Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, vlastním polovinu pozemku, jsem zapsaná v katastru, ale žádné jiné papíry k tomu nemám (expřítel se odstěhoval v mé nepřítomnosti a žádné doklady už od něj neuvidím..) Na pozemku mi nedovolí absolutně nic, ani ho prodat. Potřebovala bych peníze, jenže chtějí zástavu nemovitosti. Moje otázka zní: Můžu zastavit polovinu pozemku? A aniž by o tom druhý spolumajitel věděl?
Jestliže vlastníte pozemek s někým dohromady, tak s ním bez souhlasu druhého vlastníka nemůžete nijak nakládat. Musíte se obrátit na soud a požádat a to, aby se tato situace vyřešila. Jeden z vás toho druhého vyplatí.
Kdyby to došlo k soudu, tak udělá vše proto, aby mě vyplatil v co nejmenších částkách a já na vyplacení nemám, když sama potřebuji půjčku. Prodat mi pozemek nedovolí, protože nechce, abych z toho měla přesně polovinu, pořád zkouší, jak mě o to obrat.. Šlo mi právě o tu zástavu, jestli o ní musí taky vědět. Jelikož jsem OSVČ, v bance mi nepůjčí, protože mám podle nich malý příjem, když jedu na procenta.. Nikoho nezajímá, že na splátky mám, proto jsem chtěla zkusit půjčku bez dokládání příjmu, ale se zástavou nemovitosti..
Samozřejmě, že ke svému spoluvlastnickému podílu na nemovitosti můžete zřídit zástavní právo a nepotřebujete k tomu ani souhlas, ani vyjádření druhého spoluvlastníka. Otázkou je, zda věřiteli bude takové zástavní právo (k 1/2 zástavy) stačit, neboť nikoliv výrazně většinový podíl je obtížně prodejný (to kdybyste půjčku nesplatila). Pokud se v užívání společné věci anebo v hrazení nákladů na ni spoluvlastníci nedohodnou, může se jeden z nich obrátit na soud, aby zrušil a vypořádal podílové spoluvlastnictví - třeba tak, že přikáže (dosud společnou) věc jednomu z nich za náhradu, nebo aby (soud) společnou věc prodal a výtěžek mezi (bývalé) spoluvlastníky rozdělil. Pokud byste chtěla svůj podíl prodat, má druhý spoluvlastník předkupní právo - dřív než svůj podíl prodáte někomu jinému, musíte jej nabídnout za tutéž cenu jemu.(spoluvlastníkovi); odmítne-li koupit nebo nevyjádří-li se např. do měsíce, můžete svůj podíl prodat jinému zájemci, ovšem za cenu za kterou jste ho nabídla spoluvlastníkovi. Najděte si nejdříve zájemce o svůj podíl, dohodněte si s ním cenu, za tu svůj podíl nabídněte písemně spoluvlastníkovi s tím, že neodpoví-li do 1 měsíce kladně, prodáte svůj podíl třetí osobě.
Tak půjčku mám v úmyslu splatit, nechci s expřítelem žádné jiné problémy. Pokud bych potřebovala ale jeho souhlas, nedá mi ho. O té prodeji jsem si to také zjišťovala, ale co kdyby do toho 1 měsíce odpověděl, ale záporně - že nesouhlasí s tím, abych svoji polovinu vůbec prodala.. A když už, tak jedině jemu a dost pod cenou..
doplněno 11.04.11 10:17:Ještě tedy k tomu pozemku: Koupili jsme jej za 400 tis. Já dala 100, on 300. V katastru jsme půl na půl. Jenže já nemám jak doložit, že jsem tam ty peníze použila, byly to moje tajně naškudlené prašulky a dala jsem mu je bez jakéhokoliv dokladu, teď už samozřejmě vím, jaká to byla blbost, ale stalo se. Vyhrožuje mi, že mi tu polovinu může sebrat a nedat mi ani korunu, je to možné? A jak by to bylo u soudu, musela bych prokazovat, že jsem tam ty peníze dala, nebo stačí, že jsem v katastru?
Zajděte na KN a požádejte je o fotokopie nabývací smlouvy, případně i jiné doklady, které mají k tomuto pozemku archivované. V kupní smlouvě si ověříte veškeré informace k financování pozemku a podle toho můžete dál postupovat. A jak píše kolega, záleží na případném věřiteli, zda takovou zástavu příjme. Zároveň si na KN vyžádejte výpis, který budete pro případnou půjčku potřebovat.
Bude tam uvedené financování jen z jeho strany, bral si úvěr, ale já jsem spolumajitel úvěru. Na KN si zajdu, děkuji Vám za rady
Pokud je zápis v katastru - každý vlastní 1/2 pak vlastníte 1/2 bez ohledu na to kolik jste na nákup přispěla (a to i kdyby jste nedala ani korunu). Rozhodující je zápis v katastru.
