Jak otevřít dveře se zamknutým zrezlým zámkem

Od: ® odpovědí: 42 změna:

Jak otevřít dveře se zamknutým zrezlým zámkem? Jedná se o hodně staré dveře s dozickým zámkem, kde ze zalomil zrezlý klíč.

Nevím, jak dveře otevřít bez velkého poškození. Chtěl bych dveře zrenovovat a začít znovu používat.

Dveře mají z obou stran kliku, která jde "zmáčknout".

42 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar hop

Moje odpověď na otázku "JAK" je "DOST BLBĚ". Dozičák je v některých směrech bezpečnější, než obyčejná FABka. A pokud tam zůstal zbytek klíče, nevidím rozumný způsob otevření bez destrukce.


Děkuji, a jak prvést destrukci? Myslím, že mi asi nic jiného nezbyde, než že to zkusit nějako odvrtat? Nechci poničit samotné dveře. Zámek je po smrti.

Nevím přesně, takže jen teorie: asi bych zkusil v místě klíče do dveří vyříznout okénko, kterým bych se potom flexou dostal k vlastnímu zámku, v něm vyříznout díru tak, aby se daly vydloubat stavítka a vytáhnout západka. Vzniklou díru bych asi znovu ucpal vlepením vyřízlého kousku dřeva a překytoval. Pokud by dveře měly být bez nátěru v přírodní úpravě, zakryl bych díru nějakým nerezovým štítkem.


Děkuji za tip, tato varianta se mi zdá nejschůdnější, vyzkouším to.

 


2x
avatar hejkal
Jeden nedestruktivní způsob je použití heveru a mírné roztažení zárubní v místě zámku. Někdy stačí i pár mm, pokud je zamknuto jen otočením na jeden západ.
Při větším roztažení může povolit omítka nebo třeba i dřevo zárubně.
Vám ale zřejmě záleží více na těch dveřích, oprava omítky je jednodušší.
Dozický zámek je dost odolný pro laika, volal bych zámečníka nebo šikovného kutila, který skladuje množství různých dozických klíčů a
nemá problém takové zámky otevřít. Pokud ovšem nezůstal velký kus ulomeného klíče v zámku. Jeden dva ulomené zoubky klíče většinou spadnou po ulomení do spodní části zámku, kde nepřekáží.
Na klíči většinou bývá číslo, i to by mohlo napovědět zámečníkovi. Nespěchejte, těch pár dní, než se najde řešení, ty dveře ještě určitě vydrží. Zatím bych střeva zámku pomocí hadičky prostříkal třeba WD sprejem, aby se uvolnila rez. A při zkoušení klíčů trpělivost bez většího násilí, při případném poškození kulis je pravdepodobné, že dveře bude nejrychleji možné otevřít už jen dobře mířeným kopnutím... a to už létají třísky!

Hejkale, k Vaší odpovědi mám nekolik výhrad:

Při použití heveru pravděpodobně nebude následovat pouze oprava omítky, ale i výměna zárubní.

"Pokud ovšem nezůstal velký kus ulomeného klíče v zámku."Zůstal - viz dotaz.

Čísla mívají klíče obyčejné (hotové z výroby), dozické většinou ne - jsou to pouze polotovary, které se dobrušují podle originálního klíče podobně jako FABky.

Bejvávalo. Dneska se dají hotové dozické klíče běžně koupit podle čísla. Ani nemusíte mít vzorek. Dost mě to překvapilo*sok*.

Magdone, jen kontrola pojmů: opravdu se oba bavíme o tom samém DÓZICKÉM klíči?

Jak otevřít dveře se zamknutým zrezlým zámkem

 


2x

Protoze se zamecnicinou zivim, tak me dost zajima jak to dopadne. Muj navod jsem uz uvedl na zacatku, tim je mysleno tech nekolik mnoho ruznych klicu a zkouset, rozhybavat atd. Takhle na dalku se to podle me neda moc resit, clovek musi u tech dveri stat a zkouset ruzne varianty, ktere samy vyplynou z okamzite situace. Stare dvere nemaji sroubovane panty, po uriznuti sroubovacich pantu uz by ty zbytky nebylo za co chytit a vysroubovat a zase by jste nicili dvere, kdyz dvere dobre sedi, tak by bylo potreba je roztahnout asi o 2 cm, coz neprezijou futra, jedna z lepsich moznosti tady uvedenych je to rozdlabani dveri a zamku pod stitkem, ale zase u zarezleho zamku se zavorou a stavitky asi nepujde skoro hnout. Pokud by bylo dost mista, tak jeste vydlabnout sterbinku mezi futrem a zdi v miste zavory, tam se skrz kryci plech u plechovych dveri dostat az na zavoru a tu nejakou tyckou a kladivem zarazit do zamku a u drevenych futer podobne, zalezi na provedeni futer. Tak hodne stesti.

doplněno 23.03.11 17:21:

A asi zapomente na nejake toceni zbytkem klice, lame se to placaty od kuletyho a to spadne jako mrcha na dno zamku.

