Elektronkový zesilovač

Od: Datum: 19.03.13 19:32 odpovědí: 15 změna: 20.03.13 07:25

Dobrý den, potřebuji nutně poradit. Do školy mám na zítra mít referát jak funguje elektronkový zesilovač. Nevím o něm, ale skoro nic a na netu jsem našel akorát jak postavit, schémata, a principy asi ve 2 větách . Prosím porad'tě. Stačilo by popis jak fuguje nejjednodušší elektronkový zesilovač který má triodu jako zesilovač..mocdíky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 19.03.13 19:33
avatar

A tranzistorový zesilovač chápeš? Trioda je funkčně obdoba tranzistoru, akorát k práci potřebuje žhavení...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janconevii
Datum: 19.03.13 19:38

takže funguje stejně akorát je rozdíl v tom že se žhaví anoda a katoda a mezi nima tam tečou ty elektrony a mřížka zesiluje?

Od: luke237
Datum: 19.03.13 19:53

Mrizka nejen ze nic nezesiluje, naopak je tam od toho, aby zeslabovala :)

Jak uz hop psal, trioda je elektronkova obdoba tranzistoru.

Pri vysvetlovani je nejlepsi vyjit z elektronkove diody. Zhavis jednu elektrodu, z ni se uvolnuji elektrony, ktere dopadaji na druhou elektrodu a tim se uzavira obvod. Protoze zhavis jen jednu elektrodu, tak proud (uvolnene elektrony) nemohou prichazet z druhe strany (elektrody) a proto to funguje jako klasicka polovodicova (PN) dioda (vede proud jen v jednom smeru).

Kdyz do takoveho elektronkove diody pridas do toku elektronu mezi elektrody kovovou mrizku (ve skutecnosti sit s velkymi oky), tak se prakticky nic nezmeni. Jakmile az na takovou mrizku privedes napeti, mrizka (sit) zachyti cast elektronu (cast proudu se uzavre pres mrizku). Modulaci napeti na mrizce pak muzes ovlivnovat velikost proudu, ktery proteka mezi puvodnimi elektrodami "diody". Mrizka se tak chova jako baze polovodicoveho tranzistoru.

Jak je z popisu videt, ukolem mrizky je ODVADET cast elektronu z puvodniho toku elektronu mezi elektrodami elektronky, tedy jako jsem psal uz na zacatku, mrizka nic nezesiluje, naopak omezeje (tok eletronu) a moduluje tak maximalni proud (tok elektronu), ktery by tekl mezi puvodnimi elektrodami.

Snad jsem to vysvetlil dostatecne jasne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elektronka
Datum: 19.03.13 20:30
Dovolil bych si upřesnit.
1) Mřížka má tvar spirály a ne jako síť s velkými oky.
2) Na řídící mřížku se přivádí záporné napětí a elektrony nezachytává. „…ukolem mrizky je ODVADET cast elektronu z puvodniho toku elektronu…“ je nesmysl.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 19.03.13 22:16
Koukam na Wikipedii a maji to tam popsane tak, jak pises ty ("mrizka" je spirala a v typickem pracovnim zapojeni ma jen zaporne napeti, ktere odpuzuje elektrony uvolnovane ze zhavene katody). Zase jsem se dnes neco noveho dozvedel.
Zajemcum doporucuji si na Wipedii precist ceske a anglicke clanky o elektronkach a triodach. Je to tam pekne vysvetlene.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 19.03.13 22:24
…ukolem mrizky je ODVADET cast elektronu z puvodniho toku elektronu…“ je nesmysl.