Jen bych upřesnil, že pokud si najdete kupce na svoji 1/2, musíte spoluvlastníka písemně vyzvat k využití předkupního práva. Musíte mu to nabídnout za tu samou cenu, za kterou to pak případně prodáte nalezenému kupci. Spoluvlastník při využití předkupního práva musí k vašim rukám složit celou kupní cenu do 60 dní od doručení výzvy k využití předkupního práva a uzavřít s vámi kupní smlouvu. Po marném uplynutí lhůty 60 dní již nejste jeho předkupním právem vázána. Proto doporučuji výzvu zasílat doporučeným dopisem s dodejkou.
Sice váš spoluvlastník bude asi hodně prskat, že jste při nákupu pozemku nezaplatila celou polovinu ceny, ale jen 100 tis. Ale to je asi jediné, co může dělat. Jste rovnocený vlastník jako on. Třeba jste zaplatila méně proto, že jste mu na nákup přispěla jiným způsobem (nepeněžně např. dobrým tipem k nákupu, atp.)
Přesné informace k předkupnímu právu najdete v § 605 občanského zákoníku
No to by asi hodně prskal, já ten pozemek sehnala, já mu dala peníze na provizi realitce a zbytek uspořených peněz mu předala. Tím by se asi začal ohánět, že nemám žádný papír k tomu, že v tom jsou i moje peníze.
Nejdřív budu muset tedy jít na katastr a poskládat si všechny papíry a smlouvu, co tam mají. Pak najít kupce a zrealizovat prodej
Otázka zní... má on nějaký papír, že jste do toho vložila jen 100 tis.?
Smlouvu , kterou jste pozemek nabyla by jste měla mít potvrzenou katastrem u sebe. Pokud ji nemáte, na katastru v oddělení dokumentace vám udělají její kopii. Pak si ji znovu přečtěte
Vlastnictví nemovitosti se dokládá výpisem listu vlastnictví. Vystaví vám ho katastrální úřad, nebo pracoviště s dálkovým přístupem Czechpoint nebo advokát (notář). Prakticky téměř vůbec nezáleží kolik jste dala peněz na zakoupení pozemku. Nemusela jste dát vůbec nic a přesto vlastníte polovinu a můžete s ní nakládat podle pravidel spoluvlastnictví.
Problém by byl, pokud by jste ve smlouvě (kterou jste pozemek do spoluvlastnictví nabyla) měla napsáno něco ve smyslu... Paní financuje nákup pozemku částkou 100 tis, Pán přispívá částku 300 tis. Pán a Paní se dohodli, že Paní Pánovi 100 tis. vyplatí do doby XX měsíců od vkladování smlouvy. Pak byste možná musela dokázat, že jste se již vyrovnali.
Pokud je ve smlouvě uvedeno jen ve smyslu, že kupní cena je 400 tis. a Pán nabývá 1/2 vlastnictví, Paní nabývá 1/2 vlastnictví... nemusíte nic řešit. Máte zcela rovnocená práva jako váš spoluvlastník.
Podívejte na to takhle... Pozemek jste sehnala vy a pro spoluvlastníka to byla výhodná investice. Proto zaplatil 300 tis. a vy jen 100 tis. Nemusíte mít ani výčitky svědomí
Dobrý den. Tohle je prekérní situace. Podle mě, kdyby ten sámý problém zde popsal Váš bývalý přítel, tak by to bylo přesně naopak a z jeho pohledu by měl pravdu. Prostě on dal 300 a Vy 100. Zkuste jít na dohodu,že dostenete zpět aspoň svých 100. Všechno ostatní je zdlouhavé, neprůchodné, drahé a zbytečné řešení. Tak by se to vrátilo spravedlivě do předchozího stavu. A podle mě, Vy nemůžete dát do zástavy něco, kde je druhý spoluvalstník a nemůžete to také prodat bez jeho vědomí. To byste se museli dohodnout ( nebo rozhodnutí soudu ) na vymezení Vaší polovička a jeho polovička a to bude ještě horší oříšek ( spíše kokosák ). Podle naléhavosti dotazu předpokládám, že to potřebujete vyřešit rychle. S pozdravem Laďa
Ano, vyřešit bych to potřebovala co nejdříve, budeme mít rodinu a chybí nám penízky na zařízení a tak. První dohoda samozřejmě byla ta, že mi vrátí tu 100vku, s čímž jsem souhlasila. Jenže teď už je to na 50ti, což se mi nelíbí. Ohání se právníkama a že když mu to neodsouhlasím, sebere mi všechno a zůstanu bez koruny. Bohužel mi spousta lidí říká, že to skončí u soudu, ale tomu bych se chtěla vyhnout, nervy na to mít zrovna nebudu..
