Fyzika laboratorni prace

Od: Datum: 06.05.13 19:29 odpovědí: 9 změna: 06.05.13 20:45

Nic vas prosim zitra pisu laborky z fyziky. A budeme delat mereni napeti, odporu a el. Proudu. Pomoci voltmetru a ampermetru. Jak se to zapojuje? Prosiiim. Dycky máme zdroj, žárovku a ten voltmetr nebo ampermetr! Specha to. Dekuju moc!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.05.13 19:48
avatar

Ampérmetr do série - to znamená, že obvod ve vhodném místě rozpojíš a do té mezery připojíš ampérmetr.

Voltmetr paralelně - to znamená že ho připojíš rovnou na svorky zdroje (spotřebiče, žárovky atd.)

Někdo třeba pošle obrázky, ale mě se nechce *frajer*

doplněno 06.05.13 19:52:

jamk: no tak když třeba zapojí ten ampérmetr jednoduše na svorky zdroje, tak ten ampérmetr nejspíš bude pak muset zaplatit :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.05.13 20:01
avatar

Já ten obrázek udělám, za chvíli to bude.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jamk
Datum: 06.05.13 19:50

Jednoduše. Voltmetr i A metr na sobě má dva kolíky zdířky na které to připojiš a budeš měřit. Je to jednoduchý, prostě uděláš okruh zapojíš z baterie + a - na žárovku to je jedno jak a na metr musíš zapojit + na+ a -na- tam je to důležitý a bývá to označený.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: terezavystejnov
Datum: 06.05.13 19:53

mám baterku(zdroj) a 3 dráty .. jeden drát daám ze zdroje na žárovku... druhej drát dam ze žárovky na voltmetr a třetí z voltmetru na zdroj?
a takhle se měří i el. proud akorát s A.metrem? děkuju

Od: mowla*
Datum: 06.05.13 20:01

Jestli obvod zapojíš tak, jak ´nyní´ popisuješ, pravděpodobně voltmetrem naměříš téměř takové napětí, jaké má zdroj.

Na druhou stranu, pokud ampérmetr připojíš - jak už psal Jethro, na svorky zdroje, zakouří se z něj.

Nehledej tady ´rychlokurz´, ale přečti si vše, co vám k tomuto cvičení učitel řekl - a pak se, případně, zeptej na podrobnosti, kterým neporozumíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 20:18
avatar

Takhle by to vypadalo, když by byl v obvodu ampérmetr i voltmetr zároveň ;)

doplněno 06.05.13 20:31:

praivo: Tak z tohohle, abych se přiznal, moc moudrý nejsem. Na druhou stranu, je to takové reálnější, jak by to mohlo vypadat v praxi ;)

Vlastně i já jsem udělal chybu. Zapomněl jsem označit póly + a - u ampérmetru i voltmetru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 20:26
avatar

Předběhl jsi mne, ale i tak to sem dám:

Obvod v činnosti:

doplněno 06.05.13 20:43:

Omlouvám se za neoznačené měřáky. Vlevo je samozřejmě A-metr a vpravo V-metr.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 06.05.13 20:45

Měřicí přístroje jsou buď ručkové nebo digitální. Ručkové jsou velmi citlivé na správnou polaritu. Kdyby byl přístroj zapojený obráceně, ručička by chtěla zpátky ještě za nulu a mohla by se zlomit a přístroj zničit. U digitálních přístrojů bývá automaticky polarita označená na displeji, kladná se neoznačuje, u záporné se na displeji ukáže znaménko -.

Rozsahy: Ručkové přístroje mají přepínač rozsahů, začíná se vždy od nejvyššího rozsahu a postupně se přepíná na nižší tak, aby ručka ukazovala nějakou dobře čitelnou hodnotu. Pokud by byl rozsah nižší než měřené napětí nebo proudu, ručička by šla ještě víc než na maximum, říká se že jde "za roh" a opět by se mohla ručička ulomit, ohnout, a hlavně by mohl shořet bočník ampérmetru uvnitř měřicího přístroje.

Digitální měřicí přístroje jsou dvojí: jedny mají také přepínač rozsahů a nastavuje se tak, aby na displeji byla čitelné hodnota, při nižším rozsahu se displej přeplní a hodnotu neukazuje. Druhý typ má automatické nastavování rozsahů.

U univerzálních digitálních měřicích přístrojů, tak zvaným digitálních multimetrů - DMM je v jednom přístroji víc funkcí: měření napětí, proudu, odporu, zkoušení diod a případně i další funkce. A také mají rozsahy pro měření stejnosměrných = i střídavých ~ napětí a proudů. Mívají pouze dvě svorky:- jednu společnou (+) pro měření napětí, odporů a u některých typů i proudů (některé typy mají zdířky pro měření proudů zvlášť) označenou například U, R a druhou společnou COM (common=společný), obvykle mínus (-).

Zapojení obvodu: nejdříve se zapojuje proudový okruh a teprve potom se připojí voltmetr. Takže jeden kablík vede od + zdroje k + ampérmetru, proud projde ampérmetrem a pak z - zdířky (COM) jde na měřenou žárovku nebo rezistor a pak z druhého vývodu žárovky nebo rezistoru zpět na - pól zdroje. Tím je uzavřený proudový okruh. A nyní se připojí voltmetr přímo na měřený předmět, tedy + zdířkou na tu stranu žárovky, kam do ní teče proud z ampérmetru a - zdířkou (COM) na tu stranu žárovky, která je připojená k zápornému - pólu zdroje.

Před připojením ke zdroji obvykle učitel(ka) zkontroluje celé zapojení , polaritu zdroje, přepnutí rozsahů přístrojů a pak dá svolení k připojení zdroje (baterie) a tím ručí, že obvod máte správně zapojený a nic se nepokazí.

Píšeme naměřené hodnoty: U= [V] a I = [mA]. Pro výpočet odporu se proud v mA převede na ampéry, výsledný odpor je v ohmech. Nezapomeňte také napsat co bylo měřeno, tedy měřený předmět. Například miniaturní žárovka 3,5V/0,3 A se závitem, výrobce neuveden.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.