny?sort=_price

SENCOR nekupujte. Já byh koupil Philps, ale budou hrát všechny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: doskok55
Datum: 29.05.13 02:05

I když už s křížkem po funuse (máte už vyřešeno), pokusím se Vám ještě pro názornost vysvětlit některé pojmy výše nejasně nebo nepřesně vysvětlené.
Po přechodu na digitální vysílání přibližně v roce 2008 je třeba přijímat televizní signál digitálním tunerem DVB-T pro pozemní (terestriální) vysílání. Protože většina TV v té době měla pouze analogový tuner, byl na trhu tzv. SET-TOP-BOX což byl vlastně jen konvertor (převaděč) digitálu do analogu, tak, aby ho mohl dále zpracovat analogový tuner vestavěný ve starším TV přijímači.I když už s křížkem po funuse (máte už vyřešeno), pokusím se Vám ještě pro názornost vysvětlit některé pojmy výše nejasně nebo nepřesně vysvětlené.
Po přechodu na digitální vysílání přibližně v roce 2008 je třeba přijímat televizní signál digitálním tunerem DVB-T pro pozemní (terestriální) vysílání. Protože většina TV v té době měla pouze analogový tuner, byl na trhu tzv. SET-TOP-BOX což byl vlastně jen konvertor (převaděč) digitálu do analogu, tak, aby ho mohl dále zpracovat analogový tuner vestavěný ve starším TV přijímači.
Dnes mají všechny nové TV digitální DVB-T tuner vestavěný (žádný STB tam není tam není),(některé TV mají tunerů i více krom staršího analogového, také DVB-C kabelový DVB-S satelitní) viz. manuál k televizi. Proto je zbytečné převádět signál SETTOPBOXem do analogu i když analog tuner TV mají také a možné to tedy je i když s určitou ztrátou kvality signálu a komfortu obsluhy (dva dálkáče).
Reakce na Vaše "původní settop box zapojit nešel ..."
Settopbox samozřejmě zapojit lze (pokud je na něho stará paní zvyklá a chtěla by ho používat) a to několika způsoby.
1. Propojit anténní výstup STB a vstup TV anténním kabelem. Zapnout již dříve naladěný STB s původní anténou. TV přepnout do analogového tuneru (bývá na to tlačítko na dálkáči) a ladit až naskočí obraz na STB nastaveného programu.
2. Přivést do externího vstupu TV videosignál ze STBsu. Možností je několik záleží na tom, aby měly oba přístroje stejný konektor. Starší nejčastěji EURO SCART (to je tento http://en.wikipedia.org/wiki/SCART ) dnes digitální HDMI tento http://cs.wikipedia.org/wiki/…finition_Multimedia_Interface s kvalitním bezeztrátovým přenosem. Jsou i další možnosti jako komponentní nebo kompozitní video. První je kvalitou totéž jako scart jen jinými konektory cinch viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Cinch (sada několika kusů) a druhý jmenovaný kvalitou nejhorší proto nebudu ani blíže upřesňovat. Existují i redukce pokud by oba přístroje neměli stejný konektor.
Je li tedy TV a STB propojen výše popsaným ext. propojením stačí najít na dálkáči tlačítko přepínání TV/EXTzdroj a už se můžete dívat na signály příjmané STBxem. A tímto jediným tlačítkem pak přepínat mezi příjmem z vestavěného TV tuneru DVB-T a nebo STBxu. Horší by bylo pro tu paní, pokud by to tlačítko na dálkáči nebylo (někdy je to schované v menu a své vlastní tlačítko to nemá).
A k objasnění dostupné programové nabídky:
V digitálním vysílání se na jedné frekvenci (dříve využité pro jeden analog.program) vysílá balíček programů 4-6. Říká se tomu MULTIPLEX (obdoba paketu u satelitu) a má vždy přiřazeno číslo, které odpovídá určité programové nabídce. Protože u nás v Kocourkově se slovo Multiplex použilo při pilotních projektech na zkušebním vysílání tak, aby se to nepletlo dnes se používá pro MULTIPLEX (zkráceně MUX) slovo Vysílací síť. Je to tedy totéž, oficiální a správné je to druhé a lidově v diskusích obvykle zkratka MUX.