PECENKAV: Promiňte mi moji impertinenci, ale Váš lakonický návod na začátku, na který se nyní odvoláváte, je opravdu výstižný! Pokud se zámečničinou opravdu živíte, určitě máte spoustu práce typu "přijedu, prostě odemknu, zkasíruju a zase odjedu" *bzum*

*haha*

doplněno 23.03.11 17:40:

...původně jsem první reakci toleroval vzhledem k večerní hodině, ale teď už mi to fakt nedalo...

tak jednoduchy to zase neni, nezivim se otviranim dveri, ale jako zamecnik to obcas lidem udelam, kdyz je potreba. A budete se divit, nekdy je to jenom za cestu, kdzy je to v sousedstvi, tak ani za to.

doplněno 23.03.11 17:44:

Oni jsou to vetsinou duchodci a ti na to proste nemaji.

Pane "Pecenkav" - psal jsem jasně, že jsem ty panty uřízl. A vyndat šli taky dobře. A stačily na to sika kleště. Dveře jsem nemusel zbytečně ničit. Samozřejmě nevím, jestli u těch dveří jsou šroubované panty. Jen jsem to napsal jako možnost. Takhle na dalku se to podle me neda moc resit, clovek musi u tech dveri stat a zkouset ruzne varianty, ktere samy vyplynou z okamzite situace. S tímhle ale souhlasím. Někdy je lepší jednoduchá metoda. Dveře vyndat , vyhodit a dát nový.

 


0x

proste je odemknout a otevrit

 


0x

zámek prosříkat konkorem nebo wd a pomalu klíč rozhýbat.

doplněno 22.03.11 23:04:

jinak pokud je klíč zlomený nebo nějak poškozený tak už to tady bylo řešen. poradte.cz/...

 


0x
avatar hop

Ještě mne napadla jedna možnost, ovšem možnost použití je závislá na velikosti zbytku klíče. trpělivým stříkáním nějakého odrezovacího prostředku zkusit klíč i zámek rozhýbat, Do zbytku klíče v ose otáčení vyvrtat malou dírku a pomocí nějakého dalšího "nástroje" s ním otočit. Tím nástrojem myslím třeba tvrdý vrut, který se zakousne zevniř do předvrtané dírky. V případě potřeby otočit na druhou strany bych volil "vyndavač zalomených šroubů", který má levý závit a zafungoval by stejně. Myslím třeba bgs.cz/...


Děkuji, podívám se na to, ale vzhledem k průměru klíče to nevidím jako průchozí variantu. Děkuji ještě jednou.

 


0x

Pokud se to nepovedew po dobrém, volil bych radši "řízenou destrukci" futra, než dveří. Oprava bude jistě jednoduší (i kdyby se musela vyměnit celá obložka).

 


0x

Ještě jedna možnost, kterou jsem zrovna dneska dělal. Jestli tam jsou ve dveřích šroubovací panty, tak ty uříznout flexou a zbytek vyšroubovat ze dveří a pak už jen našroubovat jiný. Jsou ale dva druhy pantů - do dřevěných a do plechových zárubní. Jinak bych asi taky volil vyříznout otvor pod štítkem a stavítka přizvednout a jazýček zámku zastrčit.

 


0x
avatar arakain77

Pokud se dostanete přes omítku pod zárubeň,vysekněte v omítce ve výšce zamykací střelky díru majzlem,plechová odvrtejte,nebo staré dřevěné futra mají překrývací štítek.Prostě se dostat proti zamykací střelce tím majzlem a jednou větší ranou a větším kladivem se zámek otevře.Většina zámků se tak dá otevřít bez většího poškození dveří a futer. pokud je zerzavý(rezavý)tak před tou větší ranou promazat co půjde třeba brzdovou kapalinou a nechat chvíli aby to povolilo.

Dobrou RÁNU...


Vypadá to takto. První a druhý obrázek zleva je focen uvnitř místnosti. Otevírá se ven.

Jak otevřít dveře se zamknutým zrezlým zámkem #2

hned je jiný pohled na věc, když je i fotka.

podle štítku to vidím na obyčejný klíč a ne dozický... kdyby nebyl zalomený klíč vevnitř, stačil by dobrý šperhák...mezeru mezi dveřmi a zárubní na straně závěsů není vidět, zárubeň vypadá na dřevo - klasická tesařská...

při posouvání dveří pajcrem by mohlo prasknout to sklo, co zase není tak drahé, jen asi takové už nesežene...aby pasovalo k ostatním sklíčkám...

klička bakelitka, štítek úzký, z venku oplechované... prostě staré dveře...

v době zateplování a šetření bych dveře vyhodil a dal nové, zateplené... přes ty sklíčka jsou opravdu dost velké ztráty tepla... a kdo ví, jak budou zkroucené, až je otevře...

