Šlo by to tak?

Od: Datum: 22.03.13 19:06 odpovědí: 11 změna: 23.03.13 08:43

Dobrý den. Chtěl bych zřídit zásuvku vyvedenou z krabice pod stropem z které vedou dráty k vypínači a světlu. Jiné zásuvka daleko krabice také. Rozvod V celém domě je v Al 2,5mm² TN-C. Do krabice vedou černé a hnědé vodiče . černý je fáze hnědý asi nulák. V jedné staré bagelitové svorce v krabici je však černý drát spojen s hnědým a sveden do vypínače. Nerozumím tomu podle měřáku v něm nic neteče.

-Je možné že fáze, bez proudu je odpojena někde v předchozí krabici? Samozřejmě do vypínače vede fáze z jiné svorky.

- v zásuvce bude zapojen plynový kotel příkon zhruba 180W. Tudíž 6A IJV který jistí ten obvod by neměl být problém. Z krabice bude nutné vyvést TN-S nebo stačí TN-C.

- podle informací by však měl být okruh světelný na který je napojena zásuvka mít proudový chránič. Je to nutné? přemýšlím o zásuvkovém. Vzhledem k tomu, že v celém domě není nikde proudový chránič třeba na koupeně. Je nutný v tomto případě?

Přiložím obrázek jak jsou dráty v krabici zapojeny.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 22.03.13 19:27
avatar

Podle mne je horní svorka příchozí a odchozí nulák ke světlu. Spodní svorka je příchozí fáze a odchozí fáze do vypínače. Prostřední svorka by měla být vypínaná fáze od vypínače do světla.

Kotel by měl jít prakticky napojit bez větších problémů, potíž bude možná s revizí, bývá nutná ke "spuštění" kotle a potvrzení záruky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rudda
Datum: 22.03.13 20:29

Řekl bych, že jste to odhadl dobře jen doplním že při zapnutí světla je proud i v prostřední svorce ( podle fázovky) při vypnutí ne.

A šlo by tedy odsud vyvést kabel k nové zásuvce? když by to bezpečně šlo, kabel by měl být třívodičový? Můžete prosím napsat jak by to pak mělo být zapojeno a jaké použít svorky místo těch starých(šestihraná, jako by na klíč cca17).

Datum: 22.03.13 19:27
avatar

Jednu zásuvku na světelný okruh připojit můžete. Ovšem hnědý nulák? To je divné. To vypadá, že je v té krabici nulák vůbec není a slouží jen k odbočení fáze na vypínač. Co se týká chrániče, ten by sice na zásuvku (zvlášť v koupelně) být měl, ale vyžaduje zcela jiné (třídrátové) rozvody. Pro podobné případy se dá sehnat zásuvka se zabudovaným chráničem.

doplněno 22.03.13 19:30:

Jo, to, co píše Hop je pravděpodobné. Ovšem toho, kdo to dělal, by měli pověsit za koule do průvanu *smich* .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rudda
Datum: 22.03.13 20:49

barvy jak jsou v tom nemohu sloužit tipuju že instalace je tak 30-40 let stará.Jen podle fázovky je černej(fáze).

Měl jsem na mysli spíše proudový chránič do zasuvky. Lze take použít ne? I když nevim zda je to potřeba vzhledem k celkovému stáří instalace. zasuvka s proudovým charáničem je přiliš drahá.

Od: hop®
Datum: 22.03.13 21:00
avatar

Vytáhněte dvojdrátem z krabičky, připojte na horní nulák a dolní fázi. Na druhý konec připojte zásuvku s vestavěným proudovým chráničem. Na revizi na kotel kvůli spuštění a záruce by to mělo být dostačující. Ale raději ještě zkonzultujte s konkrétním revizákem, který Vám tu revizi bude dělat...

doplněno 22.03.13 21:03:

Barevné značení mne nepřekvapilo, už mnohokrát jsem se s tím setkal...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rudda
Datum: 22.03.13 21:17

ABy jsme si rozuměli mohu použít tohle: http://elektromaterialy.cz/?p…chranic-do-zasuvky-30mA,-16A- cca 230Kč nebo musím přímo zásuvku s vestavěným chráničem ta je cca o 1200Kč dražší . Ten dvoudrát můžete také upřesnit pro pořadek:). Děkuji

Od: rudda
Datum: 22.03.13 21:22

Ještě doplním ty spojky původní by asi taky chtělo nahradit ne? Nejvodnější řešení?

Od: hop®
Datum: 22.03.13 21:49
avatar

Obávám se, že chránič do zásuvky neprojde revizí, revizák bude (celkem logicky) uvažovat, že ho pak (po revizi) vyndáte a použijete jinde či prodáte.

Dvoudrátem myslím kabel, s dvěma dráty, fáze a PEN (tedy sdružený ochranný PE a nulovací N).

Spojky, nevím co tam je, jestli "věneček" nebo "bokosvorky", každopádně bych volil řešení, které by minimalizovalo mechanickou manipulaci s původním hliníkem...

... a teď mne napadlo, kde bude kotel umístěn? Možná s tím proudovým chráničem uvažuji trošku zcestně a vůbec nebůde třeba...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rudda
Datum: 22.03.13 22:40

Tak kotel je v takové (docela vlhké) místnůstce. Svorka no jak bych to popsal:) jsou hnědé bagelitové, tvar válečku a fungují tak, že se otáčením(na kžde straně šestihran) přes závit k sobě přitahují uvnitř je kovové lože v kterém jsou vodiče po utažení nevyjedou. Tipuju hodně staré.

S tím revizákem by to neměl být problém pokud jde o úvahu že bych ho prodal a neměl jej tam.

Datum: 22.03.13 23:28

Ověřit vodiče podle pořádné vadasky a ne doutnavkou. Pokud budete tvrdit, že zásuvka je stávající, pak vyhovuje předpisům platným v době montáže a nikdo nemůže požadovat, aby byla přes chránič. Prostě tam byla, impedance a izolačí stav vyhovuje. Revize OK, konec diskuse. Navíc kotel přes chránič je blbost a většina revizáků to toleruje, pokud je opravdu pouze pro kotel a nebude se z ní tahat prodlužovačka někam ven..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.13 08:43
avatar

Těm svorkám se říká "bokosvorky" (správně BOCCO). Pro spojení více drátů z různých materiálů nic moc. Malé "Wago" svorky na hliník taky moc nejdou. Použil bych radši klasický věneček (pokud se Vám tam vejde). Ale při manipulaci s hliníkovými dráty maximální opatrnost, snadno se lámou, zvlášť když se Vám povede třeba i nepatrně drát naříznout při odstraňování izolace.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.