Výroba předzesilovače a koncového zesilovače

Od: Datum: 03.03.13 17:06 odpovědí: 11 změna: 05.03.13 00:37

Dobrý den, jsem studentem elektrotechnické a proto bych si vytvořit vlastní předzesilovač a koncový zesilovač.Mám přístup v vytvoření vlastního tištěného spoje a běžným součástkám a ty dražší bych zakoupil na internetu.Mám zájem o vytvoření tohoto předzesilovače: http://pandatron.cz/?620&korekcni_stereo_zesilovac_hifi_2 a to tomuto předzesilovači bych si vytvořil ještě koncový zesilovač např. 2x10W , 2x20W nebo 50W.Rád se nechám poradit jaký by byl odeální k tomuto předzesilovači.A předem děkuji za vaše rady a tipy.Dalším problémem je symetrické napájení jelikož já takový zdroj nemám tak i ten ybch si musel vyrobit, ale nevím zda bych to zvládl.Vím že je snadné si vše zakoupit jako stavebnici a tu si pouze napájet, ale jako budoucí mechanik elektrotechnik bych si to chtěl vytvořit celé sám, proto děkuji za Vaše pochopení mé prosby.Předem děkuji za odpovědi přeji příjemný den.Martin6 na shledanou.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.13 18:13
avatar

korekční předzesilovač byl potřeba speciálně pro magnetodynamickou přenosku pro gramofon.Nemyslíš spíše korekce a zesílení a pak koncový zesilovač?Pro většinu zařízení speciální předzesilovač nepotřebuješ.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fokker*
Datum: 03.03.13 18:21

Toto je můj inzerát omlouvám se před tím jsem ještě nebyl zaregistrován Ano myslel jsem korekce a koncový zesilovač a pokud je ten co jsem posílal v prvním dotazu špatný tak ho vyrábět nebudu ale poku by jste měl nějaký tip rád ho přijmu Jak na korekce které se dají vyrobit tak na ten zesilovač

Datum: 03.03.13 20:12
avatar

Mno. . . jak rozmotat klubko problému?

Aby nf soustava fungovala optimálně, je přece jen potřeba splnit určité požadavky. Cestu signálu můžeme pomyslně rozdělit na několik částí: zdroj signálu, předzesilovač, výkonový (koncový) zesilovač a měnič (reproduktor). Vstupní a výstupní úrovně signálu těchto částí zpravidla udávají hodnotu platnou pro plné vybuzení (max. signál pro určitou úroveň zkreslení).

Zdroj signálu má tedy dané výstupní napětí a impedanci výstupu, tomu by měl odpovídat i vstup předzesilovače - úroveň vstupního napětí by měla být shodná (podobná) a impedance může být také shodná, většinou ale bývá větší (menší ovlivnění zdroje - předchozího stupně). Předzesilovačem provádíme kmitočtovou korekci a regulaci zesílení, na jeho výstupu je pak opět daná určitá úroveň signálu a impedance, kterým by měl odpovídat opět vstup výkonového zesilovače podle prve uvedeného pravidla. I na výstupu výkonového zesilovače je situace podobná, zpravidla se ale uvádí místo napěťové úrovně hodnota ve Wattech. Tedy přibližně výstupní výkon zesilovače = udávaný příkon reproduktoru. Uvedená pravidla nemusí ale přesně platit vždy a všude.

Tvůj předzesilovač je určený pro zdroj signálu, kterému se říká "linka", je to normalizovaná úroveň (1V) a je vlastně spíš zeslabovač (zesílení 0 až -..dB), některé zdroje signálu mají výstupní úroveň nižší - pro takové se příliš nehodí. Uvedená výstupní impedance 20Ω je zřejmě chybná, když je ve schematu ve výstupu rezistor 330Ω.

Z použití operačních zesilovačů v signálové cestě naskakuje hifistům husí kůže *smich*, jinak je ale zapojení jednoduché a mělo by bez závad fungovat (pro jistotu porovnat součástky s datasheetem LM1036N, není-li v návrhu chyba).

doplněno 03.03.13 20:21:

1. - Těch 330Ω samozřejmě běžně vyhoví, většinou má "konec" impedanci vyšší.