Vysílací síť 1 (veřejnoprávní) ČT1,2,24,Sport a balíček rozhlasových stanic.
Vysílací síť 2 Nova , Prima , Barandov , Cinema , P.Cool
Vysílací síť 3 P.Love , P.Zoom , Očko , Šlágr , Active
Vysílací síť 4 Pohoda , Telka , HD Nova , Fanda , Smíchov , InzertTV
Pokud tedy se podaří zachytit jeden program z příslušného MUXu máte je tam všechny na dalších předvolbách televizoru. Oddělit to nelze, abyste zachytila jen některý a ostatní byly nedostupné. Každý MUX můžete v daném místě příjmat z jiného vysílače a tedy s jinou kvalitou a sílou signálu. Doporučuji se podívat třeba sem: http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/ . Dovíte se zde vše co potřebujete o digitálním příjmu a podle místa bydliště i ze kterých vysílačů k vám signál přichází a zda vůbec (mapy pokrytí) vše po kliknutí na příslušnou síť. Užitečná je i diskuse kde se třeba dovíte i zkušenosti jiných s příjmem ve vašem okolí, nebo sama zadáte dotaz.

Proto, že již máte nakoupeno, je asi zbytečné radit s anténou, ale přes to pár poznámek. Nejlépe je nakupovat ve specializované prodejně v blízkosti místa příjmu. Prodavač zná místní podmínky a poradí vám nejlépe. Např. o MUX4 se na pokojovou anténu zde ani nepokoušejte, mux1 chytnete na kousek drátu všude není obvykle třeba vyhledávat místo ani směrovat anténu mux 3 má zde opačnou polarizaci (otočit anténu o 90st.) atd.
A ještě něco. Pokud jak popisujete, bylo třeba měnit místo pro anténu pro příjem různých MUXů lze využít i několik antén. Třeba ta původní pro silný signál z jednoho nová pro příjem slabšího v jiném místě pokoje. Existuje krabička, které se říká slučovač a není drahá. A při případné koupi další aktivní pokojové bych z výše uvedené nabídky volil některou s polohovatelnými nebo ještě lépe od krabičky oddělitelnými anténami. Může být, že ve vašem místě příjmu má třeba jeden MUX vertikální a druhý horizontální polarizaci a tomu je třeba také nastavení antény přizpůsobit.
Dnes mají všechny nové TV digitální DVB-T tuner vestavěný (žádný STB tam není tam není),(některé TV mají tunerů i více krom staršího analogového, také DVB-C kabelový DVB-S satelitní) viz. manuál k televizi. Proto je zbytečné převádět signál SETTOPBOXem do analogu i když analog tuner TV mají také a možné to tedy je i když s určitou ztrátou kvality signálu a komfortu obsluhy (dva dálkáče).
Reakce na Vaše "původní settop box zapojit nešel ..."
Settopbox samozřejmě zapojit lze (pokud je na něho stará paní zvyklá a chtěla by ho používat) a to několika způsoby.
1. Propojit anténní výstup STB a vstup TV anténním kabelem. Zapnout již dříve naladěný STB s původní anténou. TV přepnout do analogového tuneru (bývá na to tlačítko na dálkáči) a ladit až naskočí obraz na STB nastaveného programu.
2. Přivést do externího vstupu TV videosignál ze STBsu. Možností je několik záleží na tom, aby měly oba přístroje stejný konektor. Starší nejčastěji EURO SCART (to je tento http://en.wikipedia.org/wiki/SCART ) dnes digitální HDMI tento http://cs.wikipedia.org/wiki/…finition_Multimedia_Interface s kvalitním bezeztrátovým přenosem. Jsou i další možnosti jako komponentní nebo kompozitní video. První je kvalitou totéž jako scart jen jinými konektory cinch viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Cinch (sada několika kusů) a druhý jmenovaný kvalitou nejhorší proto nebudu ani blíže upřesňovat. Existují i redukce pokud by oba přístroje neměli stejný konektor.