Pokud nemáte nějakou písemnou dohodu o vyrovnání nebo přímo ustanovení v kupní smlouvě... Nic na vás nemá a nic vám nesebere. Předpokládám, že cena pozemku je v současné době minimálně 400 tis. Prodejte svoji polovinu za cenu... je to spoluvlastnictví, hůře se to prodává... třeba jen za 150 tis. Ještě na tom vyděláte a váš expřítel může jen zlostně skřípat zubama. Nebo využije svého předkupního práva a odkoupí to od vás od sám a bude se to pak snažit prodat celé za 500 tis.
Přijde mi, že vás jen straší a citově vydírá.
Pozemek je vedený jako zahrada, ale postupem času tam obec udělala sítě, takže hodnota stoupla určitě navíc. Tehdá jsme ještě spolu žádali o změnu územního plánu (nebo tak nějak), aby se ze zahrady stal stavební pozemek. Jenže jsme to nestihli včas a zůstala zahrada. Je mi jedno, za kolik si to prodá, hlavně abych dostala aspoň tu 100ku. Tudíž, můžu svoji polovinu nabídnout k prodeji jen za 100 nebo 150tis., i když je hodnota o dost větší? Nebo se musí brát ohled na nějaké znalecké posouzení, nebo tak? Já bych chtěla, aby si to odkoupil expřítel, ale je mi jasné, že ty peníze do kupy asi do 60ti dní nedá a zase by se mi to nechtělo za tak malou cenu prodat někomu cizímu.. Dohoda už není možná, nevěříme jeden druhému a všechny smlouvy, co mi připravil, byly podle právníků udělané tak, abych já nedostala nic. Mě nejde o to ho obrat, ale dostat zpět jen to, co jsem do toho dala, ale na dohodu nepřistoupí, pokud je z mé strany.. Je to těžké, ale jak už bych to chtěla mít z krku...
"všechny smlouvy, co mi připravil, byly podle právníků udělané tak, abych já nedostala nic." Toho máte víc? Pak musíte vyjít z toho, co jste mu podepsala a doporučuji vzít to na konzultaci k právníkovi.
Pokud se týká jen toho pozemku a obvyklé kupní smlouvy... Pozemek můžete prodat za tolik, za kolik ho někdo koupí. Pokud jsou k pozemku přivedeny sítě tak může mít současnou cenu několikanásobně vyšší než byla původní kupní cena. Nabídněte tedy svoji polovinu k prodeji klidně za znatelně vyšší cenu. Pokud se na vámi uvedenou cenu ozve nějaký zájemce... Uzavřete s ním smlouvu o smlouvě budoucí ve smyslu, že pokud spoluvlastník nevyužije předkupního práva, pak svůj podíl prodáte zájemci za dohodnutou cenu. Pokud by pak z toho zájemce (nebo vy) chtěl vycouvat dohodněte si smluvní pokutu např. 50 tis.
Posudek je potřeba pro placení daně z převodu nemovitostí (pokud bude rozdíl mezi cenou posudku a kupní cenou - platí se daň vždy z té vyšší ceny). Posudek by byl asi i v případě, že se budete s expřítelem dohadovat na vzájemném vyrovnání u soudu.
Pokud pozemek ve vašem vlastnictví je dobu kratší než tuším 5 let, pak budete platit i daň z příjmu (pokud ho prodáte dráž než jste ho koupila - bez ohledu na skutečnost by to byla polovina kupní ceny tedy 200 tis.)
Nejlepší řešení se mi jeví: 1) prodej, 2) návrh soudu na rozdělení vlastnictví či jeho prodej a rozdělení získaných financí dle výše spoluvlastnického podílu (znovu podotýkám, dostanete 1/2 z utržené ceny jelikož vlastníte 1/2).
Přeji šťastné pořízení
Máme jen ten pozemek, ale přichystal mi k němu postupně 3 dohody, jinak provedené.. V jedné nebyla uvedená částka vůbec, ve druhé zase datum, do kdy od něj peníze dostanu a tu třetí mi stáhl na 50 tisíc. Vždy vyžadoval přepis na katastru dřív, neTěch nesrovnalostí tam bylo více.. Pozemek jsme kupovali v roce 2006 nebo 2007, to zjistím až na KN, takže k 5ti létům je to už blízko.
doplněno 11.04.11 13:38:Tu dohodu jsem na radu právníka nepodepsala ani jednu, vždy vyžadoval přepis na katastru dřív, než by mi předal peníze, nebo to aspoň v té dohodě nějak pojistil (pro mě). V dohodě ode mě bylo uvedené vše - částka, datumy, do kdy mi má dát peníze, nato do kdy já mu to musím přepsat na katastru, pokuty za nedodržení obou stran, vše. Jinak uvedené pořadí, a s tím on nesouhlasil.. Takhle se už o to 2 roky hádáme a je to pořád dokola..
