Připojení bojleru na vodu

Od: Datum: 07.07.13 18:16 odpovědí: 11 změna: 07.07.13 19:57

dobry den zapojoval jsem bojler s kamaradem svepomoci a dali jsme pojistny ventil na vyvod teple vody je to tak spravne?a kterym smerem ma vest ta sipka na nem,od bojleru nebo k bojleru,ted si nevzpominam jestli ji mam tak nebo tak jedu se tam zitra podivat ,zatim ho nemam zapojeny do site,kdyz bych ten ventil obratil napustil by se mi vubec?diky tomas

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 07.07.13 18:42

Jestli zapojíš pojistný ventil na výstup teplé nebo vstup studené je vcelku jedno, důležité je, aby mezi ním a bojlerem nebyl žádný ventil/kohout (ani redukční či jednosměrný), šipkou po směru proudění vody (tedy pokud je za bojlerem, pak šipkou od bojleru). Obvykle se montuje před bojler, protože jeho součástí bývý filtr, pak tedy šipkou k bojleru.
Pokud bys pojišťovák zapojil opačně, nebyl by přetlakový ventil chráněn před mechanickými nečistotami a tudíž by se mohlo stát, že by jej nějaká zablokovala v otevřené poloze (pak by voda trvale unikala).

doplněno 07.07.13 18:47:

Hope - už jsem měl i pojišťovák bez zpětné ´klapky´... ;)

doplněno 07.07.13 18:54:

Hope - jednosměrnou klapku před bojlerem beru jako samozřejmost... ;)

doplněno 07.07.13 19:29:

Ano - obvykle se pojišťovací ventil montuje na vstupní trubku bojeru, šipkou ve směru proudění vody (tedy k bojleru) a mezi ním a bojlerem nesmí být nic (kohout-ventil), čím lze trubku uzavřít (tedy vypouštěcí ventil být může - na odbočce).

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 07.07.13 18:45

Není!

Součástí pojišťovacího ventilu je i zpětný ventil, který zabraňuje návratu teplé vody zpět do přívodu studené vody. Proto se tento ventil dává na přívod studené vody. Samozřejmě je nutné motovat podle šipky, právě kvůli tomu zpětnému ventilu...

doplněno 07.07.13 18:51:

Mowla, ale pak je nutné před bojler dle předpisů tu klapku dát, alespoň pokud jsme připojeni k veřejnému vodovodnímu řadu...

doplněno 07.07.13 18:55:

Mowla, já také, ale vzhledem k dotazu raději upřesňuji...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 07.07.13 19:17

takze jestli tomu dobre rozumim tak ho musim dat na studenou sipkou tedy smerem cesty vody te studene k bojleru a nesmi mezi nim a tim bojlerem byt zadna vypust,proste nic?

Datum: 07.07.13 19:26

Výpusť být smí, pro jednodušší vypuštění bojleru třeba při zazimování chaty. Ovšem nesmí tam být uzávěr, který by uzavřel volnou cestu mezi bojlerem a pojišťovacím ventilem.

Datum: 07.07.13 19:32
Ano...PV na vstup studené vody do ohřívače.
Vypouštěcí ventil za PV být může..ale jen na odbočce..prostě mezi PV a ohřívačem nesmí být žádná uzavírací armatura.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.07.13 19:39

ok,takze ten ventil k bojleru na studenou a tou sipkou smer po studene k bojleru,mam tam jeste takovou tu paku kterou si poustim vodu do bojleru,a ta musi byt tedy az v teto rade bojler -pojistoovaci-ventil-a pak teprve ta packa na napousteni bojleru?jsem uplnej kramskej laik tak me tak prominte ze se ptam jak jouda!tomas

Datum: 07.07.13 19:42
Jestli myslíte uzaviraci ventil, tak ten musí být ve směru toku právě před pojistným ventilem.Myslím, že je to řečeno dost jasně.Pokud to uděláte obráceně, pak to může také být to poslední co v životě uděláte.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.07.13 19:50

aha,myslim ten jak kdyz s nim otocim tak jim napustim bojler,nekdy na chalupe nebudu potrebovat bojler tak ho mam tim odpojeny,takze privod vody na nem tuhle packu ktera mi zavre pritok do bojleru pak ten pojistny ventil a pak uz za pojistakem jen to napojeni do bojleru,rozumim tomu tak.a ta sipka ma byt tedy na tom ventilu smerem k bojleru po toku te studene.vubec jsem netusil ze to je takova veda sakra

Datum: 07.07.13 19:54

Ano, pořadí musí být uzávěr, pojišťovák, bojler. Jen opakuji, že mezi pojistným ventilem a bojlerem NESMÍ být uzávěr!

Mezi pojistným ventilem (se zpětnou klapkou) a bojlerem může být ODBOČKA ("téčko) s vypouštěcím kohoutem...

doplněno 07.07.13 19:56:

Šipka na pojistném ventilu (podobně jako na jiných "jednosměrných" armaturách) určuje směr toku...

Datum: 07.07.13 19:57

moc dekuji,zitra to jedu prevarit nez to zapojim na tvrdo

Datum: 07.07.13 19:57
Ne..není to taková věda, ale chce to alespoň rozumět základním principům.
A samozřejmě je lépe, když to dělá někdo kdo tomu rozumí.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.