Ano, pomotal jsem to. Sice se to tak da take pouzit, ale neni to hlavni zpusob pouziti.
index a ... anoda (zachytna elektroda)
index g ... grid (mrizka)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 19.03.13 22:42

Graf je to hezkej. Ale zapomněl jsi tazateli vysvětlit, že to co je pro něj zajímavé pro činnost elektronky jako zesilovače, je ta levá část grafu -Ug. protože tady je část křivky přímá a určuje S, neboli zesílení té elektronky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 20.03.13 00:49
Ten graf je prevzaty z clanku "" na Wikipedii.
Od: hop®
Datum: 19.03.13 19:58
avatar

Hele, už jsem pár let po průmce, ale asi tak... Mřížka je řídící (báze tranzistoru), která řídí tok elektronů. Žhavení je podmínka, aby byly elektrony z elektrody emitovány...

doplněno 19.03.13 19:59:

Luke, dík za upřesnění!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 19.03.13 20:17

Pochopeni tranzistoru a podobnych soucastek (jako treba teto triody), jsou klicove pro pochopeni elektroniky. Bohuzel se tomu nevenuje dostatecna pozornost ani pri vyukach na strednich prumyslovkach, ani na vysokych skolach. :( Strasne procento jejich absolventu nevi, jak presne funguji (tedy jak navrhovat obvody kolem nich, aby fungovaly, tak, jak maji) a nechapou, jak mohou zesilovat :( *zed*

Chyba z velke casti spociva v tom, ze lide si je zapamatuji jako "zesilovace", coz neni spravne. Spise bych je nazval "modulatory vykonu" nebo "omezovace vykonu". Soucastky samy o sobe nic nezesiluji, jen v zavislosti na svem vstupu moduluji (upravuji) maximalni vykon, ktery uz je k nim pripojen.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 19.03.13 19:51

To dáš sám. Hledej vyhledávačem hesla: funkce elektronky, strmost triody, ostatní je podobné jako tranzistor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.13 20:59
avatar

Když jsem začínal s elektronikou,ještě tranzistory neexistovaly.Museli jsme vysvětlovat činnost dody pouze jako funkci elektrické lampy.Z toho pak odvodit činnost triody.Elektronka dioda je baňka ,kde ve vakuu prochází elektrický proud z anody ka katodě.Pokud přejdeme ke triodě,je to skleněná baňka kde ve vaku prochází elektrický proud od anody ke katodě a mezi nimi je mřížka,která tento proud ovlivňuje tak,že záporné napětí na mřížce proud zvětšuje a kladné zmenšuje.Tím se z ní stává zesilovač.Snad jsem to napsal správně.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 19.03.13 21:12
Asi si to budete muset vyrikat s uzivatelem "elektronka", protoze ten o par prispevku vyse pise, ze mrizka zadne elektrony neodvadi, protoze se na ni privadi jen zaporne napeti.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 07:25
avatar

Nepoplet jste trochu ty polarity?

Ze žhavené záporné KATODY vyletují elektrony, které jsou vzápětí přitahovány kladnou ANODOU. Mezi těmito elektrodami je umístěna záporná MŘÍŽKA. Čím je mřížka zápornější, tím méně elektronů propustí k anodě a vrací je zpět na katodu, tím menší proud protéká mezi katodou a anodou. V případě kladného napětí mřížky by naopak podporovala tok elektronů z katody na anodu a elektronka by to dlouho nevydržela.

doplněno 20.03.13 07:35:

Mřížka v běžném zapojení musí být záporná proti katodě. (řekněme anoda + 250 V, katoda 0 V, mřížka -1,5V). Pokud s záporné předpětí mřížky mění (řekněme mezi -1,2 V a -1,8 V) mění se ve stejné frekvenci proud mezi katodou a anodou. Na odporu v obvodu anody pak vzniká úbytek napětí, úměrný k předpětí mřížky, ale mnohem větší. Takže lze říci, že trioda je zesilovač napětí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.13 22:01
avatar

ale ten princip elektronkového zesilovače se opravdu dá popsat dvěma větami.

Malá změna napětí na mřížce vyvolá velkou změnu vodivosti mezi anodou a katodou.

Trioda je zapojená jako proměnný odpor v odporovém děliči napětí.

Rozumíš jak funguje pasivní odporový dělič napětí? Tento dělič funguje úplně stejně, jen dolní odpor proti zemi není konstantní, ale proměnný.

Takový je princip triody v elektronkovém zesilovači. :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.