Pokud jste nepodepsala ani jednu dohodu a on též nic, nejste si ničím víc zavázáni než je jen společná kupní smlouva z roku 2006 nebo 2007. Pokud nejsou nějaké závazky či omezení dispozičních nebo vlastnických v ní, můžete na tom oba jen vydělat. A to prodejem za aktuální tržní cenu. A to i pokud s tím ten druhý nebude souhlasit. Ideální je, pokud byste chtěli prodat oba. Pokud bude chtít prodat jen jeden, druhý má předkupní právo a pokud ho nevyužije, nemůže druhému v prodeji jeho spoluvlastnického podílu nijak účinně bránit.
Neřešte to žádnýma hádkama mezi sebou. Nabídněte k prodeji svůj podíl. Najděte kupce. Pak mu jen doručíte výzvu k využití předkupního práva a pokud vám do 60 dní nedá ve výzvě uvedenou kupní cenu, prodejte to za cenu uvedenou v té výzvě. S tím nic nezmůže a vy ho ani nemusíte vidět. Stačí to vyřídit poštou. A pokud odepíše, že nesouhlasí s prodejem? Napsat to může, ale pokud vám do 60 dní nesloží kupní cenu, bude to jen kus papíru, protože vás nevyplatí v zákonem dané lhůtě a tím jeho předkupní právo zanikne.
Asi nemožné řešení... Ať si koupí váš expřítel (a spoluvlastník) váš podíl od vás za aktuální tržní cenu. A opět se s ním ani nemusíte vidět. Podepsanou smlouvu a peníze nechá u notáře a vy to podepíše též u notáře bez jeho přítomnosti. Peníze vám notář vydá po vkladování smlouvy na katastru (pokud si nedohodnete převzetí peněz při podpisu smlouvy). Pokud budete vzorná jako Mirek Dušín tak mu vrátíte 100 tis. a ještě vám několikanásobek zbyde.
Jak Mirek Dušín nevím, ale řekla jsem mu, že od něj chci zpátky jen to, co jsem do toho dala.. To opravdu jde, že bych se s ním nemusela vidět při prodeji pozemku? Jakmile se ale dozví, že hledám kupce, bude oheň na střeše. Zásadní problém u něho je, že mi chce vrátit míň, než to, co jsem do toho dala a já se toho nechci vzdát jen tak, je to pořád dokola.. Já si najdu kupce, doručím mu tu výzvu a on mě stejně do těch 60ti dní stihne dát k soudu a bude chtít dokazovat, čich ty peníze v pozemku jsou. Ale nejspíš to takhle budu muset udělat, přijde mi to nejklidnější řešení, aspoň z mé strany..
Nákup pozemku byla investice, která se zhodnotila. Chtějte, co vám patří. Polovinu z prodejní ceny (kdyby se prodával celý pozemek). Když to dá k soudu, moc si nepomůže. Čeho by se domáhal? Změny podílu vlastnictví? To by musel chtít zrušení kupní smlouvy. Nebo by se mohl snažit o odstoupení od smlouvy. V každém případě by byl škodný i on. A to ne málo. Prodáte-li celý pozemek za třeba 1,2 mil, vy dostanete 600 tis. a maximálně vám připadne uhradit expříteli 100 tis. o které jste dala na nákup méně. A to by vám musel dokázat, že vám je na nákup půjčil a vy je nevrátila. Protože pokud vlastníte 1/2 rozumí se, že váš podíl na nákupu byl 1/2. Jediné, co by po vás u soudu mohl nějak smysluplně požadovat je právě vrácení těch 100 tis. a pokud soud nedá plombu na pozemek nebo nenařídí exekuci stále s ním můžete volně v rámci spoluvlastnictví nakládat. Jak by vám dokázal, že vám peníze na nákup půjčil? Jedině tím, že by byl oheň na střeše, z toho si nic nemusíte dělat. To je jen pošlapané mužské ego
Běžně pro firmu nakupuji pozemky a kupující s prodávajícím se vůbec nepotkají.
Nuž dobrá Já se do toho teda pustím.. Jen najít toho kupce, ale vím, kde se ptát, takže to snad nebude tak těžké. A hlavně budu muset na ten katastr, snad mi ty dokumenty bez problémů dají. Mám z toho teda úplně ckvrklý žaludek, ale hlavně, že se to začne nějak hýbat a třeba to bude brzy za námi
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.