2. - zesílení: -75 až 0 dB

doplněno 04.03.13 01:14:

Tak ještě přidám ten "konec".

1. TDA2005, vcelku jednoduché zapojení ( http://adamsousek.blog.cz/0807/stereo-nf-zesilovac-2x6-5-10w) jen zaměnit R3 a R5 za hodnotu 220Ω (je to "nástřel zkusmo" ale mělo by to být správně pro vstupní citlivost 1V)

Výhody: stereo, jednoduché zapojení, dostupný obvod, podobné napájení jako má předzesilovač (pro něj filtrovat přes RC člen)

Plošný spoj: ( http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Vykonovy%20zesilovac%202x10w.htm) - RM35 vynechat

2. Jiný návrh výkonového zesilovače: ( http://www.sly-tri-opice.estranky.cz/clanky/elektronika/zesilovac.html) - na vstup nutno zařadit dělič 1:5, bez něj* lze provozovat předzesilovač také, nejde ale vybudit naplno - více se projeví jeho šum (možná nebude poznat) a bude stačit 200mV na jeho vstupu pro plný výkon na konci.

* - stejný účinek má použití 120Ω místo 220Ω (R3,R5) u TDA2005

doplněno 04.03.13 01:25:

Schema 2 - oprava kresby, popis v diskusi.

doplněno 04.03.13 14:06:

Jinak ještě k původnímu odkazu uvedenému v otázce (předzesilovač) - citlivost vstupů se dá samozřejmě v případě potřeby zvýšit. Jde to zapojením děliče do propojení výstupu TL072 a invertujícího vstupu (na kostru). Zapojení je standardní a jsou ho plné učebnice.

Hodně zdaru při pokusech.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fokker*
Datum: 03.03.13 22:10

Ano moc Vám děkuji za jasný a stručný popis mého problému Jen jestli jsem z toho všechno vyšel moudře.Takže tento můj předzesilovač je tak ve střední třídě kvality pokuď tomu dobře rozumím.Ještě na doplnění mého předchozího dotazu.Tento předzesilovač byl pouze návrh který jse si myslel že je dobrý a sestavitelný v mých možnostech, ale pokud by zde někdo měl tip na jakýkoliv jiný a třeba i lepší předzesilovač ( korekce ) na úpravu zvuku a potom ještě koncový ( výkonový ) zesilovač který by k tomu pasoval a hlavně jak říkám byl v mých možnostech ho postavit ku příkladu jako ten co jsem posílal já tak to velmi rád přijmu a případně i postavím Ale i tak děkuji za dosavadní informace

Datum: 04.03.13 14:36
avatar

Jak vidím,tak se teď jmenuješ Fokker.Můj návrh spočívá v tom,abys neměl tři různé bedničky a tudíž tři různé zdroje.Každé NF zařízení musí být něčím napájeno.Na WEBu je řada různých stavebnic,ale každý díl,tedy předzesilovač,korekce a výkonový zesilovač měl by mít určité parametry a hlavně jeden zdroj napájení.Ten je vcelku jednoduchý ale musí splňovat požadavky jednotlivých součástí zesilovače,tedy ať integrovaného,nebo z diskrétních prvků.Pokud se do toho pustíš a dokončíš dílo,bude to jako maturita.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fokker*
Datum: 04.03.13 15:51

Ano tento fakt jsem přehlédl když jsem dostal nápad o sestrojení vlastní " hudební aparatury " jeden zdroj aby vyhovoval všem je jistě nejlepší řešení.I když to popisujete že by to bylo " jako maturita " tak i přesto se do toho hodlám pustit jen bych potřeboval poradit se správným výběrem těch dílů.Např. na jaké parametry nesmím zapomenout abych je mohl dát k sobě.Nežádám vás aby jste mi nalinkoval co mám dělat a jako stroj to udělám, ale jen poradit na co si dávat pozor při výběru, aby ta práce nepřišla v niveč.Váš kolega Ferda60 mi také poradil a řekl bych překrásně a stručně a dokonce i jak osadit součástky taka by vyhovovaly jen bych si to potřeboval utříbit.Mám ted od každého trochu jako něco od toho zdroje že musím mít jeden pro všechny potom mám ten zesilovač právě od " Ferdy60 " http://adamsousek.blog.cz/080…stereo-nf-zesilovac-2x6-5-10w a jak již napsal když prohodím ten odpor R3 a R5 dostanu shodnou citlivost jako ten předzesilovač který jsem chtěl stavět http://pandatron.cz/?620&korekcni_stereo_zesilovac_hifi_2 a pokud to tak je tak bych se měl vejít i napájecím rozsahu u obou kole 12V.Moc se omlouvám zda Vám připadám jako nechápavý a pokud i takový opravdu jsem tak ale mám kuráž se do toho pustit takže proto vás prosím o další rady.Děkuji Fokker

