Oprava pračky- je to vůbec rentabilní? (Brno)

Od: Datum: 12.03.13 00:40 odpovědí: 8 změna: 12.03.13 11:33

Dobrý den,

mám pračku, která přestala prát, resp. přestal se točit buben (ale rukou jím normálně pohnout jde) a strašně hučí (přišli na mě kvůli tomu i sousedi). Projela jsem jí čističem i octem, protože jsem si myslela, že to dělá vodní kamen, ale beze změny.

Pračka je to relativně stará, ale nebyla příliš používaná. Má cenu nechávat takovou pračku opravit, nebo je lepší pořídit rovnou novou (avšak nejlevnější model (vyšší třída té, co mám), který se nám vejde do koupelny stojí 7000,- a to není vůbec levná záležitost).

Další věcí je, že bydlím v Brně, kde je extrémně tvrdá voda. Jste tu někdo z oblasti s tvrdou vodou? Jak dlouho vám v takovém případě pračka vydržela (nejsem si jistá, ale mám za to, že tvrdá voda značně snížila životnost pračky - a to přitom používám změkčovače vody!)?

A ještě jeden dotaz - kolik zhruba zaplatím za opravu (příp. nemáte někdo tip na dobrého a levného opraváře z Brna)? Pračku nemůžu nikam vozit, takže bych potřebovala, aby přišel k nám a určil stav pračky - kolik za to zhruba zaplatím? Chci vědět, jestli má vůbec cenu si zvát opraváře, když tuším, že mi řekne, že ta pračka je stejně na odpis?

Předem děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.13 00:51

Co se týče opraváře, zkuste si zadat poptávku na AAApoptávka.cz. Popište závadu, opraváři se Vám ozvou a udají předběžnou cenu. Podle toho zjistíte, zda se Vám to vyplatí opravit či koupit pračku novou.

Každopádně ale pokud máte starší pračku, tak nová bude mít lepší energetickou třídu, a tudíž ušetříte zase na elektřině.

Ohodnoceno: 0x

Od: ben®
Datum: 12.03.13 01:00

Dobrý den, pokud se neotáčí buben, ale jde s ním pohnout rukou, tak by to asi nemělo být zanešené.

Spíš bych řekl, že praskl klínový řemen, kterým je buben poháněn od motoru. Někdo šikovný by se na to měl podívat - pak je to oprava levná. Jinak, pračky se nikam do servisu nevozí, ale opravář přijde do bytu. Zkuste si zavolat do nejbližšího servisu nebo najít opraváře přes internet a popište vadu. Pokud je pračka jinak funkční, tak by se to asi vyplatilo - pokud opravář bude slušný, bude opravovat a ne jen radit nákup nové pračky. Zdravím!

doplněno 12.03.13 01:06:

Ještě by možná mohl být zanešený filtr u vypouštěcího čerpadla - mohlo by hučet a možná je blokováno otáčení bubnu elektronikou. Filtr se dá vyčistit podle návodu k pračce.

Od: bmbx®
Datum: 12.03.13 07:37
Pračka není zrovna spotrebič, kde by nový model žral nějak podstatně méně energie. Jak bylo zmíněno může se jednat o prasklý řemen, nebo taky špatný rozběhový kondenzátor, obojí je prkotina, která se rozhodně vyplatí, zvlášť když pračka nemá moc naběháno.

Datum: 12.03.13 08:40

Ať volám opraváře na cokoli, vždy předem odhadne, kolik asi bude oprava stát. Někdy už po telefonu, když sdělím značku a popíšu problém. Někdy až doma po nahlédnutí do opravovaného, ale do zásadní opravy se nepustí, dokud cenu neodsouhlasím.

Případný výjezd v Brně do bytu a prohlédnutí si nefukční pračky by neměl být nějak strašně drahý.

Zaujala mě poznámka o extrémě tvrdé vodě v Brně. Brno přece bere vodu z Víru. Rozhodně západní část Brna je na Vír napojena. Když jsem se odborníka na vodu ptala na tvrdost vírské vody, dozvěděla jsem se, že je spíše měkká.

Datum: 12.03.13 08:45

k tomu hučení, nejspíš budou KO ložiska.. to je pak rachot přes celý barák... nás vyměna stála přes 1000kč. a moc dlouho to nevydrželo.. podruhe to otec menil sám a stejně zanedlouho vytekla tak jsme pořidili novou a o té ani nevíme že pere...

Od: duke*
Datum: 12.03.13 09:04

Mohu potvrdit, že v Brně je tvrdá voda. Ale na druhou stranu, nedávno jsme vyhodili ještě funkční, ale morálně zastaralou Tatramatku z roku 1994 (takže měla hezkých skoro 20 let). Pravdou je, že v Brně sloužila asi 12 let, zbytek jinde, kde není voda tak tvrdá a pralo se tam v ní málo. Pračka spíše začínala mít mech. problémy (gufera, vrzání).

Z počátku jsme používali Calgon a podobné nesmysly, pak už ne. Jednou jsem pračku vyvařil na max. (90st) vodou s kys. citronovou.

Když jsem ji dával pryč, rozmontoval jsem ji. Buben byl krásný, topné tělěso bylo pokryté vodním kamenem, ale rozhodně nic tragického, ne jak v těch reklamách. Myslím, že v těch reklamách dost přehánějí. Nicméně, není na škodu nějaký změkčovač používat, nebo ji občas vyvařit jako konvici. Dnešní lepší prací prášky mají změkčovač tuším už sobě.

Od: ladaadal*
Datum: 12.03.13 09:11

V reklamě přehánějí vždycky. Specielně na Calgonit šla i reklama, jak je obalené kamenem ložisko, což je kravina, protože když už by se tam voda dostala, tak než se tam něco usadí, ložisko odejde. Proto ji nakonec stáhli. Jinak přidávat cokoli podobného je blbost. Náklady sečteno podtrženo - vydrží stejně, jako když to nepoužíváš a pak si koupíš novou pračku. Potvrdí každý zkušený opravář praček (pokud není placen reklamní společností).

Od: bmbx®
Datum: 12.03.13 11:33
Honzas1:
Buben se pokud vím netočí, tak že ložiska to nebudou.
Prací prášek už z principu musí změkčovat vodu, jinak by nefungoval, takže používání nějakých přídavných nesmyslných přípravků je jen tahání peněz z lidí. Problém s tvrdostí může nastat jen u vlastní vody ze studny.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.