Elektroinstalace zeď

Od: Datum: 24.03.13 15:09 odpovědí: 21 změna: 25.03.13 15:33

Dobrý den, povedu kabel: drážka ve zdi pro elektroinstalaci musí být na straně zdi kde je vypínač, světlo zásuvka?Nebo může být klidně na druhé straně zdi a k jednotlivým prvkům následně provrtám ( v daných místech vodorovnou díru tak by mi to vyhovovalo). Důvod, protože na oné zdi(straně) chci mít co nejmenší zápravy. Doufam že jsem to napsal srozumitelně, nejedná se o novostavbu atd. Můžu to tak připravit? Děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 24.03.13 15:13

Ano, je to možné řešení, jen doporučuji vedení nafotit (okótované, třeba vzdálenost od zdi, futer, podlahy, stropu) třeba pro pozdější věšení obrazu

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.03.13 15:33

Hop všechno řekl. Není co dodat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.03.13 15:59
Zlaté časy, když byly rozvody tahané dvojitou stáčenou šňůrou s textilní izolací vodičů, upevněnou na omítce na porcelánových izolátorech.
Tam se dal obraz pověsit bez problémů.

Datum: 24.03.13 16:31

Relativně nedávno jsem našel při vyklízení sklepa kolo téhle šňůry včetně pár izolátorků. Byl to zřejmě zbytek ze stavby z roku 1932. Pamatuju, že jsme to měli v kuchyni na futru od dveří, ale je to divné, protože jinak byla v tom baráku už "normální" instalace z hadrových drátů v trubkách (v některých bytech je stále funkční).

Od: patricko
Datum: 24.03.13 17:00

Děkuju za odpovědi, ještě prosím načtrtl jsem zhruba jak to bude z pohledu vypadat(sekat drážky).

Dráty bude tahat elektrikář, ale já se chci zeptat: Tam jak mám namalované ty" žluté kolečka" mám počítat že budou krabice a rovnou je vysekat? nebo to elektrikář spojí(rozpojí) přímo ve zdi bez krabic? aby mohl vest dráty.

Děkuji za odpovědi.

Datum: 24.03.13 17:00

ten obrázek

Datum: 24.03.13 17:07

Elektrikář se musí odněkud napojit. Nevím co tam máte či nemáte,ale pravděpodobně se napojí z nějaké stávající krabice. Potřebuje fázi,střední vodič a ochranný vodič.

Z této krabice půjde kabelem do vypínače a s té samé krabice půjde do jednoho světla a klemou do druhého světla.

Žádné díry na krabice nesekejte.

doplněno 24.03.13 17:09:

On si je přinejhorším vyvrtá vykružovákem.

Datum: 24.03.13 17:54

Ano napojí se z krabice, ale mě jde vlastně o to, jestli z té "vycházející"krabice povede zvlášt kabel do vypínače a zvlášt kabel do světel? V podstatě jestli v drážce povede jeden kabel nebo dva?tři? spojení klemou nevím co je . Krabice tedy sekat nebudu.

Doplním:muj obrázek jsem měl jako by na jeden kabel vedený u stropu a z toho by se připojily další jak mám nakresleno. Proto ty krabice. Ty mnou zamýšlené krabice vykružovat nebudu.

Děkuji

Datum: 24.03.13 17:57

Heterak to už vysvětlil. Jeden kabel půjde od krabice kde se připojíte do vypínače. Drhý půjde od vypínače k prvnímu světlu a třetí od prvního světla k druhému. Ve svislách drážkách tedy povedou dva kabely, ve vodorovných jeden...

doplněno 24.03.13 18:01:

... koukám, že na to upozornil i Magdon...

Ovšem jsou i jiné možnosti, třeba v případě že připojovací krabice je podstatně blíže světlům a na druhém konci místnosti než vypínač, asi bych ji použil a natáhl to jinak, levněji...

Datum: 24.03.13 17:41

Takhle to sice taky jde, ale dneska se to už nedělá. Ty žluté krabice nesekejte.

doplněno 24.03.13 17:43:

Jo, ale počítejte s tím, že Vám k vypínači i ke světlům povedou 2 kabely. Takže drážku trochu širší.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.03.13 17:42

Dnes je většinou preferováno zapojení bez odbočných krabic (pak je méně spojů), takže nemusíte dělat zbytečné díry...

