Nejste přihlášen/a.
Tak k té teplotě vody...ať tady nbemlátíme prázdnou slámu:
Vyhláška
Ministerstva průmyslu a obchodu
č. 152/2001 Sb.
ze dne 12. dubna 2001,
kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé užitkové vody, měrné ukazatele spotřeby tepla pro vytápění a pro přípravu teplé užitkové vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům
Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví podle § 14 odst. 5 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií (dále jen "zákon") k provedení § 6 odst. 6, 7 a 8 zákona:
§ 4
Pravidla pro dodávku teplé užitkové vody
(1) Teplá užitková voda je dodávána celoročně tak, aby měla na výtoku u spotřebitele teplotu 45 až 60 °C, s výjimkou možnosti krátkodobého poklesu v době odběrných špiček spotřeby v zúčtovací jednotce.
(2) Dodávka podle odstavce 1 je uskutečňována denně nejméně v době od 6.00 do 22.00 hodin.
(3) Do nebytových budov se dodávka ve dnech, kdy tyto budovy nejsou provozovány, přeruší, pokud je to technicky možné.
(4) Nepřekročitelné limity spotřeby tepelné energie na dodávky teplé užitkové vody odpovídají měrným spotřebám na její přípravu a dodávku, zvýšeným oproti hodnotám uvedeným v § 5 odstavci 1 písmeno b) o 50 %.
(5) Letní odstávka v dodávce teplé užitkové vody z důvodu plánované údržby v rozsahu do 14 dnů se dohodne mezi dodavatelem a odběratelem, který ji oznámí, nejméně 10 dnů před jejím započetím, všem spotřebitelům.
Dále pak:
Provozní teplota
Při úplném otevření výtokové armatury nemá být teplota vody po uplynutí 30 s u výtokových armatur studené vody vyšší než 25 °C a u výtokových armatur teplé vody nižší než 60 °C, pokud není v národních nebo místních předpisech uvedeno jinak. V ČR je teplota teplé vody vytékající z výtokové armatury stanovena ve vyhlášce MPO ČR č. 152/2001 Sb. (45 až 60 °C), v ČSN 06 0320 (ve stavbách pro bydlení 50 až 55 °C, krátkodobě min. 45 °C) a ČSN 73 6660 (pro ústřední přípravu teplé vody max. 55 °C, vyšší teplota jen u místní přípravy).
a ještě dodatek:
U vnitřních vodovodů teplé vody s cirkulačním potrubím smí být rozdíl teploty vody mezi výstupem z ohřívače a vstupem cirkulačního potrubí do ohřívače vody nejvýše 5 K.
Už by to snad mohlo být jasné..
K tomu ještě poznamenávám, že dodavatel tepla klidně rád zatopí i v létě...a teplou vodu bude klidně ohřívat i 24h denně.., však má instalovány v každém domě meřiče tepla..a Vy mu za to zaplatíte.
Fakt že teplá voda neteče v nočních hodinách je v některých domech způsoben nikoliv tím, že není nahřátá voda v ohřívači, ale tím, že jsou vypnuta cirkulační čerpadla.
vraťme se k záležitosti otázky,která doposud nebyla zodpovězena. Normální poměr spotřeby teplá ku studená je cca 1 ku 3 (to zde asi nikdo neví), tazatel to má 2 ku 1 a na vyúčtování jistě jemu vypočítávají teplo dodané také ze spotřebovávaných kubíků teplé vody = vodoměr na teplé vodě zvlášť. Tudíž pokud neplatí za 1GJ 300Kč (otázka) ale nějakých standardních 550 je opravdu velmi znevýhodněn a platí v zásadě ostatním,kteří si tu teplou odotčí ve dne v podstatě menším množství díky její teplotě. Kde je ale chyba... Pokud je v domě domluva, že v zásadě nebeží čerpadla v noci, jednoznačně by nikdo neměl pouštt teplou vodu, protože ho to výjde sakradraho studená/příp. vlažná voda. Obrátil bych se na správce domu. To už tu někdo asi napsal.
Kde je chyba?
Možná nikde..Podle vyhlášky kterou jsem citoval výše, musí být teplá voda o daných parametrech zajištěna minimálně v době od 06h do 22h. Pokud tomu tak je, a teplota vody splňuje parametry vyhlášky, pak je to v pořádku.
Nepředpokládal bych že se celý panelák dohodne na tom, aby čerpadla běžela kvůli jednomu člověku ještě i o půlnoci..nebo ve 2h ráno. Samozřejmě že energie na provoz čerpadla je relativně zanedbatelná, ale tepelná ztráta v rozvodech potrubí již ne..
Pak je naprosto logické, že teplá voda je účtována za m3...a lhostejno o jaké teplotě (sice by to šlo změřit, ale o tom se nebavme). Tudíž pokud je teplota TV 60stC...spotřebujeme jí o hodně méně než pokud je její teplota 38stC. Analogicky k tomu také buď zaplatíme méně, nebo více.
Lišit se to může ale i ve dne..., protože kolik domů má na rozvodech teplé vody respektive cirkulace vyvažovací termostatické nebo hydraulické ventily? Pak v šestém patře domu na stoupačce nejbližší cirkulačnímu čerpadlu může být teplota teplé vody 55stC...a na stoupačce vzdálenější od čerpadla třeba jen 50stC...jsou případy kdy to je ještě méně.
Tak znova...