..

doplněno 24.03.11 06:56:

Vypadá to na starý zámek šířky 8-9 cm, z venku dveře oplechované, kdo ví proč, možná už i poškozené...

zevnitř bude velmi špatný přístup k tomu vyřezávání okének flexou, spíše nemožný...

z venku když ten tenký venkovní plátek masivu vedle zadlabaného zámku vyřeže flexou, tak ta druhá vnitřní strana dveří vedle zámku toho už asi moc nevydrží... to je nevýhoda zasklených dveří, rám je zeslabený zadlabaným zámkem a teď ještě vyřezat okénko?

nevím nevím... teda já vím, co bych udělal...


Díky hejkale, omlouvám se všem za uvedení mylné informace. Nevím jaký je rozdíl mezi dozickým a obyčejným. Dveře bych chtěl zrenovovat, protože se mi líbí, a to sklo půjde pryč.

Ale uvidíme v jakém stavum budou až po mnoha letech zase se otevřou.

 


0x
avatar hop

Jejda, hned je jiný úhel pohedu! ;)

Klíč nebude dózický, ale obyčejný a zbytek nějak nevidím, pravděpodobně bude zapadlý někde vespod zámku, kde ničemu nepřekáží.

V tomto případě bych tedy v první řadě koupil nový klíč (tabulka je v odkazu, který už zde na začátku uvedl Michal) a pomocí nějakého rozpouštěče rezu zkusil zámek rozhýbat a odemknout!

 


0x

Teda pokud už mermomocí chcete zachovat tyhle dveře (odhaduju 30. léta, já myslel, že jde o starožitnost), doporučuju sundat ten kus plechu z vnější strany. Ten není originál. Pod ním totiž najdete již vylomenou díru, vzniklou předchozím vyražením dveří. Pak už budete mít ničím neomezený přístup k zámku. Ovšem oprava takto vylomených dveří (aby to k něčemu vypadalo) je dost náročná a ani profesionálním truhlářům se do ní moc nechce.

Jinak to sklo vypadá na obyčejné "konfety", teda běžný vzor, dostupný v každém sklenářství.

podle foto zvenku na dveřích není krycí lišta a nejspíš bud vidět závora. Co tedy dát do flexy řezací kotouč, mám dojem že má tlouštku asi 2 mm a prstě tu závoru uříznout.

 

 


0x

Pokud je to zámek obyčejný (99%), je jeho mechanizmus poměrně jadnoduchý a není v něm nic moc, co by mohlo zarezavět do takové míry, že by to nešlo uvolnit. Destrukci zámku bych si v tom případě rozmyslel, náhrada novým není zcela bez problémů. Dnešní zámky mají jiné rozměry a jejich kvalita zdaleka nedosahuje těch starých. Zopakuju to, co už tu bylo napsáno. Sehnat klíč (stačí podle profilu klíčové dírky, v zámku je jen jedno stavítko), několikrát prolít zámek něčím, uvolňujícím rez a usazeniny (konkor, červená brzdová kapalina, kokakola (to není fór*smich*, to funguje) a pokusit se mírným (!) násilím odemknout. Když se povede, zámek rozebrat, důkladně vyčistit (kyselina solná dokonale rozpustí rez, ale je nutné ji pak zneutralizovat a nejlépe ihnet všechno potřít olejem), namazat vhodnou vazelínou, složit a namontovat zpátky*palec*.

 


0x

Dobrý den. Nezlobte se na mě, ale ty dveře jsou už po smrti. Taktéž zámek je po smrti. Taktéž je v minulosti již někdo otevíral bez klíče, pomocí nějakého páčidla a taktéž je někdo potom opravoval tím plechem. Kdybyste ty fotky uveřejnil hned, tak byste se dověděl, že máte odšroubavat ten plech a že ten zámek vypadne i s tím dřevěným šrotem, co je pod ním. Jak tam dáte nová zámek nevím, ale jestli je to ve špatném stavu, tak raději si nechajte udělat plechový kastlík, do kterého vmontujete ten zámek a celý kastlík vmontujete do výřezu dveří. S pozdravem Laďa


Díky Laďo, přes víkend se do toho pustím, jde mi o to pokud to otevřu, abych to měl i jak zavřít. Uvidíme.

Pokud nechce lazuru, ale barvu, tak dneska vytmelíte spoustu věcí a po přebroušení a přetření nikdo nic nepozná.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]