Kuchyňská linka vs. umakart

Od: odpovědí: 15 změna:

Zdravím všechny rádce,

plánujeme rekonstruovat kuchyni, mysleli jsme si na rohovou, ale pořád mě strašilo, že by skříňky nemohli viset na umakartu z kteréhož je koupelna. Abychom rovnou udělali i nové jádro, na to fakt nejsou finance. A před chvílí jsem v nějaké realitce zahlédl, že mají také rohovou a a umakartové jádro. Jak to jde prosím zařídit, aby zůstalo umakartové jádro a zároveň mohla být rohová kuchyň? Jsem na toto absolutní amatér tak prosím nějak srozumitelně

Díky moc

Jára

15 odpovědí na otázku

2x

Hezký den.Na zavěšení linky,kde je umakart se dělá také kovový rám.Ten udrží i těžké skříňky a nemusíte se bát,že něco spadne.

0x

V paneláku je kuchyňská linka většinou zavěšena na umakartovém jádru. Umakart je nalepen na rámu z dřevěných latí, jde jen o to trefit se vrutem do latě. Vzhledem k tomu, že úchytky na horní skříňky můžeš dát výškově kamkoli, tak to není žádný problém. A vruty jsou namáhány na střih a ne na tah, takže se nemáš čeho bát. Pevnost se po uchycení skříněk většinou zkouší tak, že se na ni pověsíš celou váhou.

Ladine, ze zkušeností: kuchyňské linky na umakartu bývají prošroubované skrz umakart, a z druhé strany (třeba z koupelny) bývají tyto šrouby překryty krytkami v barvě umakartu. Pokud člověk záměrně neřeší uchycení původní linky, většinou si krytek na "druhé" straně nevšimne.

Umakart bývá samonosný lisovaný "panel", kotvený do země, v rozích a v jádru ke kovové konstrukci.

Jinak úchytky výškově "kamkoli" většinou dát nejdou, rozmezí "štelování" bývá do dvou centimetrů...

Hope, loni jsem dával novou linku, takže vím, co a jak jsem dělal. Stará byla normálně vruty chycena do latě v jádru a novou jsem přidělal stejně. Úchytky ve skříňce si můžeš dát tak vysoko, jak potřebuješ, aby ses trefil právě do té výztuže v umakartovém panelu. Dříve se skříňky upevňovaly za výztužné prkno, které bylo na zádech skříňky. Dneska se upevňují za boční stranu pomocí kovového úhelníčku s krytem.

doplněno 25.03.11 22:19:

Speciální hmoždinky skrz umakart se používají tam, kde není v jádru možnost uchycení do té výztuže. U nás je to třeba uchycení umyvadla v koupelně.

Ladine, Vy jste dával novou linku. Mne kromě jiných aktivit živí i rekonstrukce bytových jader včetně likvidace starého jádra, většinou i s původní linkou. Po ukončení rekonstrukce montuji nové kuchyně (IKEA, ORESI, KORYNA, SYKORA...) a všechny mají úchyty již zabudované do horních skříněk v dané výšce v horní části skříňky. Logicky, těžko budu horní skříňku věšet za dno...

Opravdu se s Vámi nechci přít, ale kuchyně podle Vašeho popisu jsou podle mých zkušeností spíše výjimkou.

0x

Dobrý den. Také jsem bydlel v paneláku a umakartové jádro mě také strašilo. Veškeré předměty zavěšené na tom papundeklu byly uchyceny spec. hmoždinkou, která byla z nějaké umělé hmoty a vypadala z boku jako písmeno T - zde si představte tu horní čárku jako kolečko silné tak5 mm o průměru tak 300- 40 mm a tu svislou čárku jako trubičku délky přesně na tloušťku té dvojité umakartové desky a průměru cca 8 mm s dírou na vrut cca 3 mm. Na Vašem místě bych to řešil jednodušším způsobem - nechal bych si udělat, případně zakoupil kulaté nerezové podložky a ty by byly ze strany koupelny a skříňky bych přišrouboval skrz tu umakartovou stěnu nerezovými metrickými šrouby. Ty podložky by podle mě stačily průměr cca 6 cm. Ale nemusí to být jenom podložky, může to být pásovina přez celou koupelnu, nemusí být nerez, stačí komax. a pod. Možností je celá řada. S pozdravem Laďa

0x

.

doplněno 26.03.11 00:36:

Když se daří, tak se daří.

Kuchyňská linka vs. umakart #3

26.03.11 00:36

0x

.

Kuchyňská linka vs. umakart #4

0x

Jen technická poznámka...Výrobou a montáží kuchyní na zakázku se živím již přes 8let ,jak zde již bylo řečeno,i umakartová jádra v paneláku mají v sobě zabudované nosné prvky ("fošna" ve stěně do které se chytí vrut,železný profil apod),problém nastává pokud změníte umístění kuchyně,tam už ty výztuhy nemusí být.

Jinak není problém vyrobit "samonosnou" kuchyň...kdy jsou horní skříňky drženy výztuhou po celé výšce kuchyně.Ale než tohle,radši bych doporučil rekonstrukci bytového jádra,je to sice dražší,ale máte na dlouho pokoj.;)

Stando, souhlas, ale potom ty horní skříňky podepírají bočnice nebo alespoň hodně tuhá zadní deska. Pokud zákazník nechce "nohy" od horních skříněk a trvá na obkladu za linkou, jsme s tímto řešením opět v řiti.

Každopádně mne zaráží postup renovace bytu, nová kuchyň a staré jádro. Většinou doporučujeme renovaci jádra, tedy novou koupelnu a WC s provizorní původní kuchyní, a posléze novou kuchyň...

0x

podívejte kolegové se zde rozvášnili detaily,ale samořejmě že Váš nápad realizovat jde,možná to bude o něco málo dražší ale toho bych se nebál. Bál bych se toho, jak najít kuchyňáře, kteří to opravdu dobře nachystají a dokončí, dnes jsou všichni profíci a nakonec zjistíte že polovina z nich jsou "amatéři", co se to u Vás vlastně naučí. Neplatí to vždy, ale na kuchyňáře chce mít reference. Taky sem byl spokojenej jen asi tak na 60-70% (a to byla jednoduchá kuchyn).

doplněno 27.03.11 15:23:

doplním, pozor na ty poznámky o "fošnách" v systému desek umakartu. Neplatí to obecně (jednu linku jsem vešel) a byly tam "jen spojovací šrouby" durch pro zavěšení, žádný výztuhy v panelu. Jednalo se o menší šířku kuch. cca 1.60m. Tu ocelovou závěsnou samostatnou lištu jsem také využil, ale nechal jsem si ji vyrobit "na koleně" = nevím zdali se prodává, ale mohu doporučit,získá se tím jistota pevnosti zavěšení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]