Datum: 04.03.13 17:27
avatar

Především je rozhodující napájecí napětí celého audiosystému.Je důležité pro využití výkonu zesilovače.Proto u bytových zařízení se používá obvyklý zdroj o parametrech - 35 - 50 V a výkonu kolem 100W.U zařízení ozvučovacích spíše napětí do 100V a 250 - 400W.

Napájecí zdroj dává možnost využít pro hudební výkon celý rozkmit napájecího napětí bez limitace,která způsobuje zkreslení.

Jako ideální pro amaterskou stavbu vidím stále tento prastarý zesilovač.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.13 17:29
avatar

Druhý díl:

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fokker*
Datum: 04.03.13 22:27

Opět děkuji za další informace a nechci vypadat nevděčně, ale přeci jen tento zesilovač ač je opravdu dobrý mám s ním vlastní zkušenosti pracoval jsem s takovýmto u nás na dílnách, ale jsem si jistý z nespočené řady zesilovačů které se dají vyrobit by byl jiný " novější " moižná lepší variantou.Pokud se mohu zeptat co by jste říkal přímo na to sestavit do " v budoucnu "jedné krabičky ten http://pandatron.cz/?620&korekcni_stereo_zesilovac_hifi_2 a k tomu jako koncový stupeň ten http://adamsousek.blog.cz/080…stereo-nf-zesilovac-2x6-5-10w pokud to nebude moc slabé.S jistými úpravami by to mohlo pro běžné možná někdy hlasitější poslouchání hudby pro domácnost stačit?

Datum: 05.03.13 00:37
avatar

Tak se ještě vrátím. Transiwatt je ověřené zapojení a s trochou nostalgie by se dal i dnes stavět, potíž je ale v tom, že ne všechny součástky se dnes seženou ve stejném provedení (hlavně potenciometry). Koncový stupeň má, zdá se, dokonce ještě jeden tranzistor germaniový (4NU74?), náhrada křemíkem je ale snadná.

Když nic jiného, dá se v Transiwattu alespoň vysledovat, jak je napájení vedeno na jednotlivé stupně - hned za usměrňovačem je napájen koncový stupeň a pak se pokračuje na předchozí stupně přes filtrační RC členy. V našem zapojení s IO ale podobný princip možná ani nebude třeba, nebo by se napětí pro předzesilovač mohlo získávat stabilizátorem (78xx), není drahý.

Sestava z modernější dílů, kterou jsme spáchali výše, je jednodošší obvodově a nemusí se nastavovat ani nikde pracovní body, kromě zmíněné záměny rezistorů v konc. stupni. Jen dát pozor na zapojení a popřípadě upravit propojení vodičů kostry (země). Pravda, "hifista" by nad tím asi ohrnul nos, ale nemyslím že by se to nedalo poslouchat.

Úprava vstupu předzesilovače pro zvětšení citlivosti - zaměnit sledovač napětí za neinvertující zesilovač:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Zapojen%C3%AD_s_opera%C4%8Dn%C3%ADm_zesilova%C4%8Dem

Jinak ten vstupní obvod TL072, jak jsem prve četl, má prý celkem dobrý zvuk. Hlavně aby v zapojení nebyl nějaký skrytý kiks, ono se to vadami nebo slabými místy v zapojeních jenom hemží, kupodivu i v některých prodávaných stavebnicích:

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10018

samozápalné zapojení. . . *smich*. . .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.