18m3/os/rok v případě že tazatel má doma srpchu a nikoliv vanu je spotřeba na první pohled "akorát"...je to v přepočtu 49,3 l/os/den..což je při sprchování optimální spotřeba. Problém je v tom, že se tady bavíme o vodě 38stC teplé...pak spotřeba "sedí".
Jenže kdyby na vstupu do bytové jednotky tekla voda teplá 55-60stC, pak by spotřeba teplé vody u tazatele byla při stejných činnostech jako vykonává teď prakticky poloviční.
Mám ověřenu spotřebu teplé vody v bytě s 2 dospělými a 1 dítětem 3,5 roku...sprcha..oba chodíme do práce..Měsíčně spotřebujeme v průměru 1,9m3 teplé vody..to dělá nějakých 21l/os/den. Sprchování každý den je samozřejmostí..Jenže ta naše poloviční spotřeba proti tazateli je právě daná tím, že do našeho bytu teče teplá voda o teplotě 55-60stC a nikoliv 38stC.
Např. ve výpočtech solárních systémů se počítá 50 l/os/den...vody teplé 60stC, ale to je již bráno jako vysoká spotřeba TV. Takže se často uvažuje s reálnějším číslem 40l/os/den.
A ještě pro doplnění...Spotřeba SV nám vychází 36l/os/den, včetně dost častého praní prádla (pračka ve třídě A+).
Je samozřejmé, že při používání běžné vany by tyto čísla měla hodnotu cca dvojnásobnou...a při používání velké hydromasážní vany i čtyřnásobnou.
Stejný problém řešíme i v našem domě.Ale zdánlivý nepoměr je dán tím,že se na patě domu nachází vodoměr,který udává spotřebu teplé vody a spolu s teplotou je daná energetická spotřeba a tu platíme.Pak se to vše rozpočítá podle individuálních vodoměrů.Ti,co se mejou více v noci,doplácejí i na to,že v noci je nastavený ohřev na nižší teplotu.Také má vliv cirkulace v noci,ta spotřebuje více tepla.Také jsme navrhovali ji v noci zastavit,ale to je zase další rána do vazu těm" nočním".
Není z toho východisko,je nutné to řešit na schůzích v domě.
JABRAKA
podívejte nejsem specialista, ale snad Vám pomohu a přesvědčím. Voda musí být v potrubí teplé vody pořád stejně teplá, a proč, protože pořád platíte jednu cenu za teplo a teplou vodu. například elektřinu můžetemít ve dvojím tarifu a pak platíte příkladem méně za "noční" proud a více za "denní". u vody nic takového neexistuje a proto má být teplá voda pořád stejně teplá. Někdy se nám tu stalo, že paní ve vyšších spíše nejvyšších patrech se nemohla teplé vody dobrat - skoro jí netekla, nejen ve včerních hodinách, chyba byla někde v trubkách nebo co - asi zavzdušněné nebo nevím. Pkud v noci neteče teplá voda,je to chyba někde v domě. Na standardní teplotu vody se doptejte u dodavatele tepla nebo správce domu, měli by mít přehled. Kdo jiný.
Chyba nebude "někde v domě", ale u dodavatele teplé vody, který na noc tlumí provoz ohříváků teplé vody, aby ušetřil náklady. Pokud bude muset kvůli několika jedincům, kteří se nemohou vykoupat do 22. hodiny držet provoz ohříváků na standardním výkonu ( teplota vody cca 60 st. C), tak stoupnou náklady všem nájemníkům.
ach to je blábol, až mě bolí uši. To že výrobce tepla něco ušetří přeci neznamená, že úsporu přenese do konečné ceny. BA Naopak se tímto způsobem vydělává, tj. šetří se tam, kde je to smluvně zakázáno do té doby než to někdo "vynese na světlo". Vy myslíte že cena nafty je opravdu reálně 35Kč? . . . jediným důvodem šroubování cen jsou marže prodejců a tak je to se Vším. Mj v paneláku může být bojler o objemu až několik tisíc litrů vody, jsem toho názoru, že je účelnější tekový to objem dohřívat permanentně na jednu stejnou teplotu, než jej nechat v noci vychladnout na 35 a ve dne to šroubovat na 65 stC. Ty výkyvy teploty nahoru dolu stojí více při dobré izolaci bojleru než dohřívání nemyslíte . . . . Výše uvedená úspora (alois) je spekulace navíc na zvlášť nepodloženém základu. člověk tramvaják co příjde v 24:00 hod dom ze šichty, si má jako ohřát vodu do vany rychlovarnou konvicí že?
V panelácích, kde se ohřívá voda výměníkem v domě je tohle běžnou praxí.
V našem domě jsme se na domovní schůzi dohodli, že se bude ohřívat voda jen do půlnoci a pak až od 5:00 ráno. V praxi to funguje tak, že se po půlnoci nemáte šanci osprchovat, pokud nejste otužilec. Taky se mi to nelíbí, ale já se tomu mohu přizpůsobit. Ten kdo chodí domů později však ne - je nutné tuto otázku řešit na domovní schůzi! Z kotelny jde na patu domu teplo nepřetržitě - alespoň na našem sídlišti.
Co se týká úspory - dům jako celek tím ušetří, protože se přes noc přestanou stoupačky vyhřívat teplou vodou. Na druhou stranu si myslím, že ona úspora až tak velká nebude (protože to teplo by stejně zůstalo v domě), ale hlavně to odnesou ti, kteří se umývají až po hodině, kdy se ohřev zastavuje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.