Od: 111®
Datum: 24.03.13 17:57

tahá se to tak, že se to naspojkuje vše v krabici ve vypínači...

Datum: 24.03.13 19:01

já to pořád nějak nechápu zvlašt po tomto:
hop:...Ve svislách drážkách tedy povedou dva kabely, ve vodorovných jeden...

Přiložím tedy ještě jeden obrázek kde jsou cca delky drážek v mm. Kolik tedy budu potřebovat celkem metrů(mm) kabelu?

Datum: 24.03.13 19:49

Magdon: Doufám, že jste dobře zpeněžil. Sběratelé, nadšenci...

Datum: 24.03.13 19:54

PROČ je zdůrazněna "další místnost" - tam také něco povede, nebo je tam stávající kabel, který nás nezajímá?

Datum: 24.03.13 20:10

...zdůrazněna spíše pro představu, ale je pravda že jsem uvažoval i tak, že kdyby tam chtěl nekdy něco zřídit tak, že by nebylo od věci dovést tam kabel. Kdyby vedlo tak předpokládám, že by se musel asi zas zvlášt vyvést z dané krabice.

Kolik metrů tedy? myslím že to pak dokážu pochopit. Myslím bez úvahy že táhnu i do další místnosti.

Datum: 24.03.13 20:24

Pokud vynechám úvahu o přívodu do další místnosti, tak jsou dvě varianty:

- kabel od připojovací krabice k vypínači 13m, kabel od vypínače ke světlu 4,3m a kabel mezi světly 6,6m, bez rezervy na vývody, vše kabel CYKY(LO) 3x1,5J (tedy cca 24m, nasvorkování by bylo pod vypínačem))

- nebo vypínačový kabel CYKY(LO) 3x1.5O od vypínače k přípojné krabici 13m, kabel CYKY(LO) 3x1,5J mezi světly 6,6m a stejný kabel od pravého světla k přípojné krabici 3,3m (tedy cca 23m, nasvorkování by bylo v přípojné krabici)

Pokud by se však počítalo s vývodem do další místnosti, jednoznačně vítězí první varianta, tento přívod by byl vytažen z vypínače - v tomto případě by však ještě levněji vyšla varianta s Vámi původně nakreslenými propojovacími krabičkami...

Datum: 24.03.13 21:06

Děkuji pěkně jste to napsal, to chápu. ale napsal jste, právě předtím že vodorovně povede jeden kabel?šlo o překlep?

možnost 1:Přece když se potom jako by vracím od vypínače zpátky do levého světla tak povedu přece kabel v té samé drážce.stejně pak samotný propoj mezi dvěma světly.

Nakonec kdyby tam byly ty krabičky(nehledě na nevýhody) tak co bych ušetřil na kabelu... to by nešlo přece k těm 13m připojit jen těch 2x30cm to by pak byly ty světla furt pod proudem ne.

to už je pro mě laika si moc.

Datum: 25.03.13 09:01

"Přece když se potom jako by vracím od vypínače zpátky do levého světla tak povedu přece kabel v té samé drážce.stejně pak samotný propoj mezi dvěma světly"

My jsme nevěděli,že se chcete napojit z krabice,která je tak daleko umístěná od vypínače. V tomto případě tam půjdou ve vodorovné drážce opravdu 2 kabely.

"...to by nešlo přece k těm 13m připojit jen těch 2x30cm to by pak byly ty světla furt pod proudem ne."

Nechápu.Přívodní kabel jde do vypínače a tam je spínaná fáze. Když je vypínač vypnutý,tak jsou světla bez proudu.

Datum: 25.03.13 11:09

Heterak vysvětlil za mne, dík.

Ještě popíšu tu variantu s odbočnými krabicemi, možná bych ji v tomto případě i preferoval, dokreslil jsem ji do Vašeho obrázku.

Jen upřesňuji, že v tomto případě bude v každé drážce POUZE jeden kabel.

A navíc je možnost jen jiným zapojením v krabičkách a použítím spínače S5 (lustrový vypínač) rozsvěcet každé světlo zvlášť.

Datum: 25.03.13 15:33

Nepíšeš,jak vypadá strop.Já bych se pokusil,pokud je nad stropem přístup,provést instalaci nad stropem.Pokud je to panelák,dají se využít dutiny ve stropních panelech.Ušetříš si hodně sekání.Zůstane jen přívod k vypinači a na ten stačí dva dráty a vcelku malá drážka.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.