Je li tedy TV a STB propojen výše popsaným ext. propojením stačí najít na dálkáči tlačítko přepínání TV/EXTzdroj a už se můžete dívat na signály příjmané STBxem. A tímto jediným tlačítkem pak přepínat mezi příjmem z vestavěného TV tuneru DVB-T a nebo STBxu. Horší by bylo pro tu paní, pokud by to tlačítko na dálkáči nebylo (někdy je to schované v menu a své vlastní tlačítko to nemá).
A k objasnění dostupné programové nabídky:
V digitálním vysílání se na jedné frekvenci (dříve využité pro jeden analog.program) vysílá balíček programů 4-6. Říká se tomu MULTIPLEX (obdoba paketu u satelitu) a má vždy přiřazeno číslo, které odpovídá určité programové nabídce. Protože u nás v Kocourkově se slovo Multiplex použilo při pilotních projektech na zkušebním vysílání tak, aby se to nepletlo dnes se používá pro MULTIPLEX (zkráceně MUX) slovo Vysílací síť. Je to tedy totéž, oficiální a správné je to druhé a lidově v diskusích obvykle zkratka MUX.
Vysílací síť 1 (veřejnoprávní) ČT1,2,24,Sport a balíček rozhlasových stanic.
Vysílací síť 2 Nova , Prima , Barandov , Cinema , P.Cool
Vysílací síť 3 P.Love , P.Zoom , Očko , Šlágr , Active
Vysílací síť 4 Pohoda , Telka , HD Nova , Fanda , Smíchov , InzertTV
Pokud tedy se podaří zachytit jeden program z příslušného MUXu máte je tam všechny na dalších předvolbách televizoru. Oddělit to nelze, abyste zachytila jen některý a ostatní byly nedostupné. Každý MUX můžete v daném místě příjmat z jiného vysílače a tedy s jinou kvalitou a sílou signálu. Doporučuji se podívat třeba sem: http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/ . Dovíte se zde vše co potřebujete o digitálním příjmu a podle místa bydliště i ze kterých vysílačů k vám signál přichází a zda vůbec (mapy pokrytí) vše po kliknutí na příslušnou síť. Užitečná je i diskuse kde se třeba dovíte i zkušenosti jiných s příjmem ve vašem okolí, nebo sama zadáte dotaz.
Proto, že již máte nakoupeno, je asi zbytečné radit s anténou, ale přes to pár poznámek. Nejlépe je nakupovat ve specializované prodejně v blízkosti místa příjmu. Prodavač zná místní podmínky a poradí vám nejlépe. Např. o MUX4 se na pokojovou anténu zde ani nepokoušejte, mux1 chytnete na kousek drátu všude není obvykle třeba vyhledávat místo ani směrovat anténu mux 3 má zde opačnou polarizaci (otočit anténu o 90st.) atd.
A ještě něco. Pokud jak popisujete, bylo třeba měnit místo pro anténu pro příjem různých MUXů lze využít i několik antén. Třeba ta původní pro silný signál z jednoho nová pro příjem slabšího v jiném místě pokoje. Existuje krabička, které se říká slučovač a není drahá. A při případné koupi další aktivní pokojové bych z výše uvedené nabídky volil některou s polohovatelnými nebo ještě lépe od krabičky oddělitelnými anténami. Může být, že ve vašem místě příjmu má třeba jeden MUX vertikální a druhý horizontální polarizaci a tomu je třeba také nastavení antény přizpůsobit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: doskok55
Datum: 29.05.13 02:15

Omlouvám se, text jsem do předchozího příspěvku nakopíroval omylem 2x při snaze vytvořit dodatečně odstavce (nefunguje Enter)pro přehlednost a povedl se mi pravý opak.a v tomto fóru nelze dodatečně editovat. Alespoň jsem přes veškerou snahu nenašel zpusib. Děkuji za pochopení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.13 20:13
avatar

Nic ve zlým, ale tohleto je poradna, né kopírna...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.