Ochrana proti zkratu, probíjení

Od: Datum: 02.03.13 19:24 odpovědí: 7 změna: 02.03.13 22:29

Dobrý den,

měl bych následující dotaz. Mám doma vodní želvu a vzhledem k tomu, že je to zvířátko náročnější na vybavení terária, tak pořád vymýšlím co všechno bych ji vylepšil. Vzhledem k tomu, že ji ohřívá vodu topítko a vodu filtruje velký filtr chtěl bych nějak její život ochránít před tím, že by došlo v elektro instalaci k nějaké události. Otázka je jednoduchá. Existuje nějaké zařízení, které by se strčilo do zásuvky a v případě zkratu, probíjení by došlo k odpojení zařízení, aby se želvě nic nestalo?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 02.03.13 19:47

Proudový chránič, odpojí spotřebič při úniku elektrického proudu někam jinam, než kudy proud správně procházet. Ovšem tyto chrániče bývají dimezovány na ochranu lidského zdraví a života, tomu odpovídá maximální doba vypnutí i maximální vypínací chybový proud (30mA většinou).

Ale vůbec netuším, jestli jsou želvičky na působení elektrického proudu citlivější než lidé nebo naopak více odolné...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.03.13 19:48

jsou i citlivější chrániče...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.03.13 20:20

Chránit topítko (pokud není skleněné, ale kovové) a externí filtr mi přijde zbytečné, tohle nejsou laciné čínské výrobky. Ochranu potřebuje spíš světlo, objímka pod květináčem už představuje ve vlhkém prostředí určité riziko.

Od: bmbx®
Datum: 02.03.13 20:24

Docela rád bych od někoho chtěl vysvětlit, jak bude pracovat v teráriu proudový chránič? Kam bude unikat případný nebezpečný proud? Myslím, že proudový chránič je pro takové použití zcela nepoužitelný ;)

Od: hm®
Datum: 02.03.13 20:29

Nevím, jestli by zde proudový chránič pomohl. On ten proud by asi nešel do země nebo někam jinam pryč, ale jen by proběhl z přívodního drátu vodou do druhého drátu, takže chránič by nic nepoznal. Možná dát kolem filtru jakousi drátěnou kouli. Jednak by želva nemohla blízko (a čím je dál, tím je bezpečněji) a jednak by případný unikající proud byl "zkratován" tou koulí, takže by se mimo ni dostal minimálně. Ale zas je otázka, jestli by zdraví želvy nevadil ten kov ve vodě.

Od: palec
Datum: 02.03.13 22:17

At to jeste upresnim, bydlim ve starem RD, kde je jeste stara elektroinstalace, takze proudovy chranic by mi asi nefungoval :( Aspon podle toho co jsem zatim nastatudoval. Tim velkym filtrem jsem mel na mysli velky externi filtr od ATMANa. Vim ze to asi zbytecne resim, ale chci aby byla v bezpeci, kdyz vidim kolik topitek (sklenenych) jsem jiz za cca. 15 let vymenil, pac nevydrzeli ani 2 roky, pac donich natekla postupem casu voda (vlhkost). Prave proto jsem premyslel nad tim, zda neni nejake reseni ala proudovy chranic ...

Od: hop®
Datum: 02.03.13 22:29

Myslím, že to s tou opatrností trošku přeháníte, topítka většinou mívají dvoudrátový přívod, to byste musel ještě uzemnit vodu v akvárku, aby ten chránič fungoval. Věřím, že se o želvičky bojíte, ale nic se nemá